"Teatrzyk Zielone Oko" wraca do Trójki

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2017 16:47
Po trzydziestu latach nieobecności, na antenę Trójki wraca "Teatrzyk Zielone Oko". Popularny cykl słuchowisk, którego początki sięgają końca lat 60, będzie zabawiać słuchaczy w każdą ostatnią niedzielę miesiąca. Pierwszy odcinek już 29 stycznia o godz. 21.00 w Programie 3 Polskiego Radia.
Anna Cieślak w czasie prób do spektaklu
Anna Cieślak w czasie prób do spektakluFoto: Wojciech Kusiński

- Na inaugurację cyklu wybrałem scenariusz Izabeli Żukowskiej pt. "Próba" - opowiada o nowym projekcie Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia. - Akcja utworu dzieje się w sopockim Teatrze, w którym zostaje zamordowana "wielka gwiazda". Z ironią i humorem bawimy się w "kryminał", który z dystansem portretuje świat mediów.

Powrót "Teatrzyku Zielone Oko" to element większej zmiany w ramówce Trójki, który wprowadzany jest od nowego roku. - Scena Teatralna Trójki pojawia się na antenie nie co miesiąc, jak było przez długie lata, ale co tydzień. I w ramach tej rewolucyjnej zmiany znaleźliśmy miejsce na uwielbiany przez słuchaczy "Teatrzyk Zielone Oko", którego premierowe słuchowiska pojawiać się będą raz w miesiącu. To jeden z prezentów na 55 urodziny Trójki, które świętować będziemy 1 kwietnia - wyjaśnia Sylwia Krasnodębska, zastępca dyrektora Trójki.

- Przed emisją słuchowiska, tradycyjnie, odbędzie się rozmowa z reżyserem, podczas której zapytamy, czy dzisiaj retro-teatrzyk jest tak samo zabawny, jak przed laty – mówi Barbara Marcinik, dziennikarka Trójki, realizująca projekt.

"PRÓBA"

Autor – Izabela Żukowska
Reżyser – Janusz Kukuła
Oprawa muzyczna – Marian Szałkowski
Reżyseria dźwięku – Tomasz Perkowski

Występują:

Anna Cieślak – aktorka
Małgorzata Kaczmarska – barmanka
Andrzej Ferenc – prokurator
Krzysztof Banaszyk
Mariusz Bonaszewski – Jan Kazimierz
Dorota Landowska – dziennikarka

Czas trwania: 44’49’’

Pierwsze słuchowisko Teatrzyku Zielone Oko zostało wyemitowane 13 czerwca 1967 roku. Wprowadzenie stanu wojennego w 1981 przerwało cykl. Trójka wznowiła nadawanie audycji 10 kwietnia 1982 roku. W ciągu kolejnych lat Teatrzyk Zielonego Oka zdobywał popularność wśród słuchaczy, mając swoje stałe miejsce zaraz po Liście Przebojów Programu III. Regularną emisję cyklu zakończono po 20 latach od premiery - 28 listopada 1987. Teraz Teatrzyk Zielone Oko powraca!

Zobacz więcej na temat: Trójka