30 lat temu odszedł Wiesław Dymny

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2008 23:20
We wtorek 12 lutego przypomnimy jego twórczość. Urodził się 25 lutego 1936 roku w Połoneczkach koło Nowogródka. Studiował na krakowskiej Akademii Sztuk Plastycznych.

30 lat temu odszedł Wiesław Dymny, we wtorek 12 lutego przypomnimy jego twórczość…

 Otrzymał nagrodę im. Kościelskich za „Opowiadania niezwykłe”. Był twórcą tekstów i kierownikiem artystycznym krakowskiej grupy big beatowej Szwagry (1964-1969). Pisał teksty przede wszystkim do Piwnicy pod Baranami (jego „Czarne anioły” z muz. Zygmunta Koniecznego w interpretacji Ewy Demarczyk zdobyły I nagrodę na I Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, w 1963 r.), ale także do STSu, Teatru 38 i własnego kabaretu "Remiza". Napisał wiele scenariuszy dla Henryka Kluby (np. „Chudy i inni”, „Słońce wschodzi raz na dzień” czy „Pięć i pół Bladego Józka”. W swojej twórczości inspirował się przede wszystkim Biblią (napisał np. własną wersję "Pieśni nad Pieśniami") oraz światem prowincji, zwłaszcza wschodniej. Część jego notatek pochłonął pod koniec 1977 r. pożar domu, pozostałymi bogatymi zbiorami opiekuje się Anna Dymna. Z jej inicjatywy w 20. rocznicę śmierci Wiesława Dymnego zespół Big Cyc nagrał całą płytę do jego tekstów.

Przez cały dzień posłuchamy monologów Wiesława Dymnego w Jego wykonaniu oraz piosenek z Jego tekstami, to już w różnych wykonaniach.

Na Akademię Muzyczną po 11tej – zaprasza Monika Makowska

A finał – prosto z Piwnicy Pod Baranami – poprowadzą Barbara Marcinik i Adam Piśko, którzy zaprosili znakomitych gości: Joannę Olaczak – Ronikier, Zygmunta Koniecznego, Kazimierza Wiśniaka, Tadeusza Kwintę, Miki Obłońskiego, Jana Kantego-Pawluśkiewicza i Marka Pacułę. Obiecałi też zajrzeć przedstawiciele „młodzieży” i Anna Dymna, jeżeli tylko zdąży dojechać z planu filmowego.