Mumio czyta w Trójce "Kino krótkich filmów"

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2014 16:20
Od 15 września w Programie Trzecim Polskiego Radia będzie można usłyszeć fragmenty powieści "Kino krótkich filmów" Marka Stokowskiego. - Świetnie bawiliśmy się w studiu i mamy nadzieję, że sprawimy słuchaczom sporo frajdy - mówią członkowie Mumio, którzy przeczytają w Trójce nowe dzieło autora "Samo-lotów" i "Stroiciela lasu".
Członkowie Mumio oraz Barbara Marcinik w studiu Trójki
Członkowie Mumio oraz Barbara Marcinik w studiu TrójkiFoto: Wojciech Dorosz/PR

W studiu nagraniowym Trójki Jadwiga i Dariusz Basińscy oraz Jacek Borusiński przygotowali 25 odcinków powieści Marka Stokowskiego. Muzykę skomponował i zagrał nowy członek Mumio - Tomasz Drozdek, a autorką adaptacji i reżyserką całości jest Baszka Marcinik z Programu 3.

Kolejnych części "Kina krótkich filmów" będzie można posłuchać od 15 września do 17 października, od poniedziałku do piątku, o godz. 11.50.

Przedstawiamy trzecią część trylogii "Pana na zamku" (w Malborku). Czy pamiętają Państwo "Stroiciela lasu"? "M siedział na sośnie i dyndał nogami...". Pozostawiliśmy go w pradolinie Wisły w 2010 roku (naszego czasu, bo jego czas płynie wolniej). Ci, którzy przeczytali mniej więcej 5 lat wcześniej "Samo-loty", łatwo zlokalizują przestrzeń, w jakiej znalazł się M, czyli bohater trylogii Marka Stokowskiego. - Człowiek i pies wyruszają w drogę na północ. Ich zimowa wędrówka przez puszczę na krawędzi doliny Wisły, Wielkie Żuławy i lasy nad Bałtykiem obfituje w niezwykłe spotkania, stając się dla człowieka głębokim doświadczeniem duchowym - opisuje zarys tej historii jej autor.

Dariusz
Dariusz Basiński, fot. Wojciech Dorosz/PR

Warto przypomnieć, że zarówno "Samo-loty", jak i "Stroiciel lasu" Stokowskiego gościły na antenie Programu 3.

"Kino krótkich filmów" ukaże się 15 września nakładem wydawnictwa Niecałe. Trójka jest patronem medialnym książki.

Czytaj także

"Śpiewaj ogrody". Spotkanie z "muzyczną" powieścią Pawła Huelle (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2014 21:05
Historia i muzyka, czyli dwie bohaterki powieści "Śpiewaj ogrody" Pawła Huelle. 12 lutego spotkaliśmy się w Studiu im. Agnieszki Osieckiej z autorem. W środę, 12 marca, w "Klubie Trójki" retransmitowaliśmy spotkanie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielcy poeci i nasz ulubiony aktor

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2014 16:50
Julia Hartwig, Ryszard Krynicki, Adam Zagajewski oraz Marek Kondrat nagrali wiersze do tomów wyborów i jednego zbioru poezji. Zbiór to wiersze wszystkie Stanisława Barańczaka i Marek Kondrat przyjął zaproszenie do ich przeczytania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Coraz mniej Rosji w Polsce. Kultura rosyjska pod ostrzałem

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2014 04:00
- Jest mi wstyd za tę sytuację, jest ona straszna, ale nie mam na nią żadnego wpływu, dlatego zajmijmy się sztuką - zachęca rosyjski dramatopisarz, reżyser i aktor, Nikołaj Kolada. Jak wyglądają polsko-rosyjskie relacje kulturalne? O tym rozmawialiśmy w "Klubie Trójki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowa książka Alice Munro: proza wyciszona, kameralna

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2014 17:00
W Polsce wychodzi właśnie zbiór opowiadań ostatniej laureatki Literackiej Nagrody Nobla Alice Munro. Książka pt. "Odcienie miłości" ukazuje się 11 września z Trójkowym Znakiem Jakości.
rozwiń zwiń