X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Głosy i audycje Polskiego Radia nominowane do tytułów Mistrza Mowy Polskiej i Kuźni Mistrzów Mowy Polskiej 

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2017 12:50
Redakcja Kultury i Edukacji radiowej Jedynki oraz audycja Katarzyny Stoparczyk "Zagadkowa niedziela" w Programie 3 Polskiego Radia zostały nominowane - decyzją Akademii Mistrzów Mowy Polskiej - w tegorocznej edycji programu do tytułu Kuźni Mistrzów Mowy Polskiej.
Katarzyna Stoparczyk odbiera nominację do tytułu Kuźni Mistrzów Mowy Polskiej dla audycji Zagadkowa niedziela
Katarzyna Stoparczyk odbiera nominację do tytułu Kuźni Mistrzów Mowy Polskiej dla audycji "Zagadkowa niedziela"Foto: Archiwum prywatne

Równocześnie w kategorii Mistrz Mowy Polskiej znaleźli się współpracujący z Trójką Joanna Kołaczkowska i dr Andrzej Kruszewicz oraz związani z Jedynką - Dariusz Michalski i aktor Teatru Polskiego Radia Krzysztof Gosztyła. Głosowanie trwa do 20 września. Rozstrzygnięcie konkursu pięć dni później.

- Goethe twierdził, że "każdego dnia należy posłuchać krótkiej pieśni, przeczytać dobry wiersz, zobaczyć wspaniały obraz i, jeśli byłoby to możliwe,  wypowiedzieć kilka rozsądnych słów" - mówi Anna Stempniak-Juśkiewicz, kierowniczka Redakcji Kultury i Edukacji w Jedynce. - Staramy się to czynić  w naszych codziennych naukowych i kulturalnych audycjach. W "Eurece" o godz. 19.00, wspólnie z naukowcami z różnych dziedzin nauki, próbujemy zrozumieć prawa rządzące światem, a w "Historii żywej" i cyklu "Ludzie niepodległości" przybliżamy historię polską i powszechną. W "Kulturalnej Jedynce" po 21.00 prezentujemy książki ("Moje książki"), filmy ("Magazyn bardzo filmowy"), opowiadamy o spektaklach teatralnych i wystawach. Nasi goście to artyści, uczeni powszechnie znani i cenieni, ale także ci, którzy dopiero rozpoczynają drogę ku sławie. O zawiłościach świata, najtrudniejszych eksperymentach, filmach, obrazach i książkach mówimy tak, żeby słuchacze zrozumieli wszelkie zawiłości, "aby język giętki powiedział wszystko, co pomyśli głowa". Język bowiem determinuje nasze poznanie, człowiek istnieje w języku i poprzez język, a język polski to nasze  podstawowe, obok wiedzy i wyobraźni, narzędzie. Dbamy więc o niego, nieustannie go szlifując i doskonaląc, stając się niejako strażnikami dobrej polszczyzny - dodaje Anna Stempniak-Juśkiewicz, komentując nominację do tytułu Kuźni Mistrzów Mowy Polskiej.

O tę samą nagrodę powalczy "Zagadkowa niedziela" - edukacyjna audycja Trójki (nadawana w niedziele od godz. 8.05 do 10.00) dla najmłodszych i ich rodziców. Można się z niej dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy dotyczących otaczającego nas świata. Na przykład: co to jest bakteria, a gdzie znajduje się arteria? Co można zobaczyć szkiełkiem, a co gołym okiem? Jak gimnastykować język i jakie książki czytać, żeby być mądrym? Przewodniczką po tym bajkowym świecie, w którym wszystkie zagadki, nawet te najtrudniejsze, zawsze znajdują rozwiązanie, jest znakomita dziennikarka radiowa, a kiedyś również telewizyjna - Katarzyna Stoparczyk. Wydawcą audycji jest Marek Pawlukiewicz.

W równolegle organizowanym konkursie Mistrza Mowy Polskiej o tytuł - w gronie dziesięciu nominowanych: Dariusz Michalski - dziennikarz Jedynki, historyk muzyki rozrywkowej, miłośnik i znawca rock and rolla, autor audycji "Tak to bywało"; Krzysztof Gosztyła - wybitny aktor teatralny i radiowy, jeden z głównych "głosów" Teatru Polskiego Radia; dr Andrzej Kruszewicz - współpracujący z Trójką ornitolog i dyrektor warszawskiego Zoo oraz Joanna Kołaczkowska - aktorka kabaretowa prowadząca w Trójce "Urywki z kalendarza".

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 25 września. Głosować można do 20 września na stronie www.mistrzmowy.pl listownie lub sms-owo.