"Zagadkowa niedziela" Katarzyny Stoparczyk z tytułem Kuźni Mistrzów Mowy Polskiej

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2017 15:00
25 września w Wejherowskim Centrum Kultury odbyła się gala wieńcząca XVII edycję plebiscytu na najlepiej mówiących Polaków. Tytuł Kuźni Mistrzów Mowy Polskiej Vox Populi trafił do Katarzyny Stoparczyk za audycję dla dzieci "Zagadkowa niedziela". Nagrodę wręczała Barbara Krafftówna z Kapituły Mistrz Mowy Polskiej.
Katarzyna Stoparczyk odbiera nagrodę Kuźni Mistrzów Mowy Polskiej Vox Populi za audycję Zagadkowa Niedziela
Katarzyna Stoparczyk odbiera nagrodę Kuźni Mistrzów Mowy Polskiej Vox Populi za audycję "Zagadkowa Niedziela"Foto: Kuźnia Mistrzów Mowy Polskiej

Wśród nagrodzonych laurem Mistrza Mowy Polskiej znalazł się współpracujący z Polskim Radiem aktor Krzysztof Gosztyła i Joanna Kołaczkowska – przygotowująca dla Trójki cykl "Urywki z kalendarza".

Mistrzowskim wystąpieniom przysłuchiwała się publiczność oraz Jury, które zdecydowało o przyznaniu tytułu Mistrza Mowy Polskiej czterem osobom spośród dziesiątki nominowanych. W tym roku laureatami zostali: Kinga Baranowska, Jarosław Gugała, Piotr Jacoń i Krzysztof Gosztyła – wybitny aktor filmowy, teatralny, radiowy i dubbingowy, nagrodzony przez Polskie Radio Złotym Mikrofonem (2006) i Wielkim Splendorem teatru Polskiego Radia (1998).

W głosowaniu publiczności – trwającym od czerwca do września – największą liczbę głosów i tym samym tytuł Mistrza Mowy Polskiej Vox Populi uzyskała Joanna Kołaczkowska, artystka kabaretowa, aktorka, autorka tekstów – prowadząca w każdy poniedziałek w radiowej Trójce cykl "Urywki z kalendarza" (godz. 6.50).

W kategorii Kuźnia Mistrzów Mowy Polskiej zwyciężył Zespół Szkół nr 1 im. Adama Mickiewicza w Lublińcu, a decyzją publiczności tytuł ten trafił do Pauliny Mikuły, autorki vloga internetowego "Mówiąc inaczej" oraz Katarzyny Stoparczyk za audycję dla dzieci "Zagadkowa Niedziela", emitowaną w radiowej Trójce (w godz. 9.05-10.00) i adresowaną do najmłodszych i ich rodziców. I jedni, i drudzy usłyszą w niej odpowiedzi na wiele pytań dotyczących otaczającego nas świata. Na przykład: co to jest bakteria, a gdzie znajduje się arteria? Co można zobaczyć szkiełkiem, a co gołym okiem? Jak gimnastykować język i jakie książki czytać, żeby być mądrym?

Przewodniczką po tym bajkowym świecie, w którym wszystkie zagadki, nawet te najtrudniejsze, zawsze znajdują rozwiązanie, jest znakomita dziennikarka radiowa, a kiedyś również telewizyjna – Katarzyna Stoparczyk. Wydawcą audycji jest Marek Pawlukiewicz.

– To także wyróżnienie dla współprowadzących audycję, czyli dzieci – mówiła, odbierając nagrodę dziennikarka Trójki. Zauważyła też, że jest to "audycja podwyższonego ryzyka". – W trakcie jej trwania mogą się zdarzyć różne nieprzewidziane sytuacje i należy wówczas zareagować. Na przykład podczas jednej z audycji dziecko próbowało wyrwać sobie ząb mleczny – wspominała Katarzyna Stoparczyk. Dziennikarka zaznaczyła, że w ferworze walki związanej z prowadzeniem programu stara się równocześnie dbać o piękno języka ojczystego.

Do nagrody Kuźnia Mistrzów Mowy Polskiej nominowana w tym roku była także Redakcja Kultury i Edukacji Programu 1 Polskiego Radia, a dziennikarz radiowej Jedynki Dariusz Michalski oraz współpracujący z Trójką dr Andrzej Kruszewicz – dyrektor warszawskiego zoo – nominowani byli do nagrody Mistrz Mowy Polskiej.