Talent Trójki wspiera innych

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2012 13:45
- Czuję, że dużo dostałam od świata i ludzi, którzy mnie otaczają, więc teraz powinnam dać coś od siebie - mówi Karina Marusińska, laureatka ubiegłorocznych "Talentów Trójki" w kategorii Sztuki Wizualne.
Audio
Karina Marusińska
Karina MarusińskaFoto: Fot.: Wojciech Adam Jurzyk

- Za kreatywne podejście do ceramiki, za luz i poczucie humoru, za umiejętne połączenie formy rzeźbiarskiej, funkcji użytkowej i biegłości technicznej nagrodę otrzymuje Karina Marusińska - brzmiał werdykt jurorów Talentów Trojki.Nagrodę wręczyła Monika Małkowska, przewodnicząca jury w tej kategorii.

- Chciałam tylko powiedzieć, że jestem bardzo skrępowana i czuję się szczęśliwa - zareagowała Karina, odbierając nagrodę. Młoda artystka jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. W ramach różnych programów stypendialnych studiowała na Uniwersytecie Pais Vasco w Bilbao (2007) i w Instytucie Ceramiki w Guebwiller (2008). Zajmuje się designem, ale i kreacją artystyczną, często zacierając między nimi granice. Poszukuje rozwiązań polegających na łączeniu różnych dziedzin sztuki, nauki, ekologii. Bada problematykę recyklingu na wszelkich możliwych płaszczyznach. Karinę interesują kwestia twórczego gospodarowania odpadami przemysłowymi. Realizuje się także jako animatorka kultury. Obecnie pracuje jako asystent w Pracowni Projektowania Ceramiki Użytkowej na Wydziale Szkła i Ceramiki wrocławskiej ASP. Więcej o artystce dowiesz się z jej strony.

Laureatka powiedziała, że przez ostatni rok swoje indywidualne działania przekierowała na pracę z ludźmi, zaczęła dzielić się swoimi dotychczasowymi doświadczeniami i wiedzą, prowadząc warsztaty oraz angażując się w pracę na uczelni. - Bardzo się cieszę, że to, co robię, procentuje i inni też mogą z tego skorzystać - zapewnia.

Karina organizuje także studentom warsztaty z przedsiębiorczości, bowiem uważa, że w programie nauczania zdecydowanie ich brakuje. - To rzecz, która im się przyda w momencie, gdy będą musieli stanąć twarzą w twarz z rzeczywistością - podkreśliła w rozmowie z Katarzyną Borowiecką.

Karina Marusińska nie rezygnuje oczywiście ze swoich indywidualnych projektów. - Po otrzymaniu nagrody Talent Trójki dostałam stypendium Młoda Polska, które również pozwoli mi zrealizować bardzo duży projekt związany z ceramiką. W tym roku chciałabym ponadto otworzyć doktorat - zdradziła.

"Wykrywacz talentów" na antenie Trójki w każdy wtorek o godz. 11.20. Zapraszamy do słuchania!

(pg)