Nie tylko sushi, manga i pagody, czyli "Trójka – jesteśmy połączeni" w Tokio

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2018 10:00
– Tokio to największa metropolia na świecie. To tu parasolki mają swoje własne szatnie, zamykane na kluczyk, a ulice rozświetlają kolorowe neony z postaciami z komiksów – opowiada Agnieszka Szwajgier.
Audio
  • Jak poruszać się po Tokio. aby się nie zgubić? (Zapraszamy do Trójki - ranek)
  • Jak smakuje kuchnia japońska? (Zapraszamy do Trójki - ranek)
  • Jak wygląda kultura starej Japonii? (Do południa/Trójka)
  • Jak Japończycy traktują swojego cesarza? (Zapraszamy do Trójki – popołudnie)
  • Jak żyją bezdomni w Japonii? (Zapraszamy do Trójki – popołudnie)
Ulice Tokio
Ulice TokioFoto: Agnieszka Szwajgier/PR

– To tu, żeby przyjąć od kogoś prezent, najpierw trzeba odmówić, a potem trzy razy podziękować. W powietrzu unosi się zapach curry, na ulicach słychać brzęczenie cykad, a w niektórych kawiarniach jedzenie podają roboty – mówi Agnieszka Szwajgier. Jej relacji ze stolicy Japonii można było posłuchać w Trójce, niemal przez cały dzień, 18 kwietnia.

Dziennikarze z ul. Myśliwieckiej kontynuują reporterskie podróże po świecie w ramach cyklu "Trójka – jesteśmy połączeni". A wszystko po to, by przybliżyć słuchaczom historię i teraźniejszość – zarówno tych znanych (czasem tylko pozornie), jak i bardziej "egzotycznych" miast. Kolejnym miejscem, które odwiedził Program 3 Polskiego Radia było Tokio.

– Co Japończycy sądzą o abdykacji cesarza Akihito? Jak nie zgubić się w mieście, w którym nie ma adresów, a także dlaczego, przy poznawaniu nowej osoby, koniecznie trzeba mieć ze sobą firmową wizytówkę? – odpowiedzi na te pytania szukała Agnieszka Szwajgier.

Reporterka Programu 3 Polskiego Radia przedstawiła również najważniejsze atrakcje turystyczne miasta, opowiadała o lokalnej kuchni (nie tylko o sushi) i poszukała polskich tropów w stolicy Japonii.

Akcja "Trójka – jesteśmy połączeni" realizowana jest od 2016 roku przy współpracy z LOT-em. W jej ramach dziennikarze Programu 3 odwiedzili do tej pory: Seul, Tbilisi, WenecjęTel Awiw i Jerozolimę, Los Angeles, Pulę, Podgoricę, Odessę, Kluż-NapokęKaliningrad, Nowy Jork, Berlin oraz Chicago.