Ankh – legenda prog rocka jubileuszowo w Trójce

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 14:20
Gwiazdą kolejnego koncertu w Studiu im. Agnieszki Osieckiej będzie Ankh. Zasłużona dla polskiego rocka progresywnego formacja w tym roku świętuje 30-lecie działalności. Na Trójkowej scenie pojawi się w niedzielę 12 grudnia.
Ankh
AnkhFoto: mat. promocyjne

Zespół Ankh powstał w 1991 roku i szybko znalazł drogę do serc słuchaczy. Jeszcze przed wydaniem debiutanckiego albumu w 1994 roku grupa zdobyła nagrody publiczności na festiwalach w rodzimych Kielcach i w Jarocinie. Kolejne lata działalności zaowocowały następnymi płytami oraz setkami koncertów zagranych w Polsce i za granicą (m.in. na festiwalach Rio Art Rock w Brazylii oraz Baja Prog w Meksyku).

Grupa zaskarbiła sobie uznanie krytyków muzycznych, a przy okazji zbudowała rzeszę wiernych fanów. Dwukrotnie – w 1996 i 1997 roku – zdobywała Złotego Bączka, wyróżnienie przyznawane przez uczestników Przystanku Woodstock (1995-2002). W 2008 roku została wyróżniona przez ministra kultury odznaką "Zasłużony dla Kultury Polskiej".


źródło: YouTube / Ankh

Obecnie kielecka formacja pracuje nad nowym albumem, który – podobnie jak promujący go utwór – będzie nosił tytuł "Z wiatrem". Kompozycje z tej właśnie płyty, przeplatane starszymi przebojami zespołu, złożą się na repertuar koncertu w Trójce. Ankh zagra w składzie: Piotr Krzemiński (wokal, gitara elektryczna), Michał Pastuszka (instrumenty klawiszowe, gitara elektryczna), Krzysztof Szmidt (gitara basowa), Joanna Chudyba (skrzypce) i Jan Rusin (perkusja).

***

Na koncert grupy Ankh zapraszamy w niedzielę 12 grudnia o godz. 19.05. Transmisję będzie można śledzić na antenie Trójki, Facebooku, w serwisie YouTube oraz na stronie internetowej stacji. Dostępny będzie również streaming wideo.