Srebrne Usta 2012

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2013 16:00
Pokonując swojego następcę na fotelu ministra rolnictwa Stanisława Kalembę oraz ubiegłorocznego Srebrnoustego Johna Godsona Marek Sawicki zwycięża w 17. edycji Trójkowego plebiscytu. Zwycięstwo przyniosła mu wypowiedź o... pszczołach.
Audio
Marek Sawicki
Marek Sawicki Foto: fot. Andrzej Bołdaniuk


W tym roku o tytuł "Srebrnoustego 2012” rywalizowało dziesięciu polityków: Mariusz Błaszczak, Włodzimierz Czarzasty, Ludwik Dorn, John Godson, Stanisław Kalemba, Bronisław Komorowski, Tomasz Nałęcz, Krystyna Pawłowicz, Marek Sawicki oraz Donald Tusk.

Wypowiedź, która zapewniła Markowi Sawickiemu zwycięstwo brzmi:

/

"W 2003 roku było ich niewiele ponad 900 tysięcy, a już w roku 2011 mamy 1 246 tysięcy rodzin pszczelich. I ja mówię, że już bardzo mocno zbliżamy się do wyrównania liczby rodzin pszczelich z liczbą rodzin rolniczych. Jak już ten wskaźnik wyrównamy, poprzez wzrost rodzin pszczelich, a niekoniecznie ubytek liczby rodzin rolniczych, to pewnie tego miodu będziemy mieli nieco więcej".

Na drugim miejscu znalazł się John Godson , a na trzecim - Stanisław Kalemba !

Wszystkich nominowanych do 17. edycji plebiscytu wypowiedzi można wysłuchać TU >>

Galę Srebrnych Ust 2012 poprowadzili Beata Michniewicz - pomysłodawczyni plebiscytu i Artur Andrus , a z krótkim recitalem wystąpiła Joanna Kołaczkowska z zespołem Łukasza Borowieckiego .

Tegoroczny plebiscyt Srebrnych Ust stał się okazją do zmierzenia się z pewnym "narodowym problemem" - nieprawidłową odmianą dat po roku 2000. - Pomyślałam, że Państwo, jako ci, którzy wiedzą jak skutecznie kontaktować się z narodem, będą najlepszymi ambasadorami tej sprawy. My wyprodukowaliśmy pomoc naukową, a Was prosimy o wsparcie - powiedziała dyrektor Programu Trzeciego Magda Jethon wręczając gościom poniższe kalendarze:

/

Srebrne Usta - laureaci wszystkich edycji >>

 

 

Srebrne Usta – plebiscyt Programu 3 Polskiego Radia, w którym słuchacze wybierają niebanalne wypowiedzi polskich polityków. Plebiscyt został zainicjowany w 1992 roku przez dziennikarkę Trójki, Beatę Michniewicz. Obradujący wówczas Sejm I kadencji obfitował w osobowości wyróżniające się niebanalnym językiem. Posłowie prześcigali się w obrazowych przenośniach, celnych ripostach, niespotykanych figurach retorycznych. Stało się ważne nie tylko to, co kto mówi, lecz także jak to robi. Dziennikarze radiowej Trójki postanowili utrwalić na taśmie oraz w ludzkiej pamięci te zwroty i wyrażenia, które ze względu na swą treść nie zawsze miały szansę przejść do historii. Inicjatorzy plebiscytu mieli poza tym nadzieję, że spojrzenie z przymrużeniem oka na politykę, niekiedy brutalną i zawiłą, dobrze zrobi zarówno jej aktorom jak i obserwatorom. W myśl przysłowia „mowa jest srebrem, a milczenie złotem” zaproponowali słuchaczom Trójki plebiscyt "Srebrne Usta".
W poprzednich edycjach zdobywcami "Srebrnych Ust" byli między innymi: Władysław Bartoszewski, Renata Beger, Zyta Gilowska, John Abraham Godson, Grzegorz Kołodko, Bronisław Komorowski, Aleksander Kwaśniewski, Janusz Korwin-Mikke, Leszek Miller, Jan Maria Rokita, Nelli Rokita, Donald Tusk, Lech Wałęsa i Waldemar Pawlak.

Polskie Radio jest partnerem systemu PIANO , dzięki któremu mogli Państwo słuchać audycji i koncertów w o wiele lepszej jakości dźwięku.

Zobacz także