Pierwszy polski koncert z Antarktydy w Trójce

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2017 12:19
Koncert Adama Nowaka odbędzie się w polskiej stacji arktycznej "Arctowski" na Wyspie Króla Jerzego, a Trójka wyemituje go w sobotniej audycji "Lista osobista".
Adam Nowak podczas próby do koncertu, jakiego jeszcze nie było
Adam Nowak podczas próby do koncertu, jakiego jeszcze nie byłoFoto: Bartosz Stróżyński

W połowie lutego wypłynęli z portu Ushuaia w Argentynie, by po kilku dniach rejsu jachtem żaglowym "Selma" dotrzeć do Antarktydy. Od tego czasu muzyk Adam Nowak i fotograf ekstremalny Bartosz Stróżyński wraz resztą załogi realizują na tym białym kontynencie swój artystyczny projekt "Trzy Sztuki w Antraktyce". W jego ramach lider i wokalista grupy Raz, Dwa, Trzy zagra specjalny koncert. Będzie go można posłuchać w Programie 3 Polskiego Radia, który jest patronem medialnym wyprawy.

Koncert odbędzie się w polskiej stacji arktycznej "Arctowski" na Wyspie Króla Jerzego, potrwa prawdopodobnie kilkanaście minut, a Trójka wyemituje go w ramach audycji "Lista Osobista” Piotra Metza w sobotę 11 marca w godzinach 19.00-22.00.

W trakcie występu Adam Nowak z zespołu Raz, Dwa, Trzy wykona kilka utworów, w tym premierową piosenkę, którą napisał w trakcie rejsu jachtem "Selma" i ćwiczył już na białym lądzie. - Liczę na sporą publiczność i zdobycie nowych fanów. Zwłaszcza wśród pingwinów i fok - śmieje się muzyk od dawna zaprzyjaźniony z radiową Trójką. W rzeczywistości jego mini-recitalu pośród śniegów i lodów tzw. siódmego kontynentu wysłucha cała ekipa rejsu "Trzy sztuki w Antarktyce", załoga polskiej stacji arktycznej "Arctowski", a także - dzięki transmisji - słuchacze Trójki. Odpowiedni sprzęt do realizacji zarówno transmisji, jak i nagrania tego występu przygotował Romuald Wrzodak z Polskiego Radia. Będzie to pierwszy koncert polskiego artysty nadawany z Antarktydy.

"Trzy sztuki w Antarktyce" to bezprecedensowe przedsięwzięcie w polskiej kulturze, sztuce i świecie mediów. To pierwszy w historii artystyczny rejs jachtem żaglowym polskich twórców do Antarktyki oraz transmisja tych wydarzeń na antenie Programu 3 Polskiego Radia. Oprócz koncertu Adama Nowaka, trakcie wyprawy powstanie film dokumentalny w reżyserii Olafa Lubaszenki. Sam Bartosz Stróżyński, szef wyprawy, odpowiedzialny jest za fotografię i oprócz standardowych zdjęć wykona cykl fotografii techniką kolodionową, czyli na szkle – tak, jak robiło się zdjęcia 150 lat temu.

Relacji Pawła Drozda, dziennikarza Programu 3 Polskiego Radia i uczestnika wyprawy można słuchać w Trójce od poniedziałku do czwartku o godz. 17.10. Zakończenie wyprawy zaplanowano na 18-21 marca.

Ponadto zapraszamy do odwiedzania stron: trzysztuki.polskieradio.pl i 3sztuki.pl.