Aukcja dla Afryki - piątek o 16:00

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2007 11:13
Z Ugandy, Zambii i Malawi nasza wysłanniczka, Helena Gołdon przywiozła dla słuchaczy Programu Trzeciego afrykańskie zabawki, tykwę z ryżem, rzeźby i piłki z liści bananowych.

Słuchacze Trójki wylicytowali łączną kwotę 18 tysięcy 800 złotych! Dziękujemy i gratulujemy!

-------

Helena Gołdon - wysłanniczka Programu Trzeciego do Afryki będzie gościem pierwszej godziny aukcji. Opowie o swojej wyprawie po Zambii, Malawi i Ugandzie. 
  
Nasz gość z drugiej godziny aukcji to Dyrektor Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego. Ksiądz Stanisław Rafałko był w Ugandzie i wielu innych krajach na całym misyjnym świecie:-) 
  
Namugongo, na które zbieramy to ośrodek zamknięty dla dzieci ulicy w Ugandzie, dom dla chłopców bez własnych domów i rodzin, położony kilkanaście kilometrów od Kampali - stolicy. Liczy 130 wychowanków, mówiących w języku angielskim lub miejscowym języku luganda. Odbywa się tu resocjalizacja sierot oraz dzieci narażonych na przemoc ze strony najbliższych. Wychowankowie mają od 8 do 16 lat. Rodzice, jeśli żyją, często są w ostatnim stadium AIDS. Dyrektor ośrodka ksiądz Ryszard Jóźwiak ma do pomocy jednego brata zakonnego. 
  
Z Polski co rok przyjeżdża do Namugongo jeden polski wolontariusz. Wolontariusze salezjańscy grają z dziećmi na instrumentach, bawią się w obracanie kijków jedną ręką (jak na paradach), wbijanie noża w ziemię, grają w piłki z bananowych liści... Jednym z takich wolontariuszy była Monika Kacprzak, gość z godziny trzeciej. Monika przez rok mieszkała w Ugandzie, i co prawda nie w Namugongo, ale oddalonym o 30 km od tego miejsca Bombo; ośrodek dla chłopców ulicy z Namugongo zna jednak bardzo dobrze.

Salezjański Ośrodek Misyjny
ul. Korowodu 20
02-829 Warszawa
tel. 022.644.86.78
www.misje.salezjanie.pl

numer konta:

PKO BP O/XVI   Warszawa
50 1020 1169 0000 8702 0009 6032

Z dopiskiem „Aukcja”

 

=====

Zestaw zabawek, czyli:

Ugandyjski rowerzysta z drutów na kiju – jeździ!

Oryginalne piłki z liści bananowych

Samochodzik zrobiony przez dziecko ulicy z Namugongo

Szmaciana afrykańska lala

 

 

''

 

''

 

''

 

''

 

 

=====

Wielki hebanowy rybak znad jeziora Nyasa i kilku rybaków pomniejszych...

 

''

 

 

''

 

 

''

 

 

 

=====

Zestaw oryginalnych trzcinowych zwierzaków (słoń, czapla, żyrafa i zebra) w kapeluszu z kory drzewnej!

 

''

 

 

''

 

 

''

 

 

''

 

 

 

=====

 

Zestaw kuchenny, w skład którego wchodzą:zambijska tykwa do przenoszenia wody wypełniona malawijskim ryżem znad jeziora Nyasa (1 kategoria). Do tego mała kenijska łyżeczka do cukiernicy.

 

''

 

 

 

''

 

=====