Zobacz koncert kolęd z Piwnicy pod Baranami

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2012 09:00
Piwnica pod Baranami to symbol Krakowa. Od kilku lat artyści kolędują po kraju i świecie z repertuarem utworów tradycyjnych oraz autorskich. W Trójce wystąpili po raz pierwszy na żywo.
Artyści Piwnicy pod Baranami. Koncert w Trójce, 23 grudnia 2012
Artyści Piwnicy pod Baranami. Koncert w Trójce, 23 grudnia 2012Foto: PR/W. Kusiński

Koncert odbył się 23 grudnia (niedziela) o godz. 20.05 w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej. Sponsorem koncertu jest Skoda Auto Polska.

Piwniczni artyści i ich przyjaciele, za sprawą Piotra Skrzyneckiego i Janiny Garyckiej, prawie od początku istnienia Kabaretu spotykali się przynajmniej dwa razy do roku: na tradycyjnym jajeczku Wielkanocnym i Bożonarodzeniowym opłatku.

Przed złożeniem sobie życzeń, dla wywołania bardziej świątecznego nastroju, śpiewano dwie, trzy kolędy, i to tradycyjne. Z czasem, artyści oraz kompozytorzy wraz z poetami, zaproponowali własne. Kiedy nazbierało się ich tyle, że mogli wystąpić z pełnym koncertem, rozpoczęli kolędowanie po kraju i świecie, co czynią do dziś. Kolędy wprowadzają nas w klimat bogatych galicyjskich wieczorów świątecznych.

Artystom śpiewajacym towarzyszyli muzycy: Michał Półtorak, Agata Półtorak i Michał Chytrzyński - skrzypce; Kamila Owsianików - flety, Jerzy Wysocki - gitara, Paweł Kuźmicz - bas.

Piwnica pod Baranami była dla kilku pokoleń Polaków krainą wolności i zarazem magii. Wciąż jest wspólnotą aktorów, muzyków i piosenkarzy i proponuje nowe programy, wciąż przyciąga odbiorców. Wśród eleganckiej publiczności na widowni nie brakuje znanych twórców życia artystycznego i publicznego, nie tylko z Krakowa.

Każdy koncert w wykonaniu kabaretu Piwnica Pod Baranami jest wielkim wydarzeniem artystycznym. Przybywają na nie ludzie z całej Polski i z zagranicy. A magnesem dla nich są, jak zwykle: niepowtarzalna atmosfera, surrealistyczny humor, liryka, wspaniałe pieśni kompozytorów "piwnicznych": Zygmunta Koniecznego, Jana Kantego Pawluśkiewicza, Andrzeja Nowaka, Andrzeja Zaryckiego, Zbigniewa Preisnera, Adriana Konarskiego, Stanisława Radwana, Tomasza Kmiecika, Pawła Pierzchały i innych. Muzykę z wielkim powodzeniem piszą też sami piwniczni artyści, jak Piotr "Kuba" Kubowicz, Dorota Ślęzak, Tamara Kalinowska, Agata Ślazyk.

Są artyści związani z Piwnicą od jej zarania: Tadeusz Kwinta, Miki Obłoński, Mieczysław Święcicki (książę nastroju). Pokolenie średnie: Tamara Kalinowska, Ola Maurer, Ewa Wnuk Krzyżanowska, Leszek Wójtowicz, Rafał Jędrzejczyk, Krzysztof Janicki, Piotr "Kuba" Kubowicz, Michał Półtorak, Krzysztof Janicki, Jerzy Odrowąż Wysocki, Tomasz Kmiecik. I ci najmłodsi: Dorota Ślęzak, Agata Ślazyk, Beata Czernecka, Kamila Klimczak, Maciej Półtorak, Agata Półtorak, Michał Chytrzyński, Paweł Pierzchała, Adrian Konarski i inni. Z Piwnicą występuje także Alosza Awdiejew.

Czytaj także

Ulubiona kolęda: "Wśród nocnej ciszy"

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2010 19:50
Dla Polaków najważniejszą potrawą podczas wigilijnej kolacji jest karp - wynika z sondażu Homo Homini dla Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolekcja Szymona Zychowicza

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2011 10:00
Gościem Artura Orzecha w "Prywatnej kolekcji" był artysta kabaretowy, którego autorska płyta "Po prostu" ukazała się właśnie nakładem Polskiego Radia.
rozwiń zwiń