"Trójka wraca do korzeni". Historia i współczesność Pelplina

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2017 12:00
W czwartek zabieraliśmy Państwa do Pelplina. Nasz reporter sprawdzał, jak żyli średniowieczni mnisi i wziął lekcję pisania gęsim piórem. Spróbował też przetłumaczyć najtrudniejsze słowa z dialektu kociewskiego.
Audio
  • Co słychać w średniowiecznym Pelplinie? Relacja Łukasza Karusty (Zapraszamy do Trójki - ranek)
  • Co warto zobaczyć w Pelplinie? Na pewno Biblię Gutenberga (Zapraszamy do Trójki - ranek)
  • O kinie w Pelplinie oraz o malowniczym regionie Kociewie (Zapraszamy do Trójki - ranek)
  • Tradycja i nowoczesność i "dobro jest dobre", czyli co można przeczytać na pelplińskich murach? (Zapraszamy do Trójki - ranek)
  • Na czym polega wyjątkowość katedry w Pelplinie? (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
  • Kuchnia regionalna. Co zjeść w Pelplinie? (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
  • Jak Pelplin rozwiązuje problemy z parkowaniem? (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
Trójka w Pelplinie
Trójka w PelplinieFoto: Łukasz Karusta

To wszystko w ramach dziesiątego, jubileuszowego już przystanku na trasie radiowego cyklu "Trójka wraca do korzeni".

Program 3 kontynuuje w 2017 roku swoją radiową podróż po Polsce. Od 2016 roku dziennikarze Trójki odwiedzili: Gołdap, Gdynię, Rabkę-Zdrój, Kłodzko, Toruń, Cieszyn, Płock, Leszno i Bieruń. A w każdym miejscu, do którego zaglądają z reporterskim mikrofonem, opowiadają słuchaczom o tradycjach miasta i regionu, przybliżają jego specyfikę, wracają do ważnych dat i miejsc w historii.

Tak było również w czwartek 27 lipca w Pelplinie. Tego dnia na antenie Trójki nie zabrakło ciekawych informacji o atrakcjach turystyczno-krajoznawczych, lokalnej kuchni i zwyczajach tego miasta położonego na tzw. Kociewiu, między Starogardem Gdańskim i Tczewem. Ponadto usłyszeliśmy mało znane ciekawostki z historii i teraźniejszości regionu, a reporter Programu 3 - Łukasz Karusta - zaprosił do rozmowy liderów lokalnej społeczności: gospodarzy miasta, przewodników, animatorów kultury, przedsiębiorców - jednym słowem ciekawych ludzi, mieszkańców Pelpina. Zajrzeliśmy też do jedynej w Polsce Biblii Gutenberga i jedynej na świecie wydrukowanej z błędem. Sprawdzimy, w jaki sposób nowe technologie zawitały do Pelplina, bo… zawitały.


. .

Zapraszamy do wysłuchania dołączonych nagrań!

***

Akcja "Trójka wraca do korzeni" planowana jest na cały rok. W następnych miesiącach stacja odwiedzi kolejne ciekawe miejsca w Polsce.

Czytaj także

Trójka wraca do korzeni w... Lesznie

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2016 18:50
Ośla ławka, szkoły koedukacyjne, ale też hipnoza i seksuologia mają bardzo ważny związek z Lesznem. O ciekawostkach z historii i współczesności tego miasta przez cały dzień opowiadali dziennikarze Trójki Iza Woźniak i Kuba Witkowski oraz ich goście.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trójka w śląskim mieście świętego Walentego

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2017 06:00
Dokąd najlepiej wybrać się na walentynki? Do miasta świętego Walentego! Czyli do Bierunia, którego właśnie on jest patronem. Zapraszamy na dźwiękowy spacer po tej śląskiej miejscowości, która okazała się kryć wiele tajemnic i ciekawostek.
rozwiń zwiń