„Wir sind ein Volk!”

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2009 17:17
„Wir sind ein Volk!” – „Jesteśmy jednym narodem!”. Tak 9 listopada 1989 roku krzyczeli mieszkańcy Berlina: Zachodniego i Wschodniego, gdy upadał mur, dzielący to miasto przez 28 lat.

W najbliższy poniedziałek Niemcy, a wraz z nimi cała Europa, świętować będą 20-tą rocznicę tego historycznego wydarzenia. W Berlinie pojawią się najważniejsi światowi przywódcy i młodzież z kilkunastu państw Starego Kontynentu. Przemówienia, spotkania, wystawy, koncerty, przedstawienia teatralne, pokazy filmów złożą się na Wielkie Święto Wolności. Jego kulminacyjnym punktem będzie ponowne „obalenie Muru”, tym razem zbudowanego z ogromnych styropianowych klocków, które runą jak kostki domina. Wprawi je w ruch historyczny przywódca „Solidarności”, były prezydent Lech Wałęsa.

O wszystkich najważniejszych wydarzeniach, jakie w ciągu najbliższych dni będą miały miejsce w Berlinie, opowiedzą specjalni wysłannicy Trójki. Relacje Pawła Sołtysa i Michała Nogasia na antenie od czwartku, 5 listopada. Nasi reporterzy zapytają, czy w ciągu ostatnich 20-stu lat Niemcy zjednoczyły się również gospodarczo, czy zniknął już podział na „Wessich” (mieszkańców byłej RFN) i „Ossich” (mieszkańców byłej NRD), kto dziś może tęsknić za starym porządkiem. Paweł i Michał spotkają komentatorów, ekspertów z dziedziny gospodarki, historyków i artystów. Na naszej antenie pojawią się również współtwórcy całego wydarzenia – młodzież z polsko-niemieckiej szkoły w Berlinie, która udekorowała pierwszy klocek „nowego muru”.

„Bardzo Ważny Projekt”, „Zapraszamy do Trójki”, „Raport o stanie świata”, „Radiowy Tygodnik Kulturalny”, „TuBaron”, „Magazyn Europejski” i „Serwisy Trójki” – relacje z Berlina od 5 do 10 listopada.

Do usłyszenia!

Czytaj także

Michael Reagan w wywiadzie dla Trójki.

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2009 09:30
Podczas pobytu w Berlinie z okazji 20 rocznicy upadku muru berlińskiego dziennikarzom Programu III udało się przeprowadzić wywiad z Michaelem Reaganem, synem 40. prezydenta Stanów Zjednoczonych.
rozwiń zwiń