Nie tylko Wikingowie, fiordy i renifery, czyli Trójka nadaje z Oslo

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2018 17:30
– Norwegia to chyba jedyny kraj na świecie, gdzie dzieci bawią się w agentów środowiska, a niedawno wystartował tu pierwszy elektryczny samolot – mówiła przed audycją Agnieszka Szwajgier, która wybrała się z reporterskim mikrofonem do Oslo. 
Audio
  • Wiadomości z Oslo. Co dzieje się w polityce? (Zapraszamy do Trójki - ranek)
  • Święto zgniłej ryby i pasztet ze zdjęciem własnego dziecka, czyli jak wygląda norweska kuchnia (Zapraszamy do Trójki - ranek)
  • Ile znaczy dla Norwegów ekologia? (Do południa/Trójka)
  • Skradzione dzieci, czyli Ci którzy zginęli na wyspie Utoya. Pamięć o tragedii w Norwegii (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
  • Jakie są norweskie więzienia? (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
Trójka w Norwegii
Trójka w NorwegiiFoto: Agnieszka Szwajgier/Polskie Radio

Dziennikarze z ul. Myśliwieckiej kontynuują reporterskie podróże po świecie w ramach cyklu "Trójka – jesteśmy połączeni". A wszystko po to, by przybliżyć słuchaczom historię i teraźniejszość – zarówno tych znanych (czasem tylko pozornie), jak i bardziej "egzotycznych" miast. Kolejnym miejscem, które odwiedzi Program 3 Polskiego Radia będzie Oslo.

– Coca-cola, jogurt naturalny i wołowe mielone – za przemyt tych rzeczy można trafić do norweskiego więzienia. Choć… może to wcale nie takie złe, bo kto nie chciałby pójść do więzienia z sauną, siłownią, pysznym jedzeniem i dostępem do internetu? Można też przekroczyć prędkość – wystarczy złamać przepisy zaledwie o 20 kilometrów na godzinę. Termin odsiadki wybieramy sami, dlatego warto zaplanować na ten czas urlop w pracy, mówiąc szefowi, że jedziemy na Hawaje – relacjonowała z Oslo Agnieszka Szwajgier. – Ale jest tu całkiem bezpiecznie, bo w piątkowe i sobotnie noce ulice Oslo patroluje organizacja charytatywna "Natteravnene" (Nocne Kruki). Tworzą ją rodzice i dziadkowie nastolatków, którzy za cel postawili sobie dbanie o bezpieczeństwo w mieście. Ich lider w tym roku skończył… 78 lat – dodała reporterka Programu 3 Polskiego Radia.

Agnieszka Szwajgier opowiadała również o konrowersyjnej norweskiej kuchni, podejściu Norwegów do ekologii i niecodziennej komunikacji między miastami.

Jej relacji można było posłuchać w środę 19 września w porannym i popołudniowym wydaniu "Zapraszamy do Trójki" oraz audycji "Do południa" o godz. 6.40, 7.40, 10.40, 16.20 i 17.20. 

Akcja "Trójka – jesteśmy połączeni" realizowana jest od 2016 roku przy współpracy z LOT-em. W jej ramach dziennikarze Programu 3 odwiedzili do tej pory: Seul, Tbilisi, WenecjęTel Awiw i Jerozolimę, Los Angeles, Pulę, Podgoricę, Odessę, Kluż-NapokęKaliningrad, Nowy Jork, Berlin, Chicago, Tokio oraz Dubrownik.

Czytaj także

Nie tylko sushi, manga i pagody, czyli "Trójka – jesteśmy połączeni" w Tokio

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2018 10:00
– Tokio to największa metropolia na świecie. To tu parasolki mają swoje własne szatnie, zamykane na kluczyk, a ulice rozświetlają kolorowe neony z postaciami z komiksów – opowiada Agnieszka Szwajgier.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Trójka – jesteśmy połączeni" w Dubrowniku

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2018 09:00
Tym razem Trójkowy mikrofon zawędrował do Dubrownika. Relacji Ernesta Zozunia z malowniczej Chorwacji można było posłuchać w Trójce 16 maja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie tylko Hollywood, Aleja Sław i Hank Moody, czyli Trójka nadaje z Los Angeles!

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2018 18:40
Tym razem w ramach akcji "Trójka – jesteś połączeni" ruszyła do Los Angeles. Po kalifornijskim mieście oprowadzał Państwa nasz wysłannik – Łukasz Karusta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trójka w Singapurze – relacje reporterskie z Miasta Lwa

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2018 14:00
Kontynuujemy reporterskie podróże po świecie. Tym razem w ramach akcji "Trójka – jesteśmy połączeni" odwiedziliśmy Singapur.
rozwiń zwiń