Wyjątkowy koncert Katy Carr - zobacz galerię zdjęć!

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2013 12:00
Oprócz piosenek z ostatniej, dobrze znanej płyty "Paszport", Katy zaśpiewała w Trójce też kilka utworów ze swoich trzech poprzednich płyt, które ukazały się w Wielkiej Brytanii.
Audio
  • Podekscytowana Katy Carr przed koncertem w Trójce (Lista osobista/Trójka)
Katy Carr w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej
Katy Carr w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej Foto: Andrzej Bołdaniuk/PR

Koncert odbył się 1 czerwca 2013 roku w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej i był transmitowany na antenie Trójki.

Katy Carr urodziła i wychowała się w Anglii, ale emocjonalnie jest bardzo związana z Polską, rodzinnym krajem swojej matki. W Wielkiej Brytanii ma już ugruntowaną pozycję. Do tej pory wydała trzy płyty: "Screwing Lies" (2001), "Passion Play" (2003) oraz "Coquette" (2009). Otrzymała wiele nagród i nominacji, ostania i bardzo ważna dla Katy to nominacja do London Music Award 2012, razem z Kate Bush, PJ Harvey, Arctic Monkeys.

Katy Carr w "LP Trójce": zagranie w Trójce to wielki zaszczyt >>>

W Polsce Katy Carr dała się poznać dzięki pochodzącej z płyty "Coguette" piosence "Kommander’s Car", która była piosenką dnia w Trójce . Inspiracją do napisania tego utworu była dla Katy historia brawurowej ucieczki z obozu koncentracyjnego w Auschwitz urodzonego w Tczewie Kazimierza Piechowskiego. Uciekinierzy przebrani w SS-mańskie mundury wyjechali z obozu samochodem naczelnika Rudolpha Hössa. Pisząc tę piosenkę Katy nie wiedziała, że bohater tego wydarzenia żyje. Kiedy dowiedziała się, że Kazimierz Piechowski mieszka na Wybrzeżu, odwiedziła go w Polsce i zafascynowana jego opowieścią postanowiła wyprodukować 25-minutowy film, opowiadający o jego ucieczce z obozu.

Wizyty w Polsce, spotkania z Kazimierzem Piechowskim, praca nad filmem opowiadającym o ucieczce z Auschwitz spowodowały, że najnowsza płyta "Paszport" stała się symbolicznym powrotem Katy Carr do polskich korzeni. "Paszport" był płytą tygodnia w Trójce .

Album zwiera m.in. polskie pieśni patriotyczne, wybrane wspólnie z p. Kazimierzem Piechowskim. I tak obok, "O Mój Rozmarynie" czy "Dziś do Ciebie przyjść nie mogę", znalazły się kompozycje własne wokalistki inspirowane polskim folklorem, w większości śpiewane częściowo po polsku, częściowo po angielsku. Artystka postanowiła na tej płycie zamieścić też utwór "Kommander’s Car", który zapoczątkował jej bliższe kontakty z Polską i przyczynił się do powstania płyty "Paszport".

O miłości do Polski i naszej historii oraz o płycie "Paszport" i koncercie w Trójce Katy Carr opowiedziała w audycji Piotra Barona "LP Trójka". Zapraszamy!

Jesienią tego roku planowane jest wydanie w Polsce trzech pierwszych płyt Katy Carr.

Polskie Radio jest partnerem systemu PIANO , dzięki któremu mogą Państwo słuchać audycji i koncertów w o wiele lepszej jakości dźwięku.

Zobacz więcej na temat: koncerty w Polskim Radiu MUZYKA

Czytaj także

Koncert String Big Band - zobacz wideo!

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2013 14:00
Z połączenia aranżacji Krzysztofa Herdzina, brzmienia Sinfonii Vivy oraz fascynujących improwizacji członków Atom String Quartet powstał niezwykły projekt, który otwiera nowy gatunek w kameralnej muzyce smyczkowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nostalgiczny koncert Klary w Trójce!

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2013 21:10
Klara Jędrzejewska to młoda artystka, która sama pisze teksty i komponuje muzykę do swoich utworów, a profesjonalizm, z jakim to robi, zadziwia niejednego dojrzałego muzyka, m.in. wokalistę IRY, który został producentem muzycznym jej debiutanckiego albumu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koncert Andrzeja Bachledy. Zobacz wideo i galerię zdjęć!

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2013 14:00
Andrzej Bachleda, kuzyn Alicji Bachledy Curuś, przez 20 lat trenował i brał udział w zawodach narciarskich. Dwukrotnie wystąpił na olimpiadach. Parokrotnie był mistrzem Polski i Francji. Ale od prawdziwej miłości uciec się nie da. A tą jest muzyka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Generation Next zagrali w Trójce - zobacz wideo i galerię zdjęć!

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2013 13:08
Następna Generacja to zespół wyjątkowy, stworzony przez dzieci gigantów polskiego jazzu, po których odziedziczyli oni nie tylko miłość do muzyki, ale i talenty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koncert Marka Dyjaka w Trójce. Obejrzyj i posłuchaj!

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2013 12:50
Dyjak jest jak prawdziwy buntownik, co to rzuca się głową naprzód, a dopiero potem podlicza bilans zysków i strat. Takie są też jego koncerty - zero taryfy ulgowej, śpiewa to, co czuje i myśli.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rykarda Parasol w Trójce. Zobacz i posłuchaj niezwykłego koncertu!

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2013 12:40
Ostatnia płyta artystki "Against The Sun" ugruntowuje jej pozycję jako czołowej przedstawicielki sceny "folk/ rock noir" i przywołując porównania z artystami takiego pokroju jak Nick Cave, Johnny Cash, Lou Reed.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koncert Joanny Kondrat w Trójce. Zobacz wideo i zdjęcia!

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2013 12:00
Joanna Kondrat to autorka tekstów, aranżerka i wokalistka. Laureatka nagrody imienia Anny Jantar w konkursie Debiuty 2012 podczas 49. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu wystąpiła w Trójce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

100. rocznica urodzin Jerzego Wasowskiego. Zobacz koncert!

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2013 10:00
Pod koniec maja minęła 100. rocznica urodzin współtwórcy Kabaretu Starszych Panów i kompozytora setek piosenek. Z tej okazji w Trójce 16 czerwca można było usłyszeć koncert, podczas którego utwory Jerzego Wasowskiego zaśpiewali Magda Umer i Grzegorz Turnau. Zapraszamy do obejrzenia wideo i zdjęć z tego wydarzenia.
rozwiń zwiń