Mateusze Trójki 2018 rozdane! Oto laureaci

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2018 20:40
Program Trzeci Polskiego Radia już po raz 25. przyznał nagrody dla najciekawszych wykonawców roku w kategoriach jazzu i muzyki rozrywkowej. Laureatami zostali: Urszula Dudziak, Kasia Pietrzko, Marek Napiórkowski oraz Barbara Wrońska, Błażej Król i Jan Kanty Pawluśkiewicz.
Audio
  • Mateusze Trójki 2018. Gala przyznania nagród (Trójka)

Laureaci odebrali statuetki podczas uroczystej gali, która odbyła się we wtorek 23 października w Studiu Muzycznym PR im. Agnieszki Osieckiej i była transmitowana na antenie Trójki oraz na stronie internetowej Polskiego Radia.

W kategorii MUZYKA ROZRYWKOWA – DEBIUT Akademia Muzyczna Trójki nagrodziła Barbarę Wrońską za: płytę "Dom z ognia" – w pełni autorską wypowiedź sumującą dotychczasowe doświadczenia artystki. Nie tylko muzyczne, ale także te życiowe. 100% kobiecości i 100% radości, jaką może dać muzyka.

Z kolei w kategorii MUZYKA ROZRYWKOWA – WYDARZENIE Mateusza Trójki odebrał Błażej Król. Nagrodę otrzymał za: płytę "Przewijanie na podglądzie" – niepospolite pod względem artystycznym podejście do tekstów, dźwięków i emocji – zwłaszcza tych prezentowanych podczas koncertów.

Mateusz w kategorii MUZYKA ROZRYWKOWA – CAŁOKSZTAŁT powędrował do Jana Kantego Pawluśkiewicza. W uzasadnieniu werdyktu kapituła nagrody, złożona z dziennikarzy muzycznych Programu 3, napisała: Architekt i malarz muzyki. Góral, Krakus, Obywatel Świata. W jego "Korowodzie" znajdziemy Nieszpory i Harfy, Teatr i Piwnicę, Operę i Musical, Film i Filharmonię. Muzyk jak najbardziej Poważny.

Mateusz Trójki 2018 w kategorii MUZYKA JAZZOWA – DEBIUT trafił do Kasi Pietrzko za: oryginalny styl, wyobraźnię muzyczną oraz zapadające w pamięć melodie i harmonie na debiutanckim albumie "Forthright Stories" kierowanego przez nią tria.

Z kolei WYDARZENIEM ROKU w MUZYCE JAZZOWEJ obwołana została płyta "WAW-NYC" Marka Napiórkowskiego będąca – zdaniem jury: muzycznym pomostem pomiędzy Warszawą i Nowym Jorkiem, niepodważalnym dowodem, że muzyka nie granic gatunkowych i geograficznych. A sam autor doceniony został również za: podziwiany od lat wyjątkowy kunszt wykonawczy.

A wreszcie nagrodą za CAŁOKSZTAŁT osiągnięć twórczych w kategorii MUZYKA JAZZOWA doceniona została Urszula Dudziak, która: Wywróciła na zawsze do góry nogami jazzową wokalistykę. Jej głos towarzyszył Makowiczowi, McFerrinowi, Stingowi i filipińskiej armii. Kobieta i wokalistka pełną gębą. 

Podczas uroczystego wieczoru na scenie zaprezentowali się laureaci nagród. Galę poprowadzili Agnieszka Szydłowska i Piotr Metz.

***

Nagrody Muzyczne im. Mateusza Święcickiego – "Mateusze Trójki" przyznawane są za osiągnięcia w dziedzinie twórczości, wykonawstwa lub popularyzacji polskiej muzyki rozrywkowej i jazzowej. Po raz pierwszy nagroda została wręczona w 1987 r. Jej nazwa pochodzi od imienia wybitnego kompozytora i aranżera Mateusza Święcickiego, który był współtwórcą i pierwszym dyrektorem muzycznym Programu 3, autorem muzyki do takich przebojów, jak "Pod papugami", "Jedziemy autostopem", "Był taki ktoś".

Wśród dotychczasowych laureatów znajdują się m.in. Edyta Bartosiewicz, Ewa Bem, Monika Brodka, Lech Janerka, Anna Maria Jopek, Wojciech Młynarski, Włodzimierz Nahorny, Zbigniew Namysłowski, Katarzyna Nosowska, Agnieszka Osiecka, Dawid Podsiadło, Tomasz Stańko, Magda Umer, Wojciech Waglewski, Zbigniew Wodecki, Jan Ptaszyn Wróblewski, zespoły Lao Che, Raz Dwa Trzy i Perfect. Z kolei "Super Mateusza" – za wybitne, ponadczasowe osiągnięcia – otrzymali: Czesław Niemen w 1999 roku, a rok temu Kora Jackowska.

W tym roku nagrody przyznała Akademia Muzyczna Trójki w składzie: Piotr Baron, Anna Gacek, Grzegorz Hoffmann, Piotr Metz, Marek Niedźwiecki, Mariusz Owczarek, Piotr Stelmach, Zofia Sylwin, Agnieszka Szydłowska i Tomasz Żąda.