Zmarł Józef Szajna

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zmarł Józef Szajna

We wtorek, 24 czerwca zmarł Józef Szajna - malarz, scenograf, reżyser, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Profesor często gościł na antenie Trójki - prezentowaliśmy Jego przemyślenia w Myśli dnia a przed rokiem gościliśmy Go w Klubie Trójki. Józefowi Szajnie jest też poświęcony reportaż "Te-art Józefa Szajny".

Dziś pożegnaliśmy Go na warszawskich Powązkach - a w poniedziałkowym Klubie Trójki Józefa Szajnę wspominać będą Irena Jun, Jerzy Kalina, Waldemar Dąbrowski i Baszka Marcinik. Zapraszamy.

 

 

Józef Szajna (ur. 13 marca 1922 w Rzeszowie) – malarz, scenograf, reżyser, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, w czasie wojny więzień hitlerowskich obozów w Oświęcimiu i Buchenwaldzie.

W okresie okupacji hitlerowskiej był uczestnikiem ruchu oporu, działając w Związku Walki Zbrojnej. Aresztowany trafia do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, a później do Buchenwaldu, był więźniem Karnej Kompanii. Przeżycia obozowe znajdują swe odbicie w twórczości. Jego twórczość to technika malarska, połączona z asamblażem i kolażem w której treścią jest zagłada, zniszczenie, przemijanie. Studiował w krakowskiej ASP, dyplom z grafiki otrzymując w 1952, zaś dyplom ze scenografii w 1953.W latach 1955-1966 był współzałożycielem, dyrektorem, dyrektorem artystycznym Teatru Ludowego w Krakowie, gdzie jego twórczość plastyczna w wyraźny sposób wpływa na kształt przedstawień (m.in.: Rewizor M. Gogola, Księżniczka Turandot C. Gozziego, Myszy i ludzie wg J. Steinbecka, Dziady A. Mickiewicza). W roku 1972 założył Warszawskie Centrum Sztuki „Studio”. Opracował scenografię i reżyserował wiele przedstawień teatralnych w kraju i zagranicą. Jego prace były i są wystawiane w wielu miastach Polski i na licznych wystawach światowych. Współpracował z teatrami w Anglii, Holandii, Niemczech, Izraelu, Egipcie , Turcji, Portugalii i Hiszpanii. Był członkiem międzynarodowych stowarzyszeń artystów, członkiem włoskiej Akademii Sztuki i Pracy, przewodniczącym Stowarzyszenia Kultury Europejskiej, honorowym członkiem Association Internationale des Arts Plastiques, oraz członkiem Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej. W 50 rocznicę wyzwolenia Auschwitz, koordynował pracami nad wystawą stanowiącą hołd dla ofiar nazizmu. Otrzymał liczne medale i nagrody, m.in. Nagrodę miasta Krakowa i Warszawy, nagrodę "Foundation of A. Jurzykowski" (Fundacja Jurzykowskiego) w Nowym Jorku, był uhonorowany m.in. Krzyżem Komandorskim, Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą i Wielkim Krzyżem Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Oświęcimskim.

Polecane