Miłość według Herdzina - zobacz wideo z koncertu

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2013 06:30
Anna Maria Jopek, Dorota Miśkiewicz i Grzegorz Turnau zaśpiewali piosenki skomponowane przez Krzysztofa Herdzina do wierszy Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego i Kazimierza Przerwy-Tetmajera.
Trio Krzysztofa Herdzina i przyjaciele: Anna Maria Jopek, Dorota Miśkiewicz i Grzegorz Turnau
Trio Krzysztofa Herdzina i przyjaciele: Anna Maria Jopek, Dorota Miśkiewicz i Grzegorz TurnauFoto: Andrzej Jarocki/PR

Koncert odbył się w niedzielę, 10 lutego 2013 roku o godz. 20.05 w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej. Wydarzenie było transmitowane na antenie Trójki.

Utwory, które przedpremierowo usłyszeliśmy w Trójce składają się na dwunastą autorską płytę Krzysztofa Herdzina "Jesteś światłem" (premiera - 12 lutego). Po raz kolejny artysta zaskakuje nas innym podejściem do swojej twórczości.

/

Tym razem mamy do czynienia z piosenkami. Wszystkie skomponowane przez muzyka do lirycznych, pięknych wierszy K. I. Gałczyńskiego i K. Przerwy-Tetmajera, zaśpiewane przez Jego przyjaciół: Annę Marię Jopek, Dorotę Miśkiewicz i Grzegorza Turnaua. To nie są jednak "zwyczajne piosenki", jakie możemy usłyszeć w radio.

Koncerty w Trójce - zobacz i posłuchaj >>

To rozbudowane opowieści, działające na wyobraźnię narracje, pełne improwizacji fortepianu, eterycznych klimatów bądź intensywnych rytmów, z ambientowymi strukturami generowanymi przez syntezatory i mnóstwem instrumentów dętych obsługiwanych przez samego lidera (!).
Cała płyta jest zamkniętą, zwartą historią o czystej miłości, opowiadanej językiem naszych najwybitniejszych poetów. Muzyka i słowo związane są ze sobą w pełnej symbiozie, to "poetycki śpiew" pozostający mocno osadzony w jazzowo-filmowym kontekście.

Materiał zarejestrowany został przez grupę, której fundament stanowi Krzysztof Herdzin Trio (w składzie: Robert Kubiszyn – bas, Cezary Konrad – perkusja i lider grający na fortepianie). Oprócz wspomnianych instrumentów, o kształcie warstwy muzycznej na krążku stanowić będą syntezatory, instrumenty perkusyjne, klarnet basowy, saksofon tenorowy, flet poprzeczny, irlandzkie whistle oraz gitara, na której w jednym utworze zagrał Marek Napiórkowski .

Polskie Radio jest partnerem systemu PIANO , dzięki któremu mogli Państwo słuchać audycji i koncertów w o wiele lepszej jakości dźwięku.

Czytaj także

Krzysztof Herdzin Trio w Trójce!

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2012 15:45
Przez ostatnie lata ukochany skład instrumentalny wybitnego pianisty jazzowego funkcjonował od przypadku do przypadku. W Trójce zespół zaprezentował materiał z płyty "Capacity”, którą wydało Polskie Radio.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jazzowi wyjadacze trzymają się mocno

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2012 09:43
Chociaż jazzowa młodzież w coraz większym stopniu wpływa na krajową scenę muzyki improwizowanej, to na razie "starzy, jazzowi wyjadacze" mają się dobrze. Ich nazwiska wciąż przyciągają tłumu spragnionych ciekawych dźwięków, a kolejne albumy przez nich wydawane ciężko określić mianem odgrzewanych kotletów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Katarzyna Nosowska i Tomasz Stańko laureatami Mateuszy 2012 (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2012 19:00
Katarzyna Nosowska zdobyła Mateusza 2012 w kategorii Muzyka Rozrywkowa – Wydarzenie a Tomasz Stańko otrzymał nagrodę w kategorii Muzyka Jazzowa – Całokształt.
rozwiń zwiń