Zaszyfrowana Trójka

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2015 09:19
Zapraszamy na cykl audycji poświęconych kryptologii oraz na specjalne wydanie Listy Przebojów Trójki z Bydgoszczy.
Marian Rejewski
Marian RejewskiFoto: Wikipedia/domena publiczna

Program 3 Polskiego Radia włącza się w obchody 110. rocznicy urodzin Mariana Rejewskiego - bydgoskiego matematyka i kryptologa, który złamał kod słynnej Enigmy. Z tej okazji Trójka zaprasza na cykl audycji poświęconych genialnemu naukowcowi oraz tajnikom szyfrowania, a także wybierze się do Bydgoszczy, skąd nada specjalne, plenerowe wydanie "Listy przebojów".

Decyzją Rady Miasta Bydgoszczy 2015 rok uznany został "Rokiem Mariana Rejewskiego" - wybitnego matematyka i kryptologa, który urodził się w tym mieście 16 sierpnia 1905 roku. W 1932 roku Marian Rejewski – łamiąc wraz z Henrykiem Zygalskim i Jerzym Różyckim – kod Enigmy, niemieckiej maszyny szyfrującej, przyczynił się do szybszego zakończenia II wojny światowej.

By upamiętnić rocznicę urodzin Mariana Rejewskiego, Program 3 przygotował mini-cykl audycji poświęconych naukowcowi oraz tajnikom kryptologii. Materiały Wioletty Myszkowskiej o tej tematyce pojawią się w Trójce codziennie od poniedziałku 21 września do piątku 25 września o godz. 9.20 w audycji "Do południa". Zwieńczeniem cyklu będzie specjalne, "zaszyfrowane" wydanie "Listy Przebojów Programu 3", którą poprowadzi z RestoBaru "Karramba" (ul. Stefana Batorego 1) Marek Niedźwiecki. Początek audycji o godz. 19.05.

Na miejscu nie zabraknie też - cieszącego się ogromną popularnością wśród słuchaczy - "Sklepiku Walendziku" z Trójkowymi gadżetami.

Zobacz więcej na temat: Marian Rejewski Trójka