Wojtek Mazolewski Quintet w Trójce [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2015 15:50
W niedzielę 12 kwietnia w Studiu Muzycznym Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej przy ul. Myśliwieckiej 3/5/7 wystąpił Wojtek Mazolewski Quintet.
Wojciech Mazolewski
Wojciech MazolewskiFoto: Wojciech Kusiński/PR

Podczas koncertu jedna z najlepszych jazzowych grup w kraju zaprezentowała m.in. utwory z najnowszej płyty "Polka", której patronuje Program 3.

Niewielu jest w Polsce artystów tak często zapraszanych na występy zagraniczne, niewiele jest gatunków muzycznych, których przedstawiciele tak łatwo przełamują granice i których twórczość jest zrozumiała w niemal każdym zakątku świata. Wojtek Mazolewski to reprezentant polskiego jazzu w najlepszym wydaniu - z jednej strony nawiązujący do klasycznych brzmień i analogowych technik nagrywania, będący muzycznym spadkobiercą docenianych na całym świecie klasyków polskiego jazzu. Z drugiej strony jest to artysta tworzący muzykę świeżą, zrozumiałą dla młodej publiczności słuchającej nowych trendów, znającej jazz raczej przez pryzmat takich artystów jak m.in. Koop, Brad Mehldau czy Robert Glasper Experiment

Muzyka z najnowszej, trzeciej już i wydanej jesienią ub.r. pod patronatem Trójki płyty kwintetu Wojtka Mazolewskiego zatytułowanej "Polka" to swego rodzaju pamiętnik wędrowca, stąd takie tytuły, jak "Paris", "Berlin", "Roma" czy "Bangkok", ale też "Kraków" i "Grochów". Znakomicie oceniana przez krytyków i uwielbiana przez słuchaczy „Polka” łączy tradycję z nowoczesnością zarówno muzycznie - są tu m.in. covery Major Lazer, Rage Against The Machine i Nirvany, jak i ideowo - wydaniu towarzyszy specjalna oprawa graficzna. Na okładce krążka znalazło się zdjęcie Małgorzaty Braunek zrobione przez mistrza fotografii - Tadeusza Rolke. Album "Polka" to wreszcie popis możliwości współpracowników Mazolewskiego: Joanny Dudy (fortepian), Oskara Töröka (trąbka), Marka Pospieszalskiego (saksofon) i Qby Janickiego (perkusja).

Właśnie w tym składzie grupa zagrała w Trójce - oczywiście pod wodzą Wojtka Mazolewskiego. Dla kwintetu i jego lidera nie była to pierwsza wizyta przy Myśliwieckiej. To właśnie w tym miejscu została nagrana ich wersja kolędy "Bóg się rodzi", która znalazła się na charytatywnej płycie Programu 3 "Święta bez granic 2014". Również w studiu im. Agnieszki Osieckiej grupa odebrała "Mateusza Trójki 2011" za debiutancką płytę "Smells Like Tape Spirit".