Państwo Środka od środka, czyli radiowa Trójka nadaje ze stolicy Chin

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2018 13:00
– Zdradziłem Państwu pielęgnowaną przez pokolenia receptę na długowieczność Chińczyków. Pokażę, jak żyją przeciętni mieszkańcy Chin, jakie mają radości i zmartwienia – mówił reporter Polskiego Radia Tomasz Sajewicz
Audio
  • Pogoda w pekinie (Zapraszamy do Trójki - ranek)
  • Przegląd chińskiej prasy (Zapraszamy do Trójki - ranek)
  • Gdzie leżą "chińskie Suwałki"? (Zapraszamy do Trójki - ranek)
  • Chińska scena muzyczna i... polski rap (Do południa/Trójka)
  • Rekordy popularności chińskiej sprzedaży w internecie (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
  • Bankomaty w Chinach (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
Trójka w Pekini
Trójka w PekiniFoto: PR

Jak wygląda życie w najmłodszym supermocarstwie? Przecież żaden ze światowych przywódców nie może nie liczyć się ze zdaniem Chin, choć przecież nie zawsze tak było – przekonywał Tomasz Sajewicz. Jego relacji ze stolicy Chin można było słuchać w Trójce, niemal przez całą środę 31 października.

Dziennikarze z ul. Myśliwieckiej kontynuują reporterskie podróże po świecie – w ramach cyklu "Trójka – jesteśmy połączeni". A wszystko po to, by przybliżyć słuchaczom historię i teraźniejszość – zarówno tych znanych (czasem tylko pozornie), jak i bardziej "egzotycznych" miast. Kolejnym miejscem, które odwiedził Program 3 Polskiego Radia był Pekin.

Trójka w Pekinie Trójka w Pekinie

Przyjeżdżając do Chin najpierw zaskakuje skala – budynków, ulic, miast, potem liczb – bo w kraju miliarda czterystu milionów ludzi wszystko mierzy się w skali odmiennej niż ta, którą znamy z własnego podwórka. Jednak tuż za rogiem szerokich arterii i drapaczy chmur kryje się inne życie Chin – już nie w tempie 431 km/h – w jakim jeździ najszybszy pociąg w Chinach, lecz tym znacznie wolniejszym, bo wyznaczanym od setek lat przez chińskie tradycje i obyczaje – mówił Tomasz Sajewicz. Mało kto w Polsce zna Chiny tak dobrze jak właśnie korespondent Polskiego Radia, który od ponad 13 lat relacjonuje – także w Trójce – wydarzenia w tej części świata.

W Programie 3 Polskiego Radia pojawiły się jego materiały i relacje, które "w pigułce" przedstawią współczesne Chiny. – Jedno z najbardziej znanych chińskich powiedzeń głosi, że jeśli nie odejdzie stare, nie przyjdzie nowe. Opowiedziałem więc o chińskich tradycjach, kulturze i życiu jedną nogą w przyszłości – w świecie kamer rozpoznających na ulicy twarz i systemu kredytu społecznego, bez którego nie można kupić biletu na pociąg – dodał Tomasz Sajewicz.

Relacji tych można było posłuchać w środę 31 października w porannym i popołudniowym wydaniu "Zapraszamy do Trójki" oraz audycji "Do Południa" – o godz. 6.40, 7.40, 10.40, 16.20 i 17.20.

Akcja "Trójka – jesteśmy połączeni" realizowana jest od 2016 roku przy współpracy z LOT-em. W jej ramach dziennikarze Programu 3 odwiedzili do tej pory: Seul, Tbilisi, WenecjęTel Awiw i Jerozolimę, Los Angeles, Pulę, Podgoricę, Odessę, Kluż-NapokęKaliningrad, Nowy Jork, Berlin, ChicagoTokio, Dubrownik, Los Angeles, Singapur, Niceę i Oslo
.

Czytaj także

Nie tylko Brama Brandenburska i currywurst, czyli "Trójka – jesteśmy połączeni" w Berlinie!

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2018 09:00
Jak dziś żyje się ludziom, zwłaszcza młodym, w stolicy Niemiec? Co jest takiego magicznego w tym mieście, że przyciąga przybyszów, ale nie tylko artystów, z całego świata? A wreszcie – czy Mur Berliński wciąż dzieli i kim jest Ampelmann?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie tylko Hollywood, Aleja Sław i Hank Moody, czyli Trójka nadaje z Los Angeles!

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2018 18:40
Tym razem w ramach akcji "Trójka – jesteś połączeni" ruszyła do Los Angeles. Po kalifornijskim mieście oprowadzał Państwa nasz wysłannik – Łukasz Karusta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie tylko Wikingowie, fiordy i renifery, czyli Trójka nadaje z Oslo

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2018 17:30
– Norwegia to chyba jedyny kraj na świecie, gdzie dzieci bawią się w agentów środowiska, a niedawno wystartował tu pierwszy elektryczny samolot – mówiła przed audycją Agnieszka Szwajgier, która wybrała się z reporterskim mikrofonem do Oslo. 
rozwiń zwiń