"III Symfonia (Symfonia Pieśni Żałosnych)" pod dyrekcją Krzysztofa Pendereckiego w Trójce

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2020 07:50
Koncert odbył się 29 listopada 2014 roku w Teatrze Wielkim w Warszawie i był częścią wieczoru, na który złożyły się także "48 Responses To Polymorphia" w wykonaniu Jonny’ego Greenwooda (Radiohead) i światowa premiera "Réponse Lutosławski" Bryce’a Dessnera (The National).
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Stokkete

Górecki: Symphony No. 3 (Symphony Of Sorrowful Songs) Górecki: Symphony No. 3 (Symphony Of Sorrowful Songs)

Po zaproszeniu do współpracy, przy koncercie, Beth Gibbons odbyła intensywny proces przygotowawczy, stawiając czoła wyzwaniu poznania oryginalnego tekstu (i emocjonalnej wagi, którą przynosi) bez znajomości języka. Typowe dla Beth - nieuchwytnej, ale ikonicznej frontmanki jednego z najważniejszych brytyjskich zespołów ostatnich dwóch dekad (Portishead ) - wyzwanie zostało spełnione. Jej występ u boku mistrza Pendereckiego został okrzyknięty triumfem, o czym można się przekonać za sprawą wydawnictwa.

Beth Gibbons jest wokalistką, autorką piosenek, producentem i współzałożycielką (wspólnie z Geoffem Barrowem i Adrianem Utleyem) zespołu Portishead, mającą także na koncie udaną karierę solową. Album jest pierwszą płytą artystki od 2008 roku.

Henryk Górecki (1933 - 2010) był polskim kompozytorem współczesnej muzyki klasycznej, odniósł największy sukces komercyjny w dziedzinie muzyki klasycznej w ostatnim czasie. Wcześniejsze wersje „III Symfonii (Symfonii pieśni żałosnych)” sprzedały się w ponad milionowym nakładzie.

Krzysztof Penderecki został okrzyknięty największym żyjącym kompozytorem i dyrygentem w Polsce. Jego muzyka została wykorzystana w szeregu filmowych ścieżek dźwiękowych, w tym „Lśnienia” i „Egzorcysty”.

Tracklista:

Side A
1. I. Lento - Sostenuto Tranquillo Ma Cantabile

Side B
1. II. Lento E Largo - Tranquillissimo
2. III. Lento - Cantabile-Semplice

(mat prasowe)