Koncert Józefa Skrzeka w ramach OPPA 2019 – 37. Międzynarodowego Festiwalu Bardów

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2019 20:00
W sobotę 23 listopada o godz. 18.00 w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej odbył się koncert gwiazdy festiwalu OPPA, Józefa Skrzeka. Nagranie tego występu wyemitujemy w późniejszym terminie.
Józef Skrzek podczas koncertu grupy SBB w radiowej Trójce
Józef Skrzek podczas koncertu grupy SBB w radiowej TrójceFoto: Andrzej Bołdaniuk

Józef Skrzek jest obecny na polskiej scenie nieprzerwanie od 1969 roku. Zaczynał jako basista o rozpoznawalnym brzmieniu, by z czasem okazać się wirtuozem wszelakich instrumentów klawiszowych, z ulubionymi syntezatorami Mooga na czele.

Józef Skrzek Józef Skrzek

Józef Skrzek debiutował w 1970 roku w zespole Breakout. Rok później założył Silesian Blues Band, który – po dwóch latach intensywnej współpracy z Czesławem Niemenem (jako Grupa Niemen) – przekształcił się w SBB, jeden z najważniejszych polskich zespołów rockowych wszech czasów. Podbijali Europę w czasie, kiedy większości polskich artystów nie śniły się regularne trasy koncertowe na Zachodzie. Brali udział w wielkich festiwalach (Roskilde, Festival der Jugend), stając na jednej scenie obok takich gwiazd jak Bob Marley, Elton John, Mahavishnu Orchestra czy Soft Machine. W Polsce grywali niekiedy po cztery koncerty dziennie w jednej sali – a biletów i tak brakowało. Nagrali kilkanaście płyt w Polsce, Niemczech i Czechosłowacji. Od początku lat 80. Józef Skrzek z powodzeniem działa jako solista, szukając wciąż nowych form wyrazu. Nagrał wiele płyt, gdzie rock, jazz, elektronika i elementy folku mieszają się w jedną, niepowtarzalną całość.

(mat. prasowe)