Niezły jazz Jana Ptaszyna Wróblewskiego

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2013 15:25
To jedna z najważniejszych osobowości polskiej sceny jazzowej. Związany z radiową Trójką od ponad 40 lat Jan Ptaszyn Wróblewski wystąpił w Studiu Muzycznym Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej. Zapraszamy do obejrzenia koncertu.
Jan Ptaszyn Wróblewski podczas koncertu w Trójce
Jan Ptaszyn Wróblewski podczas koncertu w Trójce Foto: Andrzej Bołdaniuk


Koncert odbył się 25 sierpnia 2013 r.. Był kolejnym z cyklu koncertów laureatów Nagród Muzycznych Programu 3 im. Mateusza Święcickiego – "Mateuszy".

Jan Ptaszyn Wróblewski urodził się 27 marca 1936 roku w Kaliszu. Jest saksofonistą tenorowym i barytonowym. Swoją karierę rozpoczął w 1954 roku w Poznaniu, gdzie prowadził studenckie zespoły grając na fortepianie i klarnecie. Za profesjonalny debiut można uznać występ na pierwszym festiwalu jazzowym w Sopocie w 1956 roku z legendarnym sekstetem Krzysztofa Komedy. Ptaszyn Wróblewski pozostał w nim do końca jego istnienia, do 1957 roku. W tamtym okresie grał na klarnecie i barytonie. Od jesieni 1957 roku już niemal wyłącznie na saksofonie tenorowym. Od tamtej pory aż do dzisiaj koncertuje i nagrywa z najważniejszymi polskimi jazzmanami, przyczyniając się do nadania kształtu brzmienia określanego przez krytykę jako Polska Szkoła Jazzu.

Ptaszyn jako lider wydał solo ponad 30 płyt. Brał też udział w nagraniu kilkudziesięciu innych płyt. Poza tym komponował również muzykę filmową ("Pan Anatol szuka miliona", "Niech żyje miłość") oraz popularne piosenki, wykonywane m.in. przez Ewę Bem, Łucję Prus, Marylę Rodowicz i Andrzeja Zauchę. Tworzył również koncerty symfoniczne.

Muzycy wystąpili w składzie:

Jan Ptaszyn Wróblewski- saksofony,

Marcin Jahr-perkusja,

Michał Kapczuk-kontrabas,

Wojciech Niedziela – fortepian.

Koncert poprowadził Michał Margański.

Polskie Radio jest partnerem systemu PIANO, dzięki któremu mogli Państwo słuchać audycji i koncertów w o wiele lepszej jakości dźwięku.

gs

Czytaj także

Sylwester Ostrowski Quintet zagrał w Trójce - zobacz wideo!

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2013 20:05
Sylwester Ostrowski Quintet feat. Piotr Wojtasik wystąpili w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej. Zapraszamy do zobaczenia nagrania wideo i galerii zdjęć z koncertu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy Polscy jazzmani skazani są na góralszczyznę?

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2013 18:00
Fascynacja polskich improwizatorów folklorem nie zaczęła się od "Piątawki" i "Siódmawki" Namysłowskiego. I choć wybitny saksofonista jako pierwszy zdecydował się na występy z góralami, inspiracji w folklorze szukali już jego mistrzowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Generation Next zagrali w Trójce - zobacz wideo i galerię zdjęć!

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2013 13:08
Następna Generacja to zespół wyjątkowy, stworzony przez dzieci gigantów polskiego jazzu, po których odziedziczyli oni nie tylko miłość do muzyki, ale i talenty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Laureaci "Mateuszy" zagrają dla Trójki

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2013 10:11
W najbliższą niedzielę rusza cykl koncertów laureatów Nagród Muzycznych Programu 3 im. Mateusza Święcickiego – "Mateuszy". Jako pierwszy w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej wystąpi Kwartet Jana Ptaszyna Wróblewskiego, laureata z 1996 roku.
rozwiń zwiń