Siostra Rafaela. "Skupiona na przekraczaniu granic"

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2016 19:00
- Siostra Rafaela miała niesamowitą charyzmę i energię, a z drugiej strony emanowała taką wewnętrzną energią, że wszyscy chcieli się do niej przytulać - wspomina filmowiec i dokumentalista Maciej Drygas.
Audio
  • Siostra Rafaela. "Skupiona na przekraczaniu granic" (Audycja specjalna/Trójka)
Warszawa, 19.10.2012. Misjonarka Urszula Nałęcz, czyli siostra Rafaela, laureatka Polskiej Nagrody imienia Sergio Vieira de Mello
Warszawa, 19.10.2012. Misjonarka Urszula Nałęcz, czyli siostra Rafaela, laureatka Polskiej Nagrody imienia Sergio Vieira de MelloFoto: PAP/Jacek Turczyk

Dariusz Rosiak i jego goście opowiadają w audycji o Urszuli Nałęcz, siostrze Rafaeli, franciszkance z Lasek, która zmarła niestety tragicznie w tym roku w wyniku powikłań po wypadku samochodowym.

Siostra Rafaela zostawiła po sobie wielkie dzieło, szkołę dla niewidomych dzieci. Szkoła mieści się w Kibeho, małym miasteczku w Rwandzie i jest chyba najpiękniejszym żywym pomnikiem polskości, jaki istnieje dziś w tym kraju, a może w całej Afryce. Najpiękniejszym, co pokazuje, że Polska może kojarzyć się z otwarciem za cierpienie innych, z nowoczesnym, skutecznym leczeniem, z pomocą młodym ludziom w realizowaniu ich aspiracji życiowych. To wszystko w bardzo dużej mierze możliwe jest właśnie dzięki siostrze Rafaeli.

- Nie miała żadnych uprzedzeń, miała ogromny szacunek dla każdej istoty. Była absolutnie skupiona na przekraczaniu granic stereotypowego myślenia - mówi Małgorzata Wosińska, etnolog i antropolog z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Zachęcamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Audycja specjalna
Prowadzi: Dariusz Rosiak
Goście:
Małgorzata Wosińska (etnolog, antropolog z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu), Maciej Drygas (polski filmowiec, dokumentalista), siostra Fabiana
Data emisji: 11.11.2016
Godzina emisji: 18.07

fbi/mz


Czytaj także

Dariusz Rosiak nagrodzony za książkę

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2016 11:41
Dziennikarz Polskiego Radia otrzymał nagrodę in. Beaty Pawlak, dziennikarki i pisarki, która zginęła w zamachu terrorystycznym na indonezyjskiej wyspie Bali 12 października 2002 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W poszukiwaniu rodziny zastępczej

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2016 18:30
Swieta, mieszkająca w Polsce Ukrainka, wychowała się w rodzinie adopcyjnej. Nie wspomina dobrze tego czasu.
rozwiń zwiń