Przedpremierowy pokaz "Ostatniej rodziny" i dużo "mrocznej" muzyki, czyli wieczór z Beksińskimi w Trójce

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2016 16:19
30 września na ekrany polskich kin wejdzie "Ostatnia rodzina" - obraz poświęcony Zdzisławowi, Zofii i Tomaszowi Beksińskim.
Audio
  • Zapowiedź filmowo-muzycznego wieczoru z Beksińskimi w Trójce
Andrzej Seweryn i Dawid Ogrodnik w filmie Ostatnia rodzina
Andrzej Seweryn i Dawid Ogrodnik w filmie "Ostatnia rodzina"Foto: Hubert Komerski/Kino Świat

 Z tej okazji Trójka, w której Tomasz Beksiński pracował jako dziennikarz, a dziś stacja patronująca filmowi i ilustrującej go ścieżce dźwiękowej, zaprasza w poniedziałek 26 września na specjalny wieczór filmowo-muzyczny.

"Ostatnia rodzina" to rozgrywająca się na przestrzeni 28 lat warszawska saga słynnej, artystycznej rodziny Beksińskich. W legendarne postaci Zdzisława i Tomka wcielili się Andrzej Seweryn i Dawid Ogrodnik. Towarzyszą im Aleksandra Konieczna jako Zofia Beksińska, Andrzej Chyra w roli marszanda Piotra Dmochowskiego, a w filmie można też usłyszeć m.in. Marka Niedźwieckiego z Trójki. Obraz został zakwalifikowany do Konkursów Głównych prestiżowych festiwali w Locarno - Andrzej Seweryn otrzymał tu nagrodę dla Najlepszego Aktora - oraz w Gdyni, gdzie dzieło Jana P. Matuszyńskiego walczy o główne nagrody.

Film zadebiutuje w polskich kinach w piątek 30 września, ale już w poniedziałek 26 września będzie go można zobaczyć przedpremierowo - tuż po gali na Festiwalu Filmowym w Gdyni - w Muzycznym Studiu im. Agnieszki Osieckiej w Trójce. Uroczysty pokaz uświetnią swoją obecnością odtwórcy głównych ról: Aleksandra Konieczna, Andrzej Seweryn, Andrzej Chyra i oczywiście Dawid Ogrodnik, który - przygotowując się do roli Tomka Beksińskiego - niemal przez miesiąc poznawał "magię radia" pod okiem dziennikarzy z Myśliwieckiej 3/5/7. Początek pokazu o godz. 18.45.

Niewiele ponad kwadrans później, bo o godz. 19.05, na antenie Programu rozpocznie się muzyczno-filmowy wieczór poświęcony pamięci Tomasza Beksińskiego, który zadebiutował w Trójce 2 października 1982 roku. Na początek dwugodzinna, wspomnieniowa audycja "Aksamit" Anny Gacek (godz. 19.05-21.00), ktorej gośćmi będą przyjaciele, współpracownicy i słuchacze Tomka. W poniedziałkowym wydaniu "Do południa" (godz. 9.05-12.00) Trójka zaprezentuje premierowo utwór "W teatrze cieni" Anji Orthodox - wokalistki grupy Closterkeller i wieloletniej przyjaciółki Tomka - dedykowany właśnie popularnemu "Beksie".

O godz. 21.05 rozpocznie się "Klub Trójki" z udziałem twórców i aktorów filmu "Ostatnia rodzina". Rozmowę poprowadzi Ryszard Jaźwiński. A wreszcie od godz. 22.05 do 2.00 Program 3 wyemituje ostatnią, czterogodzinną audycję Beksińskiego "Trójka pod księżycem" - nadaną oryginalnie w nocy 11 na 12 grudnia 1999 roku i zawierającą jego słynne słowa: I w ogóle może to być nasze ostatnie spotkanie, nie wiadomo, co się wydarzy. Dwa tygodnie później, bo 24 grudnia, dziennikarz i wybitny tłumacz literatury angielskiej już nie żył. Popełnił samobójstwo.

Warto dodać, że filmowi "Ostania rodzina" towarzyszy premiera dwupłytowego wydawnictwa dzielącego muzyczne fascynacje Tomka, które prezentował w radiu, i Zdzisława - mniej znane ale w niezwykły sposób dopełniające jego obrazy. To zbiór utworów nigdy prawie nie pojawiających się na tego typu ścieżkach dźwiękowych. - Jest przedłużeniem filmu i być może początkiem własnych muzycznych poszukiwań słuchaczy - śladami fascynacji bohaterów "Ostatniej rodziny" - mówi Paweł Juzwuk, autor tego wyboru. Soundtrack, zawierający utwory m.in. Marillion, Joy Division, Budgie, Roxy Music czy Sisters Of Mercy, ale też muzykę poważną (m.in. Liszt, Grieg, Mahler) będzie w Trójce - od 26 września do 2 października - płytą tygodnia.

Ponadto w poniedziałek o godz. 18.15 Program 3 wyemituje "kultową" już audycję Ireneusza Białka pt. "Romantycy muzyki rockowej". - Audycje Tomasza Beksińskiego były bardzo ważnymi chwilami w życiu moim, Joanny, Grzegorza, Kuby i pewnie w życiu wielu innych ludzi. Wszyscy w napięciu słuchaliśmy każdego wypowiadanego przez Tomka słowa i od niego uczyliśmy się muzyki. My – jego słuchacze chcemy powiedzieć o tym, co pozostało w naszych sercach z tych spotkań. Zawsze pozostaniemy przecież romantykami muzyki rockowej - przypomina autor reportażu.

Trójka jest patronem medialnym zarówno "Ostatniej rodziny", jak i ścieżki dźwiękowej do tego filmu.

Czytaj także

Ostatnia audycja Tomasza Beksińskiego. "Nie wiadomo, co się wydarzy…"

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2014 08:56
Tomasz Beksiński był legendarnym dziennikarzem muzycznym, wiele lat związanym z Trójką. Zmarł tragicznie w 1999 r. Jego oraz jego ojca Zdzisława, przypomina w swojej książce Magdalena Grzebałkowska. A my przypominamy ostatnią audycję Tomasza Beksińskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Beksińscy okiem Magdaleny Grzebałkowskiej: też myślałam, że to fatum

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2014 12:00
Zdzisław Beksiński był znanym i cenionym malarzem, jego syn - Tomasz legendarnym dziennikarzem muzycznym, wiele lat związanym z Trójką. Obu połączyły skomplikowane, rodzinne losy i tragiczna śmierć. - Beksińscy od zawsze byli inni, odstawali - mówiła w Trójce Magdalena Grzebałkowska, autorka książki "Beksińscy. Portret podwójny".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ważny, trudny, delikatny. Film o Beksińskich

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2015 18:05
- Długo się wahałem, czy w ogóle w to wchodzić, bo historia tej rodziny była mocno naznaczona śmiercią, okropieństwami i skrótami myślowymi - mówił w Trójce reżyser Jan P. Matuszyński.
rozwiń zwiń