Premiera "Widm w mieście Breslau" Marka Krajewskiego w "Teatrzyku Zielone Oko" w Trójce

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2017 16:28
W najbliższą niedzielę, 25 czerwca Program 3 Polskiego Radia zaprasza na kolejną sensacyjną – również dosłownie – premierę w ramach cyklicznych, comiesięcznych premier "Teatrzyku Zielone Oko".
Marek Krajewski
Marek KrajewskiFoto: Szymon Szcześniak

W Muzycznym Studiu im. Agnieszki Osieckiej zagrane zostanie "na żywo" i z udziałem publiczności słuchowisko oparte na "Widmach w mieście Breslau" Marka Krajewskiego – w reżyserii Mariusza Malca i ze znakomitą obsadą aktorską. Wejściówki rozdawane są na antenie Trójki. Emisja o godz. 21.05.

Wrzesień 1919. Wrocław. Czterech nagich mężczyzn w marynarskich czapkach. Powykręcane ciała. Wykłute oczy. I list: "Mock, przyznaj się do błędu". Sprawa czterech marynarzy odbiera sen detektywowi Eberhardowi Mockowi i całemu miastu. Psychopatyczny morderca czai się w ciemnościach Wrocławia. W zaułkach słychać krzyki konających i jęki rozkoszy. Ślad białego proszku ciągnie się przez wszystkie dzielnice. Zmarli wracają do życia… Ścigany przez duchy Mock jest bliski obłędu. Prowadzi śledztwo, w które nagle wkracza piękna rudowłosa fordanserka. Miłość w objęciach śmierci nabiera zupełnie innego smaku…

Tak zaczynają się "Widma w mieście Breslau" – trzecia powieść kryminalna Marka Krajewskiego w stylu retro z bestsellerowego cyklu o Eberhardzie Mocku – policjancie z przedwojennego Wrocławia. Tekst Krajewskiego zaadaptował na potrzeby słuchowiska znakomity reżyser, dokumentalista i scenarzysta Mariusz Malec, a w obsadzie zobaczymy i usłyszymy m.in. Przemysława Bluszcza (Eberhard Mock, asystent kryminalny), Henryka Talara (Heinrich Mühlhaus, szef komisji morderstw), Andrzeja Blumenfelda (Lasarius, medyk sadowy), Stanisława Brudnego (Willibald Mock – szewc, ojciec Eberharda oraz baron von Bockenheim und Bielau), Andrzeja Mastalerza (Kurt Smolorz, podwachmistrz policyjny, zastępca Mocka), Mariusza Bonaszewskiego (Cornelius Rühtgard, przyjaciel Eberharda lekarz), Aleksandrę Prykowską (Christel Rühtgard, jego córka  i  członkini bractwa), Beatę Ścibakównę (baronowa Mathilde von Bockenheim und Bielau i narratorka) oraz Wiktorię Gorodeckają (Erika K. – medium pierwsze i kobieta ze Wschodu).

Realizacja akustyczna: Maciej Kubera, Grzegorz Rutkowski, Jarosław Regulski, opracowanie muzyczne: Jerzy Grzechnik.

"Widma w mieście Breslau" to szósta w tym roku premiera "Teatrzyku Zielone Oko". W styczniu na antenie Trójki usłyszeliśmy prezentację scenariusza Izabeli Żukowskiej pt. "Próba", w lutym "Tysiąc róż" Magdy Rem w reżyserii Jana Warenyci, w marcu zaprezentowana została "Testerka wierności" Joanny Opiat-Bojarskiej (reż. Adam Wojtyszko). W kwietniu premierę miała spektakl "Do widzenia, jutra nie będzie" Izabeli Żukowskiej w reżyserii Janusza Kukuły, a miesiąc temu "Zgniły spokój" Marcina Wrońskiego wyreżyserowany przez Waldemara Modestowicza.

Przypomnijmy: pierwsze słuchowisko "Teatrzyku Zielone Oko" zostało wyemitowane w kwietniu 1967 roku. Wprowadzenie stanu wojennego w 1981 przerwało cykl. Trójka wznowiła nadawanie audycji w kwietniu 1982 roku. Regularną emisję cyklu zakończono po 20 latach od premiery – w listopadzie 1987. W 2017 roku "Teatrzyk Zielone Oko" powrócił na stałe do ramówki Trójki.

Emisja "Widm w mieście Breslau" na antenie Programu 3 w niedzielę 25 czerwca o godz. 21.05.

Czytaj także

Teatrzyk Zielone Oko przedstawia "Próbę"

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2017 16:43
Po długiej przerwie - w zasadzie od lat 80. (po stanie wojennym) - powracamy do cyklicznej prezentacji słuchowisk spod znaku "Teatrzyku Zielone Oko".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Teatrzyk Zielone Oko – po raz pierwszy na żywo w Trójce

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2017 22:00
18 kwietnia minęła 50 rocznica pierwszej premiery Teatrzyku Zielone Oko w Trójce. My, z okazji 55 urodzin Programu Trzeciego przedstawiamy co tydzień słuchowisko na Scenie Teatralnej Trójki.
rozwiń zwiń