"Talenty Trójki" 2014 wręczone. Poznaj laureatów!

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2014 20:00
W finale piątej edycji konkursu dla młodych twórców "Talenty Trójki" zwyciężyli: Justyna Mędrala w kategorii "Sztuki wizualne", Justyna Wasilewska w kategorii "Teatr" i Aga Woszczyńska w kategorii "Film". Podczas uroczystej gali wręczono "Diament Trójki", który otrzymała aktorka Danuta Szaflarska.
Audio
  • Ogłoszenia laureata "Talentu Trójki" w kategorii "Sztuki wizualne"
  • Dyrektor Trójki Magda Jethon o wyjątkowości konkursu "Talenty Trójki"
  • Ogłoszenia laureata "Talentu Trójki" w kategorii "Teatr"
  • Ogłoszenia laureata "Talentu Trójki" w kategorii "Film"
  • Wręczenie "Diamentu Trójki" Danucie Szaflarskiej
Danuta Szaflarska podczas gali Talenty Trójki została nagrodzona Diamentem Trójki
Danuta Szaflarska podczas gali "Talenty Trójki" została nagrodzona "Diamentem Trójki" Foto: PAP/Radek Pietruszka

- To niezwykle trudne, ale i fascynujące spotkać artystę na początku jego drogi, a potem przyglądać się, jak rozkwita. Nasi laureaci naprawdę rozkwitają - wszyscy bez wyjątku. Dzieje się tak dzięki niebywałej intuicji jurorów, którzy potrafią znaleźć prawdziwe talenty. Ogromnie cieszę się, że udało nam się stworzyć taki konkurs. To nasz wkład w kształtowanie gustów polskiej inteligencji. Mam nadzieję, że tak będzie zawsze i że ten konkurs będzie wyłaniał najzdolniejszych naszych młodych twórców - powiedziała na początku gali dyrektor Trójki Magda Jethon.

Talenty Trójki - wszystko o plebiscycie>>>

Ewa Łączyńska-Widz, przewodnicząca jury w kategorii "Sztuki wizualne" podkreśliła, że tegoroczne obrady były burzliwe, ale zarówno finalistów, jak i laureata wybrano jednogłośnie.

W kategorii "Sztuki wizualne" laureatką została Justyna Mędrala.

- Za prace błyskotliwe pod względem formy, sugestywnie odzwierciedlające podstawowe struktury świata, za intuicję odkrywania nieoczywistego w racjonalnym języku nauki. Za spójność formy i treści i za intrygujące wykorzystanie tradycyjnego materiału - odczytała uzasadnienie jury jego przewodnicząca.

- Chciałam bardzo podziękować. Jestem bardzo mile zaskoczona, tym bardziej, że miałam takich znamienitych konkurentów, a właściwie przyjaciół-artystów. Dziękuję bardzo - mówiła wzruszona Justyna Mędrala. Laureatka "Talentu Trójki" otrzymała z rąk dyrektor Trójki Magdy Jethon dyplom i czek na 10 tys. zł. Finaliści w kategorii "Sztuki wizualne" Martyna Ścibior i Marcin Podolec otrzymali czeki na kwotę 2 tys. złotych.

W kategorii "Teatr" laureatem została Justyna Wasilewska.

- Za dojrzałość w operowaniu środkami aktorskimi, za umiejętność wykorzystania własnej żywiołowości w obrębie różnorodnych języków teatralnych - odczytała uzasadnienie jury zasiadająca w nim Agnieszka Skrzypczak, laureatka "Talentu Trójki" w kategorii "Teatr" w roku 2013.

- Jestem bardzo wzruszona, nie mam przygotowanej żadnej mowy. Bardzo państwu dziękuję - mówiła Justyna Wasilewska. Laureatka "Talentu Trójki" także otrzymała dyplom i czek na 10 tys. zł. Finaliści w kategorii "Teatr" Paulina Gałązka i Wiktor Loga-Skarczewski otrzymali czeki na kwotę 2 tys. złotych.

W kategorii "Film" laureatem została Aga Woszczyńska.

- Długo dyskutowaliśmy. Chciałabym bardzo podziękować za wspaniałe filmy, które państwo zrobiliście. Czekamy na kolejne, bo są piękne. Mam nadzieję, że zobaczymy je wkrótce - mówiła przewodnicząca jury w kategorii "Film" Agnieszka Grochowska. Laureatka nagrody została wyróżniona "za umiejętność tworzenia spójnej i wiarygodnej psychologicznie opowieści, sięganie po odważne środki języka filmowego, za dojrzałą osobowość artystyczną i konsekwentny wyrazisty styl".

- Bardzo dziękuję. Film tworzy wiele osób, mój ostatni świadczy o tym, że wszyscy jesteśmy talentami. Dziękuję całej mojej ekipie - mówiła odbierając wyróżnienie i nagrodę finansową Aga Woszczyńska. Finaliści w kategorii "Film" Anita Kwiatkowska-Naqvi i Jan P. Matuszyński otrzymali czeki na kwotę 2 tys. złotych.

Danuta
Danuta Szaflarska, fot. Darek Kawka

Kapituła Konkursu pod przewodnictwem Magdy Jethon przyznała także nagrodę specjalną - "Diament Trójki" dla uznanego twórcy - wyjątkowej i niekwestionowanej osobowości artystycznej. Otrzymała ją znakomita aktorka teatralna i filmowa - Danuta Szaflarska.

 

- Za wyjątkowy talent i szlachetność artystyczną, niespożytą energię twórczą w ponad 100 znakomitych ról filmowych i teatralnych, za wielkie serce, życiową mądrość i odwagę, która inspiruje kolejne pokolenia artystów i widzów - odczytała uzasadnienie dyrektor Trójki Magda Jethon,  wręczając "Diament Trójki".

- Jest w roku taka niezwykła noc z 23 na 24 czerwca, kiedy zakwita kwiat paproci. To była dla mnie zawsze zaczarowana noc. To wyróżnienia jest właśnie jak kwiat paproci, który zakwitł dla mnie. Dziękuję bardzo - mówiła Danuta Szaflarska. Publiczność zgotowała jej kilkuminutową owację na stojąco. - To najszlachetniejszy 99-kartowy diament dla najcudowniejszej, najjaśniejszej osoby, którą poznałem w swoim życiu zawodowym - mówił reżyser teatralny Grzegorz Jarzyna.

Statuetkę "Diament Trójki" zaprojektowała Magdalena Paszkiewicz , a wykonał Jakub Kolec . Dotychczas laureatami Diamentu Trójki zostali: Krystyna Janda, Randy Crawford, Janusz Głowacki, Artur Andrus i Jaromír N .

Rozstrzygnięcie konkursu i gala wręczenia nagród odbyła się 17 czerwca w Studiu Muzycznym Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej (Warszawa, ul. Myśliwiecka 3/5/7). Galę poprowadzili Katarzyna Borowiecka i Ryszard Jaźwiński. Podczas uroczystości wystąpił zespół Pink Roses, jego wokalistką jest Agnieszka Skrzypczak, laureatka "Talentu Trójki" w kategorii "Teatr" w roku 2013.

Szczegóły dotyczące konkursu oraz regulamin znajdują się na stronie: www.polskieradio.pl/trojka/talenty

(gs/mc)

Czytaj także

Talenty Trójki. Aga Woszczyńska: zawsze ciągnęło mnie w stronę fabuły

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2014 19:21
- Zaczęło się bardzo dawno, nawet nie pamiętam kiedy dokładnie. Myślę, że już w szkole podstawowej. W szkole średniej wiedziałam, że chcę robić kino - mówi Aga Woszczyńska. Reżyserka, autorka filmu "Fragmenty" jest finalistką konkursu Talenty Trójki w w kategorii "Film".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Talenty Trójki. Justyna Wasilewska: jestem z natury niespokojnym duchem

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2014 19:18
- Bycie w jednym miejscu na dłużej sprawia, że się duszę. Łódzki Teatr im. Jaracza był moim pierwszym teatrem. Naturalnym biegiem spraw i rzeczy, gdy tylko nadarzyła się okazja, żeby spróbować gdzieś dalej, sprawdzić czy jest jakiś inny lepszy świat, to z wielka radością przyjęłam propozycję od dyrektora Teatru Starego Jana Klaty - opowiada Justyna Wasilewska, finalistka konkursu Talenty Trójki w w kategorii "Teatr".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Talenty Trójki. Justyna Mędrala: węgiel ma mnóstwo znaczeń

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2014 14:41
- Ciągle poszukuję, znajduję nowe koncepcje, które mnie coraz bardziej przerastają. Bo mając doświadczenia z większymi instalacjami, wymyśla się coraz więcej coraz trudniejszych technicznie rzeczy - mówi Justyna Mędrala, artystka nominowana do nagrody "Talenty Trójki" w kategorii "Sztuki wizualne".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Danuta Szaflarska: aktorka, która czaruje rolami i oczyma

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2014 17:24
99-letnia Danuta Szaflarska jest aktorką, która ma na swoim koncie ponad 50 filmów i jeszcze więcej spektakli teatralnych i telewizyjnych. Za wspaniały dorobek i niezwykłą osobowość wyróżniona została "Diamentem Trójki".
rozwiń zwiń