Zakończyła się finałowa gala plebiscytu "Srebrne Usta"

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2015 11:03
Już po raz dziewiętnasty Trójka nagrodziła polityka, który zasłynął z najbardziej niebanalnej wypowiedzi. Oto wszyscy nominowani.
Audio
Rozstrzygnięcie plebiscytu Srebrne usta 2014 już 27 marca o godz. 17
Rozstrzygnięcie plebiscytu "Srebrne usta 2014" już 27 marca o godz. 17Foto: Wojciech Dorosz/ PR3

Gala "Srebrne Usta 2014" trwała w Studiu Muzycznym Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej. Uroczystość prowadzą Beata Michniewicz i Wojciech Zimiński, a uświetnił ją swoim występem Kabaret Jurki.

Wszystkie informacje na temat plebiscytu znaleźć można tu>>>

W plebiscycie "Srebrne Usta 2014" wśród nominowanych znaleźli się m.in. Prezydent RP Bronisław Komorowski, Donald Tusk, Elżbieta Bieńkowska, Jarosław Kaczyński i Leszek Miller (wszystkie nominowane odpowiedzi można znaleźć w dołączonych plikach dźwiękowych).

Codziennie od 2 do 21 marca na antenie Trójki prezentowane były niebanalne, często śmieszne, nierzadko również kontrowersyjne, ale zawsze gorąco komentowane wypowiedzi znanych polityków. W tym roku o tytuł „Srebrnoustych 2014” rywalizowało dziesięciu kandydatów: Elżbieta Bieńkowska, Ryszard Czarnecki, Jarosław Kaczyński, Jarosław Kalinowski, Prezydent RP Bronisław Komorowski, Leszek Miller, Tomasz Nałęcz, Janusz Piechociński, Jacek Rostowski  i Donald Tusk. Słuchacze Trójki mogli głosować na wybrane wystąpienie za pomocą SMS-ów oraz za pośrednictwem specjalnej strony internetowej na której można wysłuchać wypowiedzi wszystkich nominowanych. Na portalu dostępny jest także regulamin plebiscytu.

Srebrne Usta to plebiscyt Programu 3 Polskiego Radia, w którym słuchacze wybierają niebanalne wypowiedzi polskich polityków. Został wymyślony w 1992 roku przez Beatę Michniewicz. Obradujący wówczas Sejm I kadencji obfitował w osobowości wyróżniające się niebanalnym językiem. Posłowie prześcigali się w obrazowych przenośniach, celnych ripostach, niespotykanych figurach retorycznych. Stało się ważne nie tylko to, co kto mówi, lecz także jak to robi. Dziennikarze radiowej Trójki postanowili utrwalić na taśmie oraz w ludzkiej pamięci te zwroty i wyrażenia, które ze względu na swą treść nie zawsze miały szansę przejść do historii. Inicjatorzy plebiscytu mieli poza tym nadzieję, że spojrzenie z przymrużeniem oka na politykę, niekiedy brutalną i zawiłą, dobrze zrobi zarówno jej aktorom, jak i obserwatorom. W myśl przysłowia "mowa jest srebrem, a milczenie złotem" zaproponowali słuchaczom Trójki plebiscyt "Srebrne Usta".

W poprzednich edycjach zdobywcami "Srebrnych Ust" byli między innymi: Władysław Bartoszewski, Renata Beger, Zyta Gilowska, John Abraham Godson, Grzegorz Kołodko, Bronisław Komorowski, Janusz Korwin-Mikke, Aleksander Kwaśniewski, Leszek Miller, Waldemar Pawlak, Jan Maria Rokita, Nelli Rokita, Marek Sawicki, Donald Tusk i Lech Wałęsa.

Czytaj także

Srebrne Usta 2013 dla Marka Sawickiego

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2014 17:50
Zakończył się 18. plebiscyt Programu 3 Polskiego Radia na najbardziej zaskakującą i zabawną wypowiedź osoby z polskiej sceny politycznej. Nagrodę "Srebrne Usta 2013" drugi raz z rzędu otrzymał Marek Sawicki, minister rolnictwa.
rozwiń zwiń