kIRk: pełnia organicznej dramaturgii

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2015 11:00
kIRk to zespół poszukujący nowych form wyrazu na styku muzyki elektronicznej oraz akustycznej. W Trójce zaprezentował się w ramach koncertów z Red Bullem.
KiRk wystąpił w Trójce
KiRk wystąpił w TrójceFoto: Marcin Michałowski

Zespół kIRk wystąpił w studiu im. Agnieszki Osieckiej w czwartek (19.03) o godz. 19.05.

Twarde, elektroniczne bity osadzone w organicznej strukturze. Wibrująca trąbka wybrzmiewa wspólnie z chropowatym, brudnym samplem. Techniczna dokładność splata się z jazzowym wolnomyślicielstwem i hip-hopową bezkompromisowością. Każdy ich koncert to continuum dźwiękowe. kIRk wpierw buduje rozedrganą przestrzeń, by móc potem deformować ją i przeistaczać w coraz to nowe kompozycje. Chodzi o poszerzenie granic ekspresji, o scalenie brzmienia syntetycznego i organicznego.

kIRk to zespół poszukujący nowych form wyrazu na styku muzyki elektronicznej oraz akustycznej. Grupę tworzy trzech muzyków: Paweł Bartnik (elektronika), Olgierd Dokalski (trąbka) i Filip Kalinowski (gramofon). Każdy z nich wyrastał na innych brzmieniach, każdy podchodzi do dźwięku nieco inaczej. Płaszczyzną porozumienia jest dla nich improwizacja, która pozwala wyjść daleko poza ograniczenia gatunkowe.

O progresywnym myśleniu i rewolucyjnym podejściu międzymiastowego składu w ciepłych słowach wypowiadali się między innymi lider Swans - Michael Gira, pionier future-jazzowej trąbki Nils Peter Molvaer i matka chrzestna nowych brzmień Mary Anne Hobbs. Zespół gościł na opiniotwórczym brytyjskim portalu muzycznym The Quietus, w legendarnym, berlińskim klubie Tresor, a także na scenach takich festiwali jak OFF, Open'er czy Satta Outside.

Zespół ma na swoim koncie albumy "Msza święta w Brąswałdzie" (2011) oraz "Zła krew" (2013). Niebawem ukaże się trzecia płyta zespołu, zatytułowana po prostu "III". Zbudowany na bazie szkiców taperskich do filmu "Zew Cthulhu", zarejestrowany podczas kilkudniowej sesji nagraniowej w Centrala Studio, najnowszy materiał zespołu składa się z sześciu kompozycji, z których każda płynnie wyłania się z poprzedniej, a jednak stanowi odrębną całość. Kompozycje te nie mają tytułów, podobnie jak nie ma go i płyta nazwana dla porządku rzymską liczbą trzy. Do ostatniego utworu swoje wokalizy dograła Antonina Nowacka znana z projektu WIDT.

Występ kIRk w Trójkowym studiu był pierwszym z cyklu koncertów zapowiadających festiwal Red Bull Music Academy Weekender Warsaw 2015.

Naszych wcześniejszych koncertów słuchać można na moje.polskieradio.pl >>>

Polskie Radio jest partnerem systemu PIANO, dzięki któremu mogą Państwo słuchać audycji i koncertów w o wiele lepszej jakości dźwięku.

(mat. promocyjne)