Mateusz Matyszkowicz nowym głosem Trójki!

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2016 20:10
Dyrekcja Programu III Polskiego Radia informuje, że od listopada programy o literaturze prowadzić będzie szef TVP Kultura, Mateusz Matyszkowicz.
Mateusz Matyszkowicz
Mateusz MatyszkowiczFoto: W. Dorosz/ PR3

Mateusz Matyszkowicz jest filozofem, eseistą i krytykiem literackim. W latach 2013-2016 był redaktorem naczelnym kwartalnika Fronda Lux. Prowadził też program "Literatura na trzeźwo" w Telewizji Republika. Wydał m.in. "Śmierć rycerza na uniwersytecie" oraz tłumaczenie i komentarz do "De regno" Św. Tomasza z Akwinu.

Literaturę widzi przede wszystkim jako "szkołę uczuć", czyli szansę na odnalezienie przez człowieka właściwego i własnego sobie stosunku do świata. Uważa, że to właśnie w literaturze potrafimy opowiedzieć świat i siebie samych. Dobra literatura ma dla niego coś chuligańskiego w sobie - burzy schemat i wytrąca z równowagi. Dlatego swój program w TVP Kultura nazwał "Chuliganem literackim". Teraz Chuligan trafia także do radiowej Trójki.

Równocześnie informujemy, że Michał Nogaś, który prowadził audycje poświęcone literaturze, postanowił odejść z Programu III Polskiego Radia. Dziennikarz jest pracownikiem Trójki do końca października.

Zobacz więcej na temat: Trójka