Profesor Bronisław Geremek nie żyje

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

Bronisław Geremek nie żyje. Zginął po południu na drodze prowadzącej do granicy z Niemcami, niedaleko Nowego Tomyśla. Poświęcimy dziś Profesorowi m.in. Puls Trójki oraz Klub Trójki.

Poświęcamy dziś Profesorowi m.in. Salon Polityczny Trójki o 8:15 (gościem Krzysztofa Skowrońskiego był Ryszard Bugaj), Puls Trójki (o 17:45 gośćmi Beaty Michniewicz będą Róża Thun i Janusz Onyszkiewicz) oraz Klub Trójki o 21:00, w którym Bronisława Geremka wspominać będą wraz z Dariuszem Bugalskim Henryk Samsonowicz, Paweł Dobrowolski, Henryk Wujec oraz, z francuskiej perspektywy, Jadwiga Czartoryska.

Prezydent Lech Kaczyński wyraził ubolewanie z powodu śmierci Bronisława Geremka. Jego zdaniem jest to ogromna strata dla Polski.

Lech Kaczyński zaznaczył, że mimo iż Geremek był jego politycznym przeciwnikiem, to niewątpliwie należał do twórców Sierpnia. Prezydent dodał, że profesor Geremek był politykiem wybitnym, który na trwałe wpisał się do historii.

Na wiadomość o tragiczniej śmierci profesora Bronisława Geremka zareagował premier Donald Tusk. Oświadczenie szefa gabinetu przesłało Informacyjnej Agencji Radiowej Centrum Informacyjne Rządu:

"Z wielkim żalem przyjąłem wiadomość o tragicznej śmierci profesora Bronisława Geremka, wybitnego mediwisty, działacza demokratycznej opozycji, współtwórcy Sierpnia 80, ministra spraw zagranicznych w niepodległej Polsce. Bronisław Geremek był człowiekiem bez reszty oddanym sprawom Polski i Polaków, a swoją wiedzę i doświadczenie oraz wielki międzynarodowy autorytet wykorzystywał w Europie i na świecie dla dobra Ojczyzny.

Miałem zaszczyt przez wiele lat współpracować z profesorem Bronisławem Geremkiem. Lata te na zawsze pozostaną w mojej pamięci. Był on człowiekiem porozumienia i dialogu, zaś jego ideą było łączenie ludzi, a nie ich dzielenie, łagodzenie obyczajów oraz studzenie emocji. Polska nauka i polityka straciły wielkiego człowieka, a wielu spośród nas prawdziwego przyjaciela - pisze w oświadczeniu premier Donald Tusk.

Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski jest poruszony nagłą śmiercią eurodeputowanego Bronisława Geremka.

Marszałek Sejmu podkreśla, że śmierć Bronisława Geremka będzie najbardziej odczuwalna na forum polityki międzynarodowej. W jego opinii profesor miał niewątpliwie ogromny autorytet poza granicami kraju. Komorowski podkreślił, że miał on niewątpliwy szacunek w środowiskach dyplomatycznych.

Odszedł człowiek prawy i wielki patriota - tak o Bronisławie Geremku powiedział Bogdan Klich. Były szef polskiej dyplomacji zginął w wypadku samochodowym w Wielkopolsce

Minister obrony dodał, że Bronisław Geremek często swoją postawą wykraczał poza ramy polskiej polityki. Bogdan Klich powiedział, że żegna jednego z mistrzów własnej młodości. Szef MON podkreślił, że profesor był wybitną osobą, która była autorytetem dla wielu, w tym dla niego. Zdaniem Klicha Bronisław Geremek dawał przykład uczciwości w polityce.

Przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Parlamentu Europejskiego Jacek Saryusz - Wolski uważa, że trudno przecenić zasługi profesora Bronisława Geremka dla polskiej polityki zagranicznej.

Saryusz - Wolski podkreśla wielki szacunek, jakim cieszył się Geremek na arenie międzynarodowej. Jego zdaniem profesor położył fundamenty pod polską dyplomację i pomagał wzmacniać pozycję Polski na arenie międzynarodowej.

Ksiądz Adam Boniecki powiedział, że profesor Geremek był człowiekiem z wizją. Jego śmierć przeżywam jako stratę przyjaciela - powiedział redaktor naczelny Tygodnika Powszechnego.

Podkreślił, że śmierć Geremka to niepowetowana strata człowieka, który ma wizję, którą realizuje nawet idąc pod prąd. "Bardzo wielu ludzi tę śmierć przeżywa jako stratę przyjaciela" - dodał ksiądz Boniecki.

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Barroso wyraził ubolewanie w związku z tragiczną śmiercią profesora Bronisława Geremka.

Jose Barroso napisał w specjalnym oświadczeniu, że Bronisław Geremek był Europejczykiem o wyjątkowej wielkości, który przez całe życie dawał dowód bezkompromisowej, politycznej odwagi. "Reprezentował tę mądrość, którą tylko najwięksi erudyci potrafią wykorzystać służąc najpiękniejszym sprawom" - podkreślił szef Komisji. Dodał, że profesor Geremek pozostawia bogatą spuściznę historyka i polityka. "Chciałbym, aby przyszłe pokolenia zapamiętały go jako człowieka, który reprezentował wolność ducha. Pozostanie w naszej pamięci jako jeden z symboli wyzwolenia z opresji" - napisał Jose Barroso.

Szef Komisji Europejskiej podkreślił również, że zachowa wielki szacunek i podziw dla historycznej i politycznej roli, jaką odegrał dla całego pokolenia Europejczyków.

Francuski minister spraw zagranicznych Bernard Kouchner oddał hołd profesorowi Bronisławowi Geremkowi.

Rzecznik prasowy ministra podkreślił w rozmowie z Polskim Radiem, że profesora Geremka łączyły z Francją bardzo szczególne związki.

Frederic Desagneaux, rzecznik prasowy francuskiego MSZ  powiedział Polskiemu Radiu, że zarówno Bernard Kouchner, jak i sekretarz stanu do spraw europejskich Jean-Pierre Jouyet, dobrze znali Bronisława Geremka. Uważali go za ważną postać europejskiego życia politycznego i intelektualnego, a także wielkiego przyjaciela Francji.

Rzecznik frnscuskiego ministerstwa przypomniał również, że zmarły był wybitnym opozycjonistą, a następnie ministrem spraw zagranicznych.

Wydany bardzo szybko komunikat francuskiego MSZ-u mówi, że Bronisław Geremek był "głęboko przywiązany do wartości Europy i wcielał z życie to, co w niej było najlepsze".

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Hans Gert-Poettering powiedział, że śmierć Bronisława Geremka jest ogromną stratą dla całej Europy. W jego opinii profesor potrafił łączyć patriotyzm z skuteczną pracą na rzecz integracji europejskiej.

Hans Gert-Poettering podkreślił, że Geremek wraz z Lechem Wałęsą i Janem Pawłem II był główną postacią w polskiej transformacji systemowej. Przewodniczący Parlamentu Europejskiego złożył również kondolencje społeczeństwu polskiemu w związku z tragiczną śmiercią profesora.

Zmarłego tragicznie Bronisława Geremka wspomina z szacunkiem i podziwem szef grupy Liberałów w Parlamencie Europejskim Graham Watson. Profesor Geremek, który od 2004 był europosłem, należał do tej frakcji politycznej.

"Polska straciła jednego ze swych bohaterów, a Europa jednego z najbardziej zagorzałych zwolenników. Jestem dumny, że taki człowiek zasiadał w grupie Liberałów" - podkreślił jej przewodniczący. Graham Watson nazywa Bronisława Geremka "bezkompromisowym twórcą niepodległości Polski". Podkreśla, że europoseł, dzięki sile swych przekonań, przyczynił się do politycznego sukcesu, jakim było rozszerzenie Unii. "Europa opłakuje symbol swego zjednoczenia" - napisał w oświadczeniu dla prasy szef Liberałów. Graham Watson dodał, że Bronisław Geremek był humanista, który będzie wskazywany jako przykład przyszłym pokoleniom Europejczyków. "Czas nie wymaże z naszej pamięci Bronisław Geremka, oraz jego uroczego i przewrotnego uśmiechu" - napisał szef europejskich Liberałów.

Polecane