Nowe Sytuacje w Trójce. Gratka dla fanów Republiki

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2014 12:31
Wyjątkowy zespół, grający utwory z pierwszej płyty Republiki "Nowe Sytuacje", wystąpił w koncertowym studiu im. Agnieszki Osieckiej.
Jacek Szymkiewicz i Tymon Tymański zaśpiewali z muzykami Nowych Sytuacji
Jacek Szymkiewicz i Tymon Tymański zaśpiewali z muzykami Nowych Sytuacji Foto: W. Kusiński/ PR

Projekt Nowe Sytuacje wystąpił w studiu im. Agnieszki Osieckiej 13 grudnia (sobota) o godz. 16.05.

Debiutancki album Republiki zatytułowany "Nowe Sytuacje" ukazał się w 1983 roku. Odniósł gigantyczny sukces i odcisnął wyraźne piętno na polskiej muzyce rockowej. Utwory takie jak "Arktyka", "Śmierć w bikini", "Halucynacje" czy "Znak równości" momentalnie stały się pokoleniowymi hymnami.

Dzięki przemyślanemu, jednorodnemu wizerunkowi (słynne czarno-białe pasy), nowoczesnej i oryginalnej muzyce oraz orwellowskim tekstom Grzegorza Ciechowskiego, zespół zaistniał na wiele lat w świadomości odbiorców. Stworzona wówczas konwencja, łącząca ascetyczną formę wyrazu z przejmującymi tekstami do dziś elektryzuje.

Byli muzycy zespołu Republika przypomnieli tę płytę publiczności na corocznym koncercie poświęconym pamięci Grzegorza Ciechowskiego. Koncert odbył się w toruńskim klubie Od Nowa w grudniu 2013 roku.

Na scenie ponownie stanęli razem: Sławek Ciesielski (perkusja), Zbyszek Krzywański (gitara) i Leszek Biolik (gitara basowa), razem z nimi zagrał Bartłomiej Gasiul (fortepian), jako wokaliści wystąpili: Piotr Rogucki, Tymon Tymański i Jacek "Budyń" Szymkiewicz, który zagrał również partie na flecie. W Trójce zespół zaprezentował się w tym właśnie składzie. Pod koniec koncertu do muzyków dołaczył Dawid Podsiadło, który zaśpiewał w utworze "Kombinat".

- W związku z entuzjastycznym przyjęciem koncertu postanowiliśmy przypomnieć tę płytę szerszej publiczności, wzorując się na działaniach Petera Hooka and the Light, odtwarzającego po kolei płyty Joy Division - mówi o projekcie Nowe Sytuacje Zbyszek Krzywański.

Nie jest to reaktywacja zespołu Republika, a jedynie spotkanie mające zaprezentować i przypomnieć tę płytę szczególnie młodej publiczności, która Republikę pamięta jedynie z piosenek takich jak "Mamona" czy "Odchodząc", a nie z koncertów.

Koncertowe wykonanie albumu "Nowe Sytuacje" obejmuje odtworzenie wszystkich piosenek z płyty "od deski do deski" w oryginalnych aranżacjach i w taki sposób, w jaki Republika grała je w latach 80.

(mat. promocyjne)

Czytaj także

"Nowe sytuacje" i nowa gratka dla fanów Republiki

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2014 19:18
Debiutancki album Republiki "Nowe sytuacje" z 1983 roku odniósł gigantyczny sukces i odcisnął wyraźne piętno na polskiej muzyce rockowej. Dziś muzycy zespołu wracają z materiałem, podkreślając jednak, że nie jest to reaktywacja Republiki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Projekt "Nowe Sytuacje": dobrze bawimy się na scenie

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2014 09:29
- To cały czas wielka frajda, szczególnie w Trójce, chociaż na tej scenie już tyle razy byliśmy - mówią goście "Myśliwieckiej 3/5/7", czyli członkowie projektu "Nowe Sytuacje" po koncercie w studiu im. Agnieszki Osieckiej.
rozwiń zwiń