X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Śląsk a Niepodległa". Wyjątkowy koncert

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2019 20:00
Wśród projektów dofinansowanych ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego "Niepodległa" na lata 2017-2021, w ramach programu dotacyjnego Instytutu Adama Mickiewicza "Kulturalne pomosty" znalazł się projekt "Śląsk a Niepodległa", którego głównym elementem był Koncert Śląskich Pieśni Niepodległościowych i Powstańczych.
Audio
  • Koncert "Śląsk a Niepodległa" w Tesinskim Divadle (Koncerty w Trójce)
Koncert Śląsk a Niepodległa
Koncert "Śląsk a Niepodległa"Foto: Tomasz Zakrzewski

Koncert odbył 24 sierpnia 2018 roku w Tesinskim Divadle w Czeskim Cieszynie, na jego retransmisję zaprosiliśmy do Trójki w niedzielę 28 kwietnia 2019 o godz. 19.05. 

W repertuarze znalazły się piosenki opisujące życie i zwyczaje na Śląsku, dążenie Śląska do przyłączenia do Polski od czasów zaborów do 1922 roku, a także współczesne piosenki nawiązujące do tych okresów historycznych. Data i miejsce koncertu nie były przypadkowe. W nocy z 16 na 17 sierpnia 1919 roku w okolicach Piotrowic koło Karwiny padł sygnał do rozpoczęcia I powstania śląskiego, które trwało do 24 sierpnia 1919 roku. 

Wśród wykonawców byli m.in.: Dorota Barova, Grzegorz Płonka, Renata Przemyk, Jan Repka, Sebastian Riedel, Stanisław Soyka, Justyna Święs, Patrycja Zarychta, Zespół Pieśni i Tańca "Mały Śląsk"

Najważniejszym celem projektu było upamiętnienie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości poprzez ukazanie powstań śląskich i plebiscytu, najważniejszych wydarzeń w historii regionu, które doprowadziły po ponad sześciu wiekach do powrotu części Górnego Śląska do Polski.

Cele projektu:

  • popularyzacja historii regionu i Polski oraz budowanie i umacnianie pozytywnego wizerunku naszego kraju poza granicami,
  • krzewienie patriotyzmu wśród młodego pokolenia,
  • edukacja historyczna w zakresie historii Śląska i Polski
  • ukazanie polskich tradycji narodowych w woj. śląskim poprzez muzykę,
  • integracja społeczności lokalnej oraz kształtowanie przywiązania do "małej ojczyzny" poprzez odkrywanie historii lokalnej, regionu aż po szacunek do swojego kraju i narodu.

(mat. promocyjne)


Zobacz więcej na temat: Trójka MUZYKA

Czytaj także

Grażyna Auguścik z towarzyszeniem Bester Quartet

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2019 20:00
Śpiewa, jest aranżerem, kompozytorem, producentem i liderem własnego zespołu. Przez amerykańskich krytyków muzycznych zgodnie uznana za nową gwiazdę światowego jazzu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Antonina Krzysztoń śpiewa pieśni postne

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2019 23:00
Zapraszamy do wysłuchania nagrania specjalnego, świątecznego występu polskiej pieśniarki, kompozytorki i autorka tekstów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Msza "Mass in F" z winylowej płyty

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2019 20:00
W Niedzielę Wielkanocną, w ramach Trójkowego pasma koncertowego, przypomnieliśmy wyjątkową płytę.
rozwiń zwiń