Zbiórka krwi przy Myśliwieckiej 3/5/7

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2015 13:21
W sobotę 29 sierpnia w ogródku Trójki przy ul. Myśliwieckiej 3/5/7 staną dwa "krwiobusy". Program 3 Polskiego Radia dołączył do ogólnopolskiej zbiórki krwi, organizując akcję "Nasza krew".
Krew to najcenniejszy lek
Krew to najcenniejszy lekFoto: Pixabay/geralt

Dziennikarze i pracownicy Trójki oraz słuchacze, którzy wezmą udział w sobotnim wydarzeniu, oddadzą krew dla potrzebujących. Akcję "Nasza krew" poparli i zapowiedzieli swoją obecność wspaniali artyści i przyjaciele Programu 3: Beata Ścibakówna, Mika Urbaniak, Sebastian Karpiel-Bułecka oraz Paweł Królikowski.

W sobotę, w godzinach 10.00-15.00, na ochotników czekać będą dwa ambulanse Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie. - Doskonale wiem, co oznacza brak krwi. Moja mama w ostatnich latach swojego życia miała przetaczaną krew prawie co tydzień. Dlatego mam świadomość, jak ważne jest informowanie Polaków i zachęcanie ich do oddawania krwi. Jestem ogromnie wzruszona postawą zespołu Trójki, który tak entuzjastycznie zaangażował się w akcję - mówi Magda Jethon, Dyrektor-Redaktor Naczelna Programu 3 Polskiego Radia.

Nasza krew - strona poświęcona akcji Trójki >>>

Każda osoba, która będzie chciała oddać krew, zostanie wcześniej zbadana przez lekarza oraz przeprowadzony będzie z nią krótki wywiad medyczny w celu wyeliminowania przeciwwskazań.

Najważniejsze wskazówki dla dawców ograniczają się do kilku punktów:

* należy być osobą zdrową, w wieku 18-65 lat i mieć przy sobie dokument ze zdjęciem stwierdzającym tożsamość wraz z adresem zamieszkania i numerem PESEL
* należy być wyspanym
* w ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi należy wypić ok. 2 litrów płynów
* spożyć lekkostrawny posiłek
* ograniczyć palenie
* nie spożywać alkoholu.

Słuchaczy, którzy jeszcze nigdy nie oddawali krwi, a chcieliby to zrobić właśnie w Trójce w najbliższą sobotę, zapraszamy do słuchania materiałów o krwiodawstwie i krwiodawcach przygotowanych przez Ewę Dudzińską. Na stronach internetowych Trójki oraz Regionalnego Centrum Krwi i Krwiolecznictwa w Warszawie znajdują się informacje o akcji "Nasza krew", a także wiele praktycznych rad: kto może oddać krew, a kto nie i dlaczego? Jakie warunki musi spełnić dawca, kto potrzebuje krwi oraz jakie prawa przysługują Honorowym Dawcom Krwi?

Zobacz więcej na temat: pomoc Trójka zdrowie

Czytaj także

"Nasza krew". Trójka pomaga zdobyć najcenniejszy lek

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2015 11:55
W sobotę (29 sierpnia), w godz. 10-15 w ogródku przy Myśliwieckiej 3/5/7 będą stacjonowały dwa specjalne ambulansy, w których będzie można oddać krew.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kto może zostać dawcą krwi?

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2015 16:50
Każda zdrowa osoba w wieku 18-65 lat, legitymująca się dokumentem ze zdjęciem stwierdzającym tożsamość wraz z adresem zamieszkania i numerem PESEL.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oddajemy krew. Czy coś stoi na przeszkodzie?

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2015 22:20
Żeby zadbać o zdrowie zarówno dawcy, jak i biorcy, przed oddaniem krwi personel medyczny sprawdza stan zdrowia osoby, która zgłasza się do krwiobusa lub stacji krwiodawstwa.
rozwiń zwiń