Prof. Ryszard Legutko gościem Macieja Pawlickiego

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2016 15:55
Program 3 Polskiego Radia zaprasza na transmisję trzeciego spotkania z nowego cyklu "Cogito Ergo…".
Prof. Ryszard Legutko
Prof. Ryszard LegutkoFoto: Jacek Konecki/PR

W niedzielny wieczór 27 listopada gościem Macieja Pawlickiego będzie Ryszard Legutko - profesor filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim, publicysta, poseł do Parlamentu Europejskiego VII i VIII kadencji. Początek audycji o godz. 21.07.

Prof. Ryszard Legutko jest wykładowcą na Uniwersytecie Jagiellońskim. Specjalizuje się w filozofii politycznej i społecznej, filozofii starożytnej oraz historii filozofii. W latach 80. redagował w Krakowie podziemne czasopismo "Arka". Obecnie publikuje m.in. w "Rzeczpospolitej", "Gazecie Polskiej", "Gazecie Polskiej Codziennie", "W Sieci", "Do Rzeczy", "Naszym Dzienniku" i angielskim "Critical Review". Jest również autorem takich książek jak: "Tolerancja. Rzecz o surowym państwie, prawie natury, miłości i sumieniu" (Nagroda Ministra Edukacji Narodowej), "Etyka absolutna i społeczeństwo otwarte" (Nagroda im. Andrzeja Kijowskiego), czy "Triumf człowieka pospolitego".

W ostatniej z wymienionych pozycji poruszał podobieństwa między komunizmem i socjalizmem, a liberalną demokracją, wskazując na wytwarzane w obu ustrojach nastawienie jednostki do świata, dzięki któremu czuje się ona znacznie swobodniej niż kiedykolwiek w przeszłości. Zrzuca z siebie ogromną część związków lojalnościowych i zobowiązań, z jakimi do tej pory była związana: religijne, obyczajowe, narodowe, środowiskowe, tradycyjne, autorytetowe. Legutko zwraca uwagę, że we współczesnym świecie w coraz częściej bierze się w obronę rzeczy wulgarne, brzydkie i oburzające, które naturalnie określają aspiracje człowieka liberalno-demokratycznego, co ten coraz śmielej i z coraz mniejszym wstydem potwierdza.

Rozmowę z prof. Ryszardem Legutko poprowadzi Maciej Pawlicki - producent telewizyjny i filmowy, reżyser, scenarzysta, publicysta i dziennikarz, od niedawna współpracownik Programu 3 Polskiego Radia. Tematem głównym będzie bieżący stan kultury oraz jej wpływu na życie ludzi. Uczestnicy niedzielnego spotkania będą dyskutować o zmieniających się obyczajach społecznych i ich relacjach z naszymi codziennymi wyborami.

W trakcie audycji usłyszymy również "Grande Valse Brilliante" Ewy Dymarczyk w wykonaniu Krzysztofa Napiórkowskiego. Będzie to trzecie spotkanie w ramach autorskiego, emitowanego raz w miesiącu cyklu Macieja Pawlickiego "Cogito ergo…" - pogłębionych, pełnych refleksji rozmów z autorytetami ze świata m.in. kultury i nauki na temat spraw najważniejszych, ale też otaczającej nas codzienności. Poprzednio gościem dziennikarza byli poeta Jan Polkowski i kompozytor Krzesimir Dębski.

Początek audycji w niedzielę 27 listopada o godz. 21.07.


Czytaj także

Jan Polkowski: obumieranie kultury to obumieranie człowieczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2016 22:05
- Kultura jest treścią pamięci, a pamięć pozwala nam być ludźmi - mówi bohater pierwszej audycji z cyklu "Cogito ergo..." Jan Polkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzesimir Dębski o trudnej przeszłości i nie tylko

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2016 15:24
- Pisarzem nie chciałbym być nazywany, bo to dopiero druga książka - mówił w Trójce muzyk i kompozytor, autor książki "Nic nie jest w porządku" Krzesimir Dębski.
rozwiń zwiń