Wojciech Mann

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2012 11:33
Wojciech Mann z radiową Trójką związał się ponad 40 lat temu. Do dziś pozostaje jej wierny.
Audio
Wojciech Mann w studiu Trójki
Wojciech Mann w studiu TrójkiFoto: Przemysław Goławski

Wojciech Mann urodził się w roku 1945 w Świdnicy. Całe życie związany jest jednak z Warszawą, tu skończył liceum i anglistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Karierę radiowca zaczynał w połowie lat 60. od pracy w Rozgłośni Harcerskiej, na Myśliwiecką trafił kilka lat później.  

 - Trójka była dla mnie czymś niezwykle ważnym zanim w ogóle przyszło mi do głowy, że mógłbym coś w radiu zrobić. Dla mnie nobilitacją był fakt posiadania odbiornika z UKF-em, bo Trójka była na ultrakrótkich, a wszyscy mieli fale długie, średni i krótkie. To była specjalna atmosfera i ja to doskonale czułem. To, że zaproszenie przyszło właśnie z  Trójki było dla mnie dużym przeżyciem – wspominał w audycji „Wszyscy ludzie Trójki”, Agnieszki Semkowicz z roku 1997.     

Jak mówił, Trójka była śmielsza, bardziej otwarta i nadawała rzeczy, których nigdy nie można było usłyszeć w innych programach. – Ludzie mówili jakoś bardziej po ludzku, nie było tej dentości, tego oficjalnego sztafażu spikerskiego i strachu przed przesunięciem przecinka, bo ktoś śledzi ten program. Program był ciekawszy, cieplejszy, bardziej dla ludzi. Takie wtedy miałem wrażenie – wspominał.   

W Trójce prowadził wiele autorskich programów m.in. "Mój magnetofon", "Baw się razem z nami", "Radio Mann", "Manniak niedzielny", "Manniak po ciemku", "Piosenki bez granic" i "Zapraszamy do Trójki".  

W latach siedemdziesiątych rozpoczął współpracę z Telewizją Polską, gdzie prowadził  m.in. "Sobotnie Studio Młodych", a potem "Magazyn pana Manna". W latach 1983-1988 został redaktorem naczelnym miesięcznika "Non Stop", w tym samym czasie wspólnie z Janem Chojnackim w Telewizyjnej Dwójce prowadził jedyny wówczas program poświęcony muzyce rockowej "Non Stop Kolor".

W roku 2006 za swoją pracę i wybitną osobowość radiową wyróżniony został „Złotym Mikrofonem”, prestiżową nagrodą Polskiego Radia. Trzy lata później Akademia Muzyczna Trójki przyznała mu nagrodę „Mateusza”.


 (miro)

Czytaj także

Manniak po Ciemku 22 listopada 2010

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2010 22:00
Zaprasza Wojciech Mann.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojciech Mann odbierze dziś nagrodę AuTORytet 2010

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2010 09:13
Dziennikarz Trójki 4 grudnia otrzyma statuetkę AuTORytet 2010 podczas uroczystej gali rozdania Studenckich Nagród Dziennikarskich w Auditorium Maximum UJ w Krakowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spotkanie z Wojciechem Mannem!

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2010 11:43
Dziś o 16.30 w księgarni Odeon w Warszawie Wojciech Mann będzie opowiadał o swojej książce.
rozwiń zwiń