Trójka na Festiwalu Filmowym w Gdyni

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2015 15:03
Trójka pożegna festiwalowe lato w Gdyni. Od 14 do 19 września Program 3 relacjonować będzie wydarzenia z odbywającego się w tym mieście Festiwalu Filmowego. To już 40. edycja najważniejszej polskiej imprezy filmowej.
Festiwal w Gdyni jest największą imprezą promującą polską kinematografię (na zdjęciu fragment tegorocznego plakatu)
Festiwal w Gdyni jest największą imprezą promującą polską kinematografię (na zdjęciu fragment tegorocznego plakatu)Foto: mat. prom.

Filmowe Trójmiasto odwiedzą z reporterskimi mikrofonami dziennikarze Trójki – Katarzyna Borowiecka i Ryszard Jaźwiński. Dzięki audycjom nadawanym z Gdyni, słuchacze będą mieli okazję poznać gości imprezy, usłyszeć pierwsze recenzje zaprezentowanych filmów i relacje z wydarzeń muzycznych towarzyszących festiwalowi. Na antenie Programu 3 pojawią się też najwybitniejsi twórcy rodzimego kina.

Relacji i wywiadów Katarzyny Borowieckiej i Ryszarda Jaźwińskiego będzie można wysłuchać codziennie od 14 do 19 września w pasmach: "Do południa" (9.05-12.00) i popołudniowym "Zapraszamy do Trójki" (16.05-19.00) oraz serwisach informacyjnych. Wejścia reporterskie krytyków filmowych Programu 3 pojawią się również w audycjach: "LP Trójka" (piątek 18 września, od godz. 9.05) oraz "Radiowym Domu Kultury" (sobota 19 września, od godz. 12.05).

Ponadto najważniejszemu polskiemu festiwalowi poświęcony zostanie wtorkowy "Klub Trójki" (15 września, godz. 21.05) oraz niedzielne, podsumowujące wydarzenie "Trójkowo, filmowo" (20 września, godz. 14.05). Obie audycje przygotuje i poprowadzi Ryszard Jaźwiński.

Festiwal Filmowy w Gdyni to jedna z najstarszych imprez filmowych w Europie, promująca na tak wielką skalę rodzimą kinematografię. Istnieje od 1974 roku, do 2011 roku nosił nazwę Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. Do 1986 FPFF organizowany był w Gdańsku, następnie jego siedzibą stała się Gdynia, a centrum festiwalowym – Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej. Obecnie Festiwal odbywa się nie tylko w Teatrze Muzycznym, ale także w Multikinie w Centrum Gdynia Waterfront, w kinie Helios oraz w otwartym w 2015 roku Gdyńskim Centrum Filmowym.

Na program Festiwalu składają się: cztery sekcje konkursowe – Konkurs Główny, Konkurs Inne Spojrzenie, Konkurs Młodego Kina, Konkurs Fabularnych Filmów Krótkometrażowych – oraz liczne sekcje pozakonkursowe, a także wydarzenia towarzyszące. Najbardziej prestiżowy Konkurs Główny to wybór najciekawszych polskich filmów premierowych, debiutujących i nagradzanych na największych międzynarodowych festiwalach filmowych. W historii Festiwalu po Wielką Nagrodę Złote Lwy sięgali tacy twórcy, jak Andrzej Wajda, Krzysztof Kieślowski, Agnieszka Holland czy Paweł Pawlikowski. Filmy Konkursu Głównego rywalizują o statuetkę Złotych Lwów i 100 tys. zł przyznawaną przez międzynarodowe jury, nagrodę Srebrne Lwy i 50 tys. zł oraz nagrody indywidualne dla twórców filmowych za: reżyserię, scenariusz (po 20 tys. zł), debiut reżyserki lub drugi film, rolę kobiecą, rolę męską, profesjonalny debiut aktorski, zdjęcia, muzykę, scenografię (po 15 tys. zł), drugoplanową rolę kobiecą, drugoplanową rolę męską, dźwięk, montaż, charakteryzację (po 12 tys. zł).

Trójka jest stałym patronem medialnym Festiwalu Filmowego w Gdyni.

 

Czytaj także

40. festiwal w Gdyni pełen atrakcji

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2015 18:40
Festiwal Filmowy w Gdyni odbędzie się w dniach 14-19 września 2015 roku. Edycja jubileuszowa będzie wyjątkowo barwna.
rozwiń zwiń