Znamy laureatów Talentów Trójki. Krystyna Janda z Diamentem Trójki!

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2012 20:00
W kategorii Film zwyciężył Piotr Złotorowicz, w kategorii Teatr Ewelina Marciniak, a w kategorii Sztuki Wizualne Stefan Kornacki. Po raz pierwszy wręczyliśmy nagrodę specjalną - Diament Trójki. Otrzymała go Krystyna Janda!
Audio
Krystyna Janda, laureatka Diamentu Trójki
Krystyna Janda, laureatka Diamentu TrójkiFoto: Przemysław Goławski


W tym roku - po raz pierwszy - Kapituła Konkursu przyznała nagrodę, którą nazwano Diamentem Trójki. Pierwszą laureatką została Krystyna Janda. Kapituła doceniła tę jedną z najznakomitszych polskich aktorek za "talent, artystyczny rozmach, menadżerską odwagę, bezkompromisowość i szalone wizje". - Jest to bardzo ciężko wypracowane wyróżnienie - przyznała Krystyna Janda.

Zapraszamy do zapoznania się z serwisem polskieradio.pl/trojka/talenty>>>

Kapitułę Talentów Trójki tworzą dziennikarze Programu Trzeciego: Magda Jethon, Anna Krakowska, Barbara Marcinik, Ryszard Jaźwiński, Wojciech Mann, Michał Nogaś i Jerzy Sosnowski.

Projekt
Projekt Diamentu Trójki - Magdalena Paszkiewicz

W kategorii Film laureatem:

- Za niezwykłą wrażliwość i pokorę w obserwowaniu swoich bohaterów w filmie "Smolarze", za odkrywanie piękna i budowanie więzi emocjonalnej między bohaterami a widzem, za umiejętność stworzenia wyrazistego portretu człowieka w krótkiej, filmowej formie został Piotr Złotorowicz - uzasadniła Dyrektor Programu Trzeciego i pomysłodawczyni konkursu Magda Jethon.

Laureat otrzymał czek na 10 tysięcy złotych.

- Chciałbym podziękować wszystkim ludziom, z którymi robię filmy, bo to jest sztuka kolektywna - mówił Talent Trójki 2012.

Piotr Złotorowicz jest studentem 5. roku reżyserii w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, a także absolwentem Wydziału Automatyki i Robotyki! Jak twierdzi nauczył się tam organizacji. Został doceniony przez jury Talentów za film dokumentalny "Smolarze". Bohaterami filmu są żyjący w Bieszczadach wypalacze węgla drzewnego.
Po "Smolarzach" powstała 25 minutowa fabuła "Ludzie normalni", ostatnio kolejny dokument "Wiosna lato jesień" - opowieść o jedynej żyjącej w Polsce rodzinie Amiszów. Piotrek twierdzi, że nie zrezygnuje z dokumentu na rzecz fabuły, pracując przy dokumentach wzbogaca się jako człowiek.

Zapraszamy do zobaczenia fragmentu filmu "Smolarze":

Do nagrody w kategorii Film jury w składzie: Małgorzata Szumowska, Agata Kulesza, Arthur Reinhart, Michał Marczak i Ryszard Jaźwiński nominowało  także Cypriana Piwowarskiego.

W kategorii Teatr laureatką:

- Za własną, wyrazistą wizję teatru, za poszukiwania niestandardowych rozwiązań inscenizacyjnych, za dużą wrażliwość społeczną i artystyczną zwyciężyła Ewelina Marciniak - ogłosiła Magda Jethon.

Laureatka otrzymała czek na 10 tysięcy złotych.

- Taka nagroda dla reżysera trochę onieśmiela, bo reżyser chyba nic nie robi, to wszystko robią aktorzy tak naprawdę - powiedziała skromnie laureatka w kategorii Teatr.

Ewelina Marciniak do Talentów Trójki była nominowana już po raz drugi. Jest reżyserką, a jej pasją, jest edukacja teatralna w czym widzi szansę na zdobycie większej publiczności dla młodego teatru. W ostatnim roku zrealizowała kilka dobrze przyjętych przedstawień, za wystawione przez Teatr Polski z Bielska - Białej "Nowe wyzwolenie" Stanisława Ignacego Witkiewicza Witkacego zdobyła główną nagrodę II Koszalińskich Konfrontacji Młodych "m-teatr 2011" i obroniła pracę magisterską z dramatologii na UJ. Praca magisterska z reżyserii nadal przed nią.

Jury w składzie: Wojciech Malajkat, Maciej Nowak, Paweł Sztarbowski, Marcin Hycnar, Barbara Marcinik w kategorii Teatr nominowało także: Katarzynę Dąbrowska, Magdę Miklasz i Tomasza Schuchardta.

W kategorii Sztuki Wizualne laureatem:

- Za przełamywanie schematów i działanie poza utartymi ścieżkami świata sztuki, za odczarowywanie prostych znaków i obiektów wpisanych w krajobraz miejski i sprawianie, że nabierają nowych znaczeń, za entuzjazm i energię w dialogu z przestrzenią laureatem został Stefan Kornacki - ogłosiła Magda Jethon.

Laureat otrzymał czek na 10 tysięcy złotych.

- Zdecydowaliśmy, że prace Stefana są najbardziej radykalne - mówił przewodniczący jury w kategorii Sztuki Wizualne Leon Tarasewicz.

Stefan Kornacki powiedział, że nagroda "spadła mu z nieba". - Trafiła mi się w idealnym momencie mojego rozwoju. Będę starał się działać jeszcze mocniej, intensywniej. Ta nagroda daje mi mnóstwo energii - mówił.

Talent Trójki 2012 w kategorii Sztuki Wizualne to artysta z Torunia, tam także ukończył studia. Jest grafikiem, autorem instalacji, używa techniki video, performance. Płynie pod prąd. Po kilku latach zgłębiania technik graficznych, wyszedł poza pracownię - połączył różne metody pracy i rozpoczął grę z przestrzenią. Współtworzy Instytut B61 - tajemniczy konglomerat nauki i sztuki.

W kategorii Sztuki Wizualne jury w składzie Leon Tarasewicz, Stach Szabłowski, Łukasz Gorczyca, Karina Marusińska i Agnieszka Obszańska nominowało także Agnieszkę Grodzińską i Pawła Matyszewskiego.

Talenty Trójki po raz pierwszy zostały wręczone w 2010 roku, w trzech kategoriach – Sztuki Wizualne, Film i Teatr. Nasi laureaci – malarka Małgorzata Szymankiewicz, reżyser teatralny Krzysztof Garbaczewski i reżyser filmowy Kuba Czekaj odnoszą coraz większe sukcesy w swoich dziedzinach. Sam konkurs spotkał się z dużym odzewem zarówno twórców, jak i słuchaczy. W roku 2011 nagrodziliśmy Karinę Marusińską w kategorii sztuki wizualne, reżysera Michała Marczaka za film  a w kategorii teatr aktora i reżysera – Marcina Hycnara.

Radiowa Trójka od zawsze szukała talentów i cieszyła się, gdy artyści przedstawiani na antenie zyskiwali zasłużoną popularność. Tak właśnie rozumiemy misję mediów publicznych, to dla nas sens (a nie obowiązek) radiowej pracy. Od 50 lat. Od 3 lat organizujemy konkurs, w którym najpierw poszukujemy młodych utalentowanych artystów a później poddajemy ich prace pod ocenę profesjonalnych jurorów. To co ważne – do naszego konkursu nie można się zgłosić osobiście, ale można zostać zgłoszonym – przez osobę lub instytucję, co, naszym zdaniem, zachęca do działania całe środowisko artystyczne.

Talenty Trójki po raz pierwszy zostały wręczone w 2010 roku, w trzech kategoriach – Sztuki Wizualne, Film i Teatr. Nasi laureaci – malarka Małgorzata Szymankiewicz, reżyser teatralny Krzysztof Garbaczewski i reżyser filmowy Kuba Czekaj odnoszą coraz większe sukcesy w swoich dziedzinach. Sam konkurs spotkał się z dużym zainteresowaniem zarówno twórców, jak i słuchaczy. W roku 2011 nagrodziliśmy Karinę Marusińską w kategorii Sztuki Wizualne, reżysera Michała Marczaka za Film, a w kategorii Teatr - aktora i reżysera – Marcina Hycnara.

Uroczystą galę, która odbyła się wtorek, 26 czerwca, uświetniła swoim talentem Maja Kleszcz. Suche fakty: wokalistka, wiolonczelistka, kompozytorka, producent. Przez lata związana z Kapelą ze Wsi Warszawa, obecnie tworzy z Wojtkiem Krzakiem projekt incarNations .Ten opis jednak nie mówi tego co najważniejsze - Maja to iluminacja, Maja to iskra, Maja ma taki głos i taki talent, że obcowanie z jej twórczością przypomina o metafizycznym wymiarze sztuki. Kiedy ją zapytałam czy mogłaby żyć bez sztuki odpowiedziała: - Nie wiem. Ja pewnie bym zwiędła jak bez wody lub powietrza, ale biorę pod uwagę, że inni nie muszą tak tego postrzegać. Jednak chyba w każdym życiu, gdzieś pojawia się choć okruch sztuki i jest to zazwyczaj uderzenie pioruna. Maja zaśpiewała piosenki z płyty " Odeon".

Galę poprowadzili  Agnieszka Szydłowska i Mateusz Damięcki.

Czytaj także

Talenty Trójki 2012 na ostatniej prostej!

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2012 16:53
26 czerwca na uroczystej gali w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej poznamy laureatów trzeciej edycji konkursu "Talenty Trójki". Tymczasem ogłaszamy finalistów w kategoriach: film, sztuki wizualne i tetr.
rozwiń zwiń