Koncert EABS z katowickiej Hipnozy na antenie Trójki

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2018 21:00
Na zaproszenie twórców Festiwalu Tauron Nowa Muzyka Katowice wrocławski septet Electro-Acoustic Beat Sessions przygotował specjalny, koncertowy album. Nagranie z grudniowego występu EABS w Jazz Club Hipnoza w Katowicach ukazało się na limitowanej płycie winylowej 2 lipca. Dzień wcześniej mogliśmy je usłyszeć na antenie Trójki.
EABS
EABSFoto: Hubert Misiaczyk/mat. prasowe

Debiut septetu był bez wątpienia wielkim wejściem na scenę jazzową. EABS zachwycili słuchaczy i krytyków albumem "Repetitions (Letters To Krzysztof Komeda)", który twórczo rozwija kompozycje najwybitniejszego twórcy w historii polskiego jazzu. O debiutanckim krążku napisano dziesiątki recenzji, a płyta trafiła do większości rocznych podsumowań, zdobywając również szereg nagród. 


EABS_8_photo_by_Hubert_Misiaczyk 1200.jpg
Muzycy EABS: z każdym koncertem są nowe pomysły

Mocne wejście na scenę zaowocowało propozycją wydania albumu koncertowego. Muzycy EABS starali się szukać coraz ciekawszych pomysłów na "ogranie" kompozycji Komedy. Czasami wychodziło bardziej lirycznie, miejscami bardziej awangardowo. Wszystko zależało od miejsca i publiczności. W połowie grudnia 2017 roku, na specjalne zaproszenie twórców Festiwalu Tauron Nowa Muzyka Katowice, zespół zagrał koncert, który został zarejestrowany. Był to 22 występ po majowej premierze "Repetitions…". Doświadczenia zdobyte podczas trasy zaowocowały niezapomnianym koncertem w Jazz Clubie Hipnoza w Katowicach.

– Okazuje się, że finezję Komedy, dorównującą wtedy modalności Milesa Davisa, spotęgowaną w Polsce przez Andrzeja Wajdę i Janusza Morgensterna, doskonale rozumieją panowie z EABS. Tu magia zaczęła zarządzać publicznością i muzykami od samego początku. Oczywiście nie stałoby się tak, gdyby nie doskonale "naoliwiona" i "dotarta" maszyna, jaką w grudniu 2017 roku był EABS – wspomina ten wieczór Michał Margański, dziennikarz Trójki.

Winyl z wersją studyjną albumu jest wyprzedany i z nieoficjalnych informacji wynika, że nie zostanie dotłoczony. Jednak dzięki współpracy More Music Agency, organizatora Festiwalu Tauron Nowa Muzyka Katowice, oraz Astigmatic Records, wydawców EABS, do sprzedaży trafił koncertowy winyl grupy. Ten limitowany do 1000 sztuk, 180 gramowy podwójny krążek zatytułowany jest "Repetitions (Letters to Krzysztof Komeda) Live at Jazz Club Hipnoza (Katowice)". Zespół, stawiając na energię, zagrał w poszerzonym składzie oraz zrezygnował z ballad, uzupełniając płytę dwoma wcześniej niepublikowanymi, ponad 10-minutowymi suitami – "Kraksa" oraz "Svantetic".

Album ukazał się tylko w formie winylowej i wraz z bookletem był dostępny na Festiwalu Tauron Nowa Muzyka Katowice, a następnie w wybranych sklepach muzycznych. EABS można było również usłyszeć na żywo na zakończenie 13. edycji FTNMK. Septet zagrał 1 lipca w sali koncertowej NOSPR przed występem Samphy.

Trójka jest patronem medialnym festiwalu.

Czytaj także

Sophie Zelmani wystąpiła w Trójce

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2018 19:00
Sophie Zelmani, czyli Sophie Edkvist, to szwedzka piosenkarka z kręgu alternatywnego pop rocka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Patrycja Zarychta i jej "Szczęście" na Trójkowej scenie

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2018 20:00
Patrycja Zarychta wraz z zespołem zaprezentowała na Trójkowej scenie materiał ze swojej debiutanckiej płyty "Szczęście".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Apteka w studiu im. Agnieszki Osieckiej

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2018 20:00
Zespół Apteka powstał w 1983 roku. Założony został przez Jędrzeja Kodymowskiego i Macieja Błasiaka. Do dziś aktywnie reprezentuje Trójmiejską scenę alternatywną.
rozwiń zwiń