Przeboje legendarnego Radia Luksemburg

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2014 13:45
Pomysł koncertu oparty był na wspomnieniach dotyczących legendarnego Radia Luksemburg. Wystąpili Ania Rusowicz, Maciej Maleńczuk i Mietek Szcześniak. Gośćmi honorowymi koncertu byli Henryk Wielki Książę Luksemburga i Maria Teresa Wielka Księżna Luksemburga oraz Para Prezydencka: Anna i Bronisław Komorowscy.
Henryk Wielki Książę Luksemburga i Maria Teresa Wielka Księżna Luksemburga oraz polska Para Prezydencka Bronisław i Anna Komorowscy
Henryk Wielki Książę Luksemburga i Maria Teresa Wielka Księżna Luksemburga oraz polska Para Prezydencka Bronisław i Anna KomorowscyFoto: Darek Kawka

Koncert odbył się 7 maja 2014 roku o godzinie 18.00 w studiu im. Agnieszki Osieckiej w Programie 3 Polskiego Radia. Transmitowany był na antenie Programu 3, a także (w wersji wideo) na stronie internetowej.

Prowadzący koncert dziennikarze muzyzni Trójki Wojciech Mann i Marek Niedźwiecki między utworami opowiadali o piosenkach, o czasach, w których powstały oraz o tym, jaką rolę odegrało Radio Luksemburg w świadomości polskiej inteligencji.

Pomysł koncertu oparty został na wspomnieniach dotyczących legendarnego Radia Luksemburg, będącego "oknem na świat" dla wielu Polaków w latach 60. i 70. Dzięki tej kultowej rozgłośni mogliśmy słuchać rockandrollowych przebojów, którymi zachwycała się młodzież w Londynie, Paryżu, Madrycie czy Rzymie - mówi Magda Jethon, Dyrektor Programu 3 Polskiego Radia. W trakcie koncertu usłyszeliśmy m.in. piosenki z repertuaru Franka Sinatry, Roya Orbisona, Tiny Turner oraz The Rolling Stones czy The Beatles.

Koncerty w Trójce. Słuchaj i oglądaj wideo >>>
Największe przeboje z tamtych lat wykonali popularni polscy artyści: Ania Rusowicz , Maciej Maleńczuk i Mietek Szcześniak .

Jak mówiła przed koncertem Ania Rusowicz, chociaż od czasu Radia Luksemburg minęło wiele lat, tak naprawdę w ludziach niewiele się zmieniło. - Tak samo potrzebujemy przecież przyjaźni, miłości, czy dobrej muzyki - przyznała.

Mietek Szcześniak przyznał natomiast, że był trochę za młody, żeby świadomie słuchać Radia Luksemburg. - I to dzięki Trójce dowiedziałem się, co się działa w Radiu Luksemburg. Na koncert wybrałem między innymi Beatlesów, bo oni są królami - mówił tuż przed koncertem.

Urszula Dudziak wspomina, jak bardzo wraz z Michałem Urbaniakiem byli zaszczyceni, gdy dowiedzieli się, że ich utwór "Papaja" jest sygnałem Radia Luxemburg. - To była dla nas nobilitacja, prestiż - mówi artystka.

Maciejowi Maleńczukowi Radio Luxemburg kojarzy mu się z radioodbiornikiem babci i lekkim szumem, ale też ze znakomitą muzyką. - Był tam niesamowity DJ, puszczał same czadowe numery. Tak wyglądał wtedy pop. Umówmy się, nie wyglądał tak jak w Polsce - podkreśla muzyk.

Na widowni studia koncertowego zasiedli zaproszeni goście, znani artyści, dziennikarze oraz słuchacze Trójki. Godzinny koncert był transmitowany na antenie Programu 3 Polskiego Radia.

Słuchaj koncertów w Trójce na moje.polskieradio.pl >>>

Polskie Radio jest partnerem systemu PIANO , dzięki któremu mogą Państwo słuchać audycji i koncertów w o wiele lepszej jakości dźwięku.

Sponsorami koncertu byli:

/

/

/
/


 

 

 


Czytaj także

Walentynkowy koncert Edyty Bartosiewicz w Trójce

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2014 20:00
Autorka takich przebojów jak "Jenny", "Sen" czy "Tatuaż" w piątek, 14 lutego, wystąpiła w studiu im. Agnieszki Osieckiej. Gospodarzem wieczoru był Marek Niedźwiecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jim Kerr o początkach Simple Minds: byliśmy gangiem

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2014 12:00
- Oprócz miłości do muzyki siedziało w nas zamiłowanie do włóczęgi. Chcieliśmy wyjść do świata, podróżować, odkrywać siebie. Igraliśmy z losem. Kiedy inni szli na studia, my postawiliśmy wszystko na jedną kartę. To było ryzykowne - mówi Jim Kerr w "Myśliwieckiej 3/5/7".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Madeleine Peyroux - "najjaśniejsza gwiazda jazzu"

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2014 20:00
Zapraszamy do obejrzenia fragmentu koncertu Madeleine Peyroux, amerykańskiej wokalistki jazzowej, gitarzystki i autorki piosenek. Szesnaście lat po debiucie artystka wciąż czaruje publiczność mieszanką jazzu, popu i muzyki świata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koncert Sharon Corr - mistrzyni subtelnych melodii

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2014 20:00
Współzałożycielka irlandzkiej grupy The Corrs w Trójce zaprezentowała swój solowy repertuar. Nie zabrakło utworów z jej ostatniej płyty "The Same Sun". Artystka wystąpiła w Liście Przebojów Programu Trzeciego.
rozwiń zwiń