Sukcesy Talentów Trójki

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2012 12:49
- W niecały rok po otrzymaniu nagrody Talenty Trójki 2010 w kategorii Teatr Krzysztof Garbaczewski został laureatem Paszportu Polityki - zauważa Barbara Marcinik. Nie tylko jego kariera rozwinęła się po zdobyciu Trójkowej nagrody.
Audio
Od lewej: Michał Marczak, Karina Marusińska, Marcin Hycnar, laureaci nagród w konkursie dla młodych twórców Talenty Trójki w kategorii Film w jednej  z poprzednich edycji konkursu
Od lewej: Michał Marczak, Karina Marusińska, Marcin Hycnar, laureaci nagród w konkursie dla młodych twórców "Talenty Trójki" w kategorii Film w jednej z poprzednich edycji konkursuFoto: Fot.: Wojciech Adam Jurzyk

Barbara Marcinik podkreśla, że spektakle Krzysztofa Garbaczewskiego są niezwykle ambitne. - To przedstawienia realizowane na pograniczu sztuk wizualnych i teatru - mówi.

W zeszłym roku laureatem Talentu Trójki w kategorii Teatr został Marcin Hycnar. On także odnosi sukcesy. - Wojciech Malajkat zaproponował mi współpracę reżyserską przy urodzinowym spektaklu "Trójce do potęgi". Oprócz tego jako aktor kreuję tam postać Adama Rowińskiego, dziennikarza śledczego Trójki - mówił .Talent Trójki nie zamierza rezygnować ani z aktorstwa, ani z reżyserii. - Z uporem maniaka powtarzam, że dopóki nie przyjdzie taki moment w życiu, że na coś się będę musiał zdecydować, to nie zamierzam podejmować takiej decyzji - wyjaśniał Katarzynie Borowieckiej.

W 2010 w kategorii Sztuki Wizualne nagrodę otrzymała Małgorzata Szymankiewicz. Niedawno wraz z Przemkiem Dzienisem miała wystawę w warszawskim BWA zatytułowaną "Sub pop". W drugiej edycji zwyciężyła Karina Marusińska. - Po otrzymaniu nagrody Talent Trójki dostałam stypendium Młoda Polska, które również pozwoli mi zrealizować bardzo duży projekt związany z ceramiką. W tym roku chciałabym ponadto otworzyć doktorat - zdradziła Katarzynie Borowieckiej.

Dwa lata temu Talent Trójki w kategorii Film otrzymał Jakub Czekaj. Jury Talentów nagrodziło go za "Ciemnego pokoju nie trzeba się bać", który zrealizował w ramach programu "30 minut", koordynowanego przez Studio Munka. - Wciąż z dużą przyjemnością zdarza mi się wracać do tego filmu. Wiem, że to był dobry wybór. Kolejny film "Twist and Blood" potwierdził jego reżyserską klasę  - mówił Ryszard Jaźwiński.

W zeszłym roku nagrodę w tej samej kategorii zdobył Michał Marczak. Został doceniony za "talent i dojrzałość artystyczną, za poruszające przedstawienie ludzkiej samotności i niezwykłą wrażliwość wizualną w filmie "Koniec Rosji". Za  ten dokument Marczaka uhonorowano także nagrodą Magicznej Godziny na festiwalu PLANETE DOC w 2010 roku, nagrodą Silver Eye na festiwalu w Jihlavie i nominowano do Prix Europa. Obecnie kończy prace nad filmem "Fuck For Forest", o grupie, której członkowie, poprzez swoją działalność pornograficzną zdobywają fundusze na cele ekologiczne.

W piątek, 18 maja, w popołudniowym "Zapraszamy do Trójki" (16.00 - 19.00) odbędzie się  licytacja obrazu Leona Tarasewicza. Pieniądze z licytacji pozwolą rozwinąć skrzydła młodym twórcom -  laureatom konkursu Talenty Trójki.