Leszek Możdżer w "Offensywie De Luxe". Zobacz galerię zdjęć

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2014 22:05
"Offensywa De Luxe" za nami już po raz ósmy! Anna Gacek i Piotr Stelmach zaprezentowali to, co najlepsze w polskiej muzyce. W studiu im. Agnieszki Osieckiej słuchaliśmy m.in. Leszka Możdżera.
Audio
  • Anna Gacek i Piotr Stelmach zapraszają na Offensywę De Luxe (Trójka)
Anna Gacek i Leszek Możdżer
Anna Gacek i Leszek MożdżerFoto: Jacek Konecki/PR

Transmisja koncertu na antenie Trójki odbyła się w piątek, 11 kwietnia, od godz. 22.05.

Partnerem koncertu był PZU.

/

 

Coroczne święto audycji "Offensywa" tym razem wyjątkowo późno, bo dopiero w kwietniu. Ale za to w jakim składzie! W roli głównej Leszek Możdżer, a był to jego pierwszy koncert w Trójce!

Jak zawsze, na "Offensywie De Luxe" wyróżniliśmy młodego wykonawcę. Naszą nadzieją na rok 2014 jest cudownie hałasujący zespół Kaseciarz.

A na deser, zawsze obowiązkowy na tych koncertach, "czynnik de luxe", czyli coś wyjątkowego. W tym roku to nieczęsto koncertujący Daniel Bloom ze swoją muzyką filmową. Artysta pojawił się w muzycznym składzie stworzonym specjalnie na ten jeden wieczór.

Podsumujmy: Kaseciarz, Daniel Bloom, Leszek Możdżer. Taki koncert tylko w Trójce, takie rzeczy tylko w "Offensywie"!

--------------------------------------------------------

Jak przyznał wybitny pianista jego przygoda z muzyką była z początku... ucieczką. - Schroniłem się w muzyce po to, żeby nie musieć rozmawiać z ludźmi i nie poddawać się nieznośnym zasadom kurtuazji, które obowiązują wszystkich - opowiadał  znakomity muzyki i kompozytor Leszek Możdżer w audycji "Historia pewnej płyty" poświęconej początkom swojej kariery.

Najnowszy album Leszka Możdżera nagrany wspólnie z Larsem Danielssonem i Zoharem Fresco, zatytułowany "Polska” ukazała się pod koniec października. - Każdy kontakt z inną kulturą sprawia, że zaczynam widzieć ludzkość w sposób abstrakcyjny, widzę ją z dystansu. Widzę, że jestem Polakiem i widzę ten przedziwny smutek, który w sumie lubię - przyznał pianista w audycji poświęconej płycie "Polska”.

Leszek Możdżer - pianista, kompozytor i aranżer, uważany za największe objawienie polskiego jazzu ostatniej dekady. Urodzony w 1971 roku, na fortepianie gra od piątego roku życia. Przeszedł wszystkie szczeble formalnej edukacji aż do dyplomu Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, którą to uczelnię ukończył w 1996.

Jazzem zainteresował się stosunkowo późno, bo dopiero w klasie maturalnej, gdy miał 18 lat. Za właściwy start można uznać pierwszą próbę z zespołem "Miłość", która miała miejsce w 1991. Rok później otrzymał wyróżnienie indywidualne na Międzynarodowym Konkursie Jazz Juniors '92 w Krakowie. Jest laureatem Paszportu "Polityki" w kategorii Rock-pop-estrada (2004). Otrzymał m.in. nagrodę Ministerstwa Spraw Zagranicznych za promowanie kultury polskiej za granicą. Od 1994 roku regularnie wybierany przez czytelników "Jazz Forum" Pianistą Roku.

W 2012 roku został potrójnym zwycięzcą Jazz Top 2011 w kategoriach Muzyk Roku, Najlepszy Pianista i Album Roku ("Komeda"). W 2013 roku został poczwórnym laureatem czytelników "Jazz Forum" jako najlepszy pianista, kompozytor, Muzyk Roku oraz za album "Polska" nagrany z Larsem Danielssonem oraz Zoharem Fresco.

Od wielu lat współpracuje ze Zbigniewem Preisnerem przy nagraniach muzyki filmowej. Zapraszają go do współpracy inni wybitni liderzy polskiego jazzu, jak: Tomasz Stańko, Janusz Muniak, Michał Urbaniak, Piotr Wojtasik. Współpracował także z uznanymi gwiazdami światowej sceny, takimi jak: Pat Metheny, Arthur Blythe, Buster Williams, Billy Harper, Joe Lovano, Archie Shepp, David Liebman. Wraz ze szwedzkim kontrabasistą Larsem Danielssonem oraz izlaelskim perkusistą i wokalistą Zoharem Fresco współtworzy trio jazzowe. Z Andrzejem Bauerem i m.bunio.s współtworzy projekt LUTOSPHERE. Leszek Możdżer nagrał już ponad 100 albumów.

Polskie Radio jest partnerem systemu PIANO, dzięki któremu mogą Państwo słuchać audycji i koncertów w o wiele lepszej jakości dźwięku.

(gs, mat.prasowe)

Czytaj także

"Mateusze Trójki" przyznane. Zobacz wideo!

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2013 15:30
W 2013 roku "Mateusze Trójki" – Nagrody Muzyczne Programu 3 zostały wręczone po raz dwudziesty. Wśród laureatów znaleźli się Beata Przybytek, Jarosław Śmietana, Dawid Podsiadło, L.U.C i Motion Trio oraz Marcin Masecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tomek Makowiecki w Trójce. Obejrzyj wideo z koncertu!

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2013 21:00
Tomek Makowiecki zagrał na koncercie w Trójce utwory z wydanej na początku października płyty "Moizm".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Loud Jazz Band na koncercie w Trójce (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2014 21:00
Zespół świętuje 25-lecie istnienia. Norwesko-polska grupa wystąpiła w Trójkowym studiu im. Agnieszki Osieckiej, promując najnowszy album DVD "From the Distance. Live in Warsaw".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Alosza Awdiejew, czyli koncert człowieka-orkiestry (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2014 10:00
W Trójce odbył się koncert artysty estradowego, który jednocześnie jest aktorem, felietonistą, tłumaczem i… profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego. W studiu im. Agnieszki Osieckiej wystąpił Alosza Awdiejew.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Janusz Szrom zaprasza na jazzowy wieczór

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2014 15:36
Janusz Szrom jest absolwentem Akademii Muzycznej, Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach w klasie śpiewu. To także laureat wielu konkursów muzycznych. Na jego koncert w studiu im. Agnieszki Osieckiej zapraszał Jan Ptaszyn Wróblewski.
rozwiń zwiń