Finalistka Talentów konfrontuje licealistki i więźniarki z Ravensbrück

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2012 13:37
- Ten projekt jest dla mnie niezwykłym wyzwaniem, pracuje przy nim wiele osób i jest to niesamowite spotkanie - mówi w Trójce Ewelina Marciniak, finalistka ubiegłorocznych Talentów Trójki w kategorii Teatr.
Audio
Więźniarki obozu koncentracyjnego Ravensbrck. Koniec II wojny światowej. Kredowe znaki na plecach oznaczają skierowanie do transportu przez autobusy Szwedzkiego Czerwonego Krzyża.
Więźniarki obozu koncentracyjnego Ravensbrück. Koniec II wojny światowej. Kredowe znaki na plecach oznaczają skierowanie do transportu przez autobusy Szwedzkiego Czerwonego Krzyża.Foto: Wikimedia Commons/dzięki uprzejmości Szwedzkiego Czerwonego Krzyża

- Nie wiem od czego zacząć opowieść o tym sezonie, bo doświadczenia były różne, niektóre bardzo trudne. Na początek w Warszawie nie doszło do premiery spektaklu "Bohaterki", ale potem praca w Instytucie Teatralnym, a następnie Teatrze Polskim w Bielsku-Białej dały dużo pozytywnej energii - opowiada Ewelina Marciniak, studentka V roku reżyserii krakowskiej PWST.

W rozmowie z Katarzyną Borowiecką przyznała, że wciąż jest bardzo zajęta, krąży między Warszawą a Białymstokiem, ale najbardziej angażuje się w projekt czytania performatywnego "Pamięć praktyczna".

Od grudnia 2011 roku do kwietnia 2012 wybrane w drodze castingu uczennice szkół średnich czytały książkę Wandy Półtawskiej "I boję się snów" oraz spotykały się z członkiniami Klubu Kobiet z Ravensbrück. Proces powstawania scenariusza teatralnego poprzedziły rozmowy indywidualne i grupowe, lektura wspomnień, intensywna praca z ciałem pod okiem choreografki Dominiki Knapik. Ważną rolę w pracy twórczej odgrywają nie tylko świadectwa ustne i pisemne, ale także sama obecność dwóch generacji kobiet. Oprócz licealistek oraz członkiń „Klubu Kobiet Ravensbrück”, w przedsięwzięciu biorą udział: aktorka Justyna Wasilewska i kontrabasista Marcin Nenko.

Na czytanie "Pamięć praktyczna" zapraszamy 28 i 29 kwietnia 2012 w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

Więcej informacji o Konkursie Talenty Trójki można znaleźć TU >>

Czytaj także

Poznaj finalistów "Talentów Trójki". Gala już dziś!

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2011 12:00
Poznaliśmy finalistów trójkowego konkursu. Z ich grona dziś zostanie wyłoniony jeden laureat w każdej z trzech kategorii: Sztuki Wizualne, Teatr i Film.
rozwiń zwiń

Czytaj także

3 pytania do 9 finalistów Talentów Trójki

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2011 11:07
Wkrótce jury wyłoni laureatów Talentów Trójki. Dziś przyglądamy się wszystkim finalistom, pytamy o rywalizację w sztuce i co by było, gdyby nie zajmowali się tym, czym się zajmują. Zagłosuj w naszych sondach!
rozwiń zwiń