Marek Wałkuski o napadach na banki

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2017 19:00
"To jest napad! Czyli kawałek nieznanej historii Ameryki" – taki tytuł nosi najnowsza książka Marka Wałkuskiego, doskonale znanego słuchaczom Trójki korespondenta Polskiego Radia w Waszyngtonie.
Audio
  • Marek Wałkuski rozmawia z Kubą Strzyczkowskim o swojej najnowszej książce i napadach na banki w USA (Trójka)

Spotkanie autorskie z Markiem Wałkuskim odbyło się w studiu im. Agnieszki Osieckiej 24 października (wtorek). Transmitowaliśmy je na antenie Trójki 27 października (piątek).

Napady na banki to najbardziej amerykańskie przestępstwo. Od początku istnienia Stanów Zjednoczonych przykuwa ono uwagę Amerykanów i jest odbiciem barwnych dziejów tego kraju. Opowieść o Jessem Jamesie to historia krwawej wojny secesyjnej i głębokich podziałów po jej zakończeniu. Losy wroga publicznego numer jeden Johna Dillingera to opis zawirowań w czasach Wielkiego Kryzysu. Skok na bank w Laguna Niguel to historia, w której przestępstwo miesza się z wielką polityką.

Marek Wałkuski, wieloletni korespondent Polskiego Radia w Waszyngtonie, od lat opowiada na antenie Trójki o rabusiach, którzy zostawiają w bankach dowody osobiste, zapominają zatankować auta przed napadem albo podkopują się pod bank, który został dawno zamknięty. W tej książce oferuje jednak czytelnikom znacznie więcej. Poza opisem dziesiątków zabawnych skoków, przybliża czytelnikowi historię dolara i banków, pracę FBI i policji, system prawny i słynne więzienia, broń i wielkie wynalazki. Opowieść o napadach na banki to opowieść o Ameryce.

Prosimy zachować spokój, usiąść wygodnie i zacząć czytać, a nikomu nic złego się nie stanie ;)

"Od lat na antenie Trójki planujemy z kolegą Wałkuskim napad na bank. Najchętniej amerykański, bo podejrzewam, ze tam mają najwięcej pieniędzy. Kolega ma być strategiem przedsięwzięcia. Biorąc pod uwagę, czym się zachwyca, czarno to widzę. Podczas napadu możemy być zabawniejsi od gangu Olsena. A zdaje się, ze nie o to chodzi… Mam zatem nadzieję, że książka będzie zachętą dla Państwa do organizacji profesjonalnych napadów. Proszę pamiętać o inspiracji! Powiedzmy… dziesięć procent?"
Kuba Strzyczkowski, Program 3 Polskiego Radia

"Marek znowu wałkuje Amerykę. Zdawać by się mogło, że to jedynie historie o mniej lub bardziej udanych napadach. W rzeczywistości to udany portret kraju, który nie przestaje zadziwiać, zachwycać i denerwować".
Michał Nogaś, Gazeta Wyborcza

"Kolega Wałek jest błyskotliwy. Lubię jego poczucie humoru i dlatego mogę słuchać i czytać nawet o napadach. Zwłaszcza tych nieprawdopodobnych".
Marek Niedźwiecki, Program 3 Polskiego Radia

"Myślałem o tym, by rozmowy o napadach wydać na płycie kompaktowej, ale książka jest jeszcze lepsza! Tylko brać i czytać"!
Piotr Baron, Program 3 Polskiego Radia