"Mateusze Trójki" przyznane. Zobacz wideo!

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2013 15:30
W 2013 roku "Mateusze Trójki" – Nagrody Muzyczne Programu 3 zostały wręczone po raz dwudziesty. Wśród laureatów znaleźli się Beata Przybytek, Jarosław Śmietana, Dawid Podsiadło, L.U.C i Motion Trio oraz Marcin Masecki.
Audio
  • "Mateusza Trójki" w kategorii Muzyka Jazzowa - Wydarzenie zdobyła Beata Przybytek
  • "Mateusza Trójki" w kategorii Muzyka jazzowa otrzymał Jarosław Śmietana, nagrodę w jego imieniu odebrał Wojciech Karolak
  • "Mateusza Trójki" w kategorii Muzyka Rozrywkowa - Debiut otrzymał Dawid Podsiadło
  • "Mateusza Trójki" w kategorii Muzyka Rozrywkowa - Wydarzenie otrzymali L.U.C. i Motion Trio
  • "Mateusza Trójki" w kategorii Muzyka Rozrywkowa otrzymał Marcin Masecki
  • Skrót gali "Mateusze Trójki" 2013 (Zapraszamy do Trójki - ranek)
Beata Przybytek otrzymała Mateusza Trójki w kategorii Muzyka Jazzowa - Wydarzenie
Beata Przybytek otrzymała "Mateusza Trójki" w kategorii Muzyka Jazzowa - WydarzenieFoto: Andrzej Bołdaniuk


Galę wręczenia "Mateuszy Trójki" prowadzili Agnieszka Szydłowska i Wojciech Mann. Audycja powstała we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym.

Beata Przybytek została laureatką w kategorii MUZYKA JAZZOWA – WYDARZENIE – "za pełną uroku, pomysłów kompozytorskich i jazzowego nastroju płytę I’m Gonna Rock You ". Nagrodę wręczyła dyrektor Trójki, Magda Jethon. - Chciałabym bardzo podziękować za wyróżnienie Akademii. Każda osoba, która wsparła nas przy tym projekcie może się poczuć teraz dumna. Dziękuję bardzo - mówiła wzruszona Beata Przybytek.

Beata Przybytek - rozśpiewana dama jazzu>>>

Laureatem nagrody za całokształt osiągnięć twórczych w kategorii MUZYKA JAZZOWA został Jarosław Śmietana, który ujął Akademię Muzyczną Trójki "wprowadzeniem gitary do mistrzowskiej grupy instrumentów solowych i wytyczaniem nowych ścieżek elektronicznego brzmienia muzyki”. Nagrodę odebrał Wojciech Karolak, wieloletni współpracownik i przyjaciel zmarłego we wrześniu tego roku  artysty. - Chciałbym bardzo podziękować Akademii i Trójce w imieniu Jarka i własnym. Jest miłe szczególnie to, że to nagroda Trójki. Moja generacja muzyków jazzowych była bardzo silnie związana z Trójką i bardzo wiele Trójce zawdzięczamy. Jeszcze raz bardzo dziękuję - mówił Wojciech Karolak odbierając nagrodę z rąk Magdy Jethon.
Jarosław Śmietana – legendarny jazzman>>>

Dawid Podsiadło otrzymał nagrodę w kategorii MUZYKA ROZRYWKOWA – DEBIUT. Jury doceniło wokalistę "za talent, upór, wielką dojrzałość mimo bardzo młodego wieku oraz skromność i naturalność w byciu gwiazdą”. - Bardzo dziękuję. Sama nominacja jest dla mnie czymś wyjątkowym, właśnie dlatego, że mam 20 lat i dopiero debiutuję. Pewno dlatego kategoria "Debiut" - żartował artysta. - Czuć w tym miejscu piękną magię. To wielka radość, że mogę tu być - dodał Dawid Podsiadło.
Dawid Podsiadło - nie tylko talent i show>>>

W kategorii MUZYKA ROZRYWKOWA – WYDARZENIE najbardziej interesujący okazali się L.U.C i Motion Trio. Nagrodę otrzymali "za spotkanie będące konsekwencją wiary w jedyny uprawniony podział muzyki: na dobrą i złą. Za mistrzowskie połączenie dwóch muzycznych światów, które zaowocowało dwoma albumami: Nic się nie stało i City Of Harmony ”. - Dziękuję za nagrodę jako za dodanie nam wiary. Dziękuję za tę nagrodę także jako za dodawanie wiary polskiej sztuce i polskim muzykom - mówił L.U.C. - Dziękuję tym, którzy docenili naszą pracę z Łukaszem. To dowód, że nawet na akordeonie można grać fajne utwory - żartował jeden z muzyków Motion Trio.

L.U.C i Motion Trio - artyści niedefiniowalni>>>

Nagrodę za całokształt osiągnięć twórczych w kategorii MUZYKA ROZRYWKOWA otrzymał Marcin Masecki. Jury doceniło u młodego, lecz już doświadczonego pianisty i kompozytora "udane łączenie pasji do muzyki klasycznej z pasją do muzyki, która (być może) klasyczną się stanie" oraz "przypominanie, że bycie artystą to poszukiwanie i podejmowanie ryzyka". Nagrodę odebrała Candelaria Saenz Valiente, żona laureata.

Marcin Masecki – pianista, który przekracza granice>>>

Nagrody Muzyczne Programu 3 im. Mateusza Święcickiego – "Mateusze Trójki" przyznawane są za osiągnięcia w dziedzinie twórczości, wykonawstwa lub popularyzacji polskiej muzyki rozrywkowej i jazzowej. Nazwa nagrody pochodzi od imienia wybitnego kompozytora i aranżera Mateusza Święcickiego, który był współtwórcą i pierwszym dyrektorem muzycznym Programu 3, autorem muzyki do takich przebojów, jak "Pod papugami", "Jedziemy autostopem", czy "Był taki ktoś".

"Mateusze
"Mateusze Trójki" 2013, fot: A. Bołdaniuk

Rok po jego śmierci w 1985 roku, z inicjatywy Pawła Sztompke i Jana Borkowskiego, narodził się pomysł na nagrodę muzyczną poświęconą autorowi pierwszej Trójkowej audycji ("Mojego magnetofonu" – czyli dzisiejszej "Muzycznej Poczty UKF"). Nagroda jest uhonorowaniem wkładu Mateusza Święcickiego w brzmienie Programu 3, a jednocześnie wyraża uznanie dla najzdolniejszych polskich muzyków.

Mateusz Święcicki swe radiowe życie związał z Trójką

W tym roku "Mateusze Trójki" zostały wręczone po raz 20. Pierwszymi laureatami w 1987 roku zostali Franciszek Walicki (za pomysł i realizację koncertów "Old Rock Meeting – Czy nas jeszcze pamiętasz") oraz Krzysztof Popek (za utworzenie i prowadzenie orkiestry jazzowej "Young Power").

Zobacz wideo z gali wręczenia "Mateuszy Trójki" w 2012 roku

Wśród dotychczasowych laureatów znajdują się m.in. Edyta Bartosiewicz , Ewa Bem, Monika Brodka, Lech Janerka, Anna Maria Jopek, Gaba Kulka, Henryk Miśkiewicz, Wojciech Młynarski , Zbigniew Namysłowski, Katarzyna Nosowska , Agnieszka Osiecka , Tomasz Stańko , Muniek Staszczyk, Magda Umer, Wojciech Waglewski, Jan Ptaszyn Wróblewski , Aga Zaryan, zespoły Lao Che, Raz Dwa Trzy, Strachy na Lachy, Wojtek Mazolewski Quintet. Jedynego "Super Mateusza" otrzymał w 1999 roku Czesław Niemen.

Nagrody przyznało jury złożone z dziennikarzy muzycznych Trójki w składzie: Jan Borkowski, Jan Chojnacki, Anna Gacek, Grzegorz Hoffmann, Wojciech Mann, Piotr Metz, Marek Niedźwiecki, Mariusz Owczarek, Barbara Podmiotko, Zofia Sylwin, Agnieszka Szydłowska i Tomasz Żąda.

Czytaj także

Niezwykły koncert Jaromíra Nohavicy i Artura Andrusa! [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2013 16:30
Był to pierwszy koncert z okazji jubileuszu 25-lecia Trójkowych Koncertów. W związku z tym bohaterowie wieczoru zostali wyróżnieni "Diamentami Trójki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koncert Lao Che w Trójce - zobacz wideo i galerię zdjęć!

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2013 16:00
W ramach tego wyjątkowego wieczoru muzycy oprócz utworów znanych z ostatnich koncertów postanowili zrobić fanom niespodziankę i zagrali niewydane wcześniej kompozycje, a także kilka piosenek w niepublikowanych dotychczas wersjach. Materiał z tego koncertu ukaże się na płycie "Koncerty w Trójce".
rozwiń zwiń