X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kardynał Stanisław Dziwisz wspomina Jana Pawła II w Trójce!

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2007 18:12
Już od rana będziemy emitować fragmenty wspomnień najbliższego współpracownika i przyjaciela Jana Pawła II, kardynała Stanisława Dziwisza.
Audio

Już od rana na antenie Trójki będziemy emitować fragmenty wspomnień najbliższego współpracownika i przyjaciela Jana Pawła II, kardynała Stanisława Dziwisza.

Dzień specjalny w Trójce jest związany z polską premierą książki „ Świadectwo” , która od poniedziałku będzie dostępna na rynku. Wspomnienia   kardynała Stanisława Dziwisza spisane przez  watykanistę Gian Franco Svidercoschim już przed premierą zyskały duży rozgłos.
W Trójce fragmenty książki na antenie przeczyta Piotr Adamczyk ( aktor który już dwukrotnie wcielił się w rolę Karola Wojtyły w filmach : „Karol – człowiek, który został papieżem” i „Karol - Papież, który pozostał człowiekiem”)

W „Klubie Trójki” specjalnym gościem Jerzego Sosnowskiego będzie autor wywiadu Gian Franco Svidercoschim, który zdradzi kulisy powstania książki. Opowie miedzy innymi dlaczego koniec wywiadu został nagrany przez telefon i skąd wziął się pomysł na napisanie książki.


Fragmenty wywiadu Dziwisza dla Trójki:


Osobisty sekretarz  wspomina w niej jak pracowicie Jan Paweł II - odpoczywał.

Odpoczynek wakacyjny oznaczał tylko tyle, że kilka tygodni nic nie pisał, ale za to bardzo dużo czytał. Na wakacje zawsze brał dużo książek , które odkładał w ciągu roku. On nie uznawał próżnowania, strata czasu. On odpoczywał czytając. I to jeszcze jak czytał, czytał swoje rzeczy poważniejsze, druga osoba obok niego czytała rzeczy lżejsze równocześnie na głos. Korzystał z jednego i drugiego. Miał właśnie ten dar podwójnej uwagi. Może nawet potrójnej.

Kardynał Stanisław Dziwisz wspomina między innymi nieliczne chwile relaksu Jana Pawła II. W tym słynne wypady na narty.

Tak było na początku, normalnie stawał ze wszystkimi w kolejce do wyciągu, wjeżdżało się na górę, zjeżdżało się… Oczywiście na nartach to jest łatwo, no bo jest czapka narciarska, okulary, powiedzmy duże, które dużo zasłaniają, że trudno rozpoznać, a poza tym kto by przypuszczał, że papież jeździ na nartach. Ale ja to już opowiadałem, taki fakt w sumie śmieszny, Ojciec Święty też się zatrzymywał zjeżdżając gdzieś zjechał na bok, zatrzymywał, medytował, modlił się. No i tak też było wieczorem, zatrzymał się, byłem przy nim wtedy i taki mały chłopczyk podjechał i tak patrzy… i wtedy rozjaśnił się, mówi: „Santo Padre!”, przeżegnał się i uciekł. No więc to było bardzo sympatyczne, wtedyśmy zjechali już drugą stroną, to już był wieczór i pojechaliśmy od razu, bo przypuszczam, że wszystkim rozgadał na dole, że jest papież. 

Osobisty papieski sekretarz wspomina  między innymi, że każdy dzień  z  Ojcem   Świętym  był zaskakujący.

Lubił się posmiać, zażartować, ale nigdy z drugiego człowieka. Pamiętam na wizytacjacach w czasie posiłków, jeśli ktos próbował z kogos innego żartować w sposób taki, ze mogl mu zrobic przykrość to wtedy staral się nie reagować, nie śledzić tej rozmowy. Żeby zaznaczyć, że on w tym nie bierze udziału, żeby nie zrobic przykrości. Był bardzo delikatny. Ja nie widziałem w ciągu tylu lat bycia z nim, żeby komuś zrobił przykrość. Nigdy nie odmówił nikomu niczego, w czasie np. audiencji ktoś o coś prosił, długo tłumaczył, nie mógł śledzić to zawsze tłumaczył proszę wysłuchać, proszę zapisać, czy ktoś prosił o modlitwę – zawsze prosił, proszę zapisać. Szanował drugiego człowieka.

Kardynał Dziwisz zdradza  również kulisy papieskich ucieczek z Watykanu. … ale to już na antenie Trójki.


"Świadectwo"
w rozmowie z Gian Franco Svidercoschim
Książka - wyznanie

Byłem przy nim prawie czterdzieści lat. Najpierw przez dwanaście lat w
Krakowie, a potem przez kolejnych dwadzieścia siedem w Rzymie.Zawsze przy nim. Zawsze u jego boku.A teraz, w chwili śmierci, poszedł sam. (...) Po tamtej stronie, kto mu towarzyszy?
kard. Stanisław Dziwisz

Książka - wyznanie, której zakres obejmuje lata w Polsce (1966-1978) i lata pontyfikatu (1978-2005) opowiada słowami kardynała Dziwisza historię Papieża, podkreślając jego postawę i osobowość podczas przełomowych wydarzeń, takich jak upadek muru berlińskiego czy 11 września. Podróże, polityka, epokowe decyzje, ale również dzienne czynności, modlitwy i choroby - niepublikowane wcześniej materiały przedstawiające portret wielkiego człowieka naszych czasów.
Kard. Stanislaw Dziwisz urodził się 27 Kwietnia 1939 w Rabie Wyżnej w Polsce. Wyświęcony na księdza przez Karola Wojtyłę w 1963, dołączył do jego personelu jako osobisty sekretarz i piastował to stanowisko aż do śmierci Papieża w 2005 roku.  3 czerwca 2005 roku , Benedykt XVI mianował go arcybiskupem Krakowa, po czym podniósł go do godności kardynała 24 marca 2006.

Gian Franco Svidercoschi urodził się w Ascoli Piceno we Włoszech. Pisarz i dziennikarz, był korespondtentem ANSY na II soborze Watykańskim i pełnił funkcję redaktora naczelnego gazety “Osservatore Romano”.