Nasłuchiwanie: Niepodległość. Konkurs na dramat radiowy rozstrzygnięty

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2018 10:40
Członkowie jury konkursu na dramat radiowy Nasłuchiwanie: Niepodległość dokonali wyboru. Wyróżnione słuchowiska zrealizowane na podstawie nagrodzonych tekstów zostaną zaprezentowane na antenie Trójki. 
Nasłuchiwanie: Niepodległość
Nasłuchiwanie: NiepodległośćFoto: Polskie Radio

Jury konkursu dramaturgicznego Nasłuchiwanie: Niepodległość w składzie: Dominika Kluźniak, Mariusz Cieślik, Krzysztof Czeczot, Jacek Kopciński (przewodniczący), Wawrzyniec Kostrzewski, po przeczytaniu 135 tekstów, przyznało:

I nagrodę w wysokości 10000 złotych Marcinowi Teodorczykowi za sztukę Nie-miejsce

II nagrodę w wysokości 7000 złotych Katarzynie Dąbkowskiej-Kułacz za sztukę Autarkia

III nagrodę w wysokości 5000 złotych Edwardowi Dewereńskiemu za sztukę Radio Wolna Europa


Jury przyznało także dwa równorzędne wyróżnienia w wysokości 3000 złotych:

Tomaszowi Manowi za sztukę Wojna, dziecko, matka

Witoldowi Pelce za sztukę I w anioły

– Pierwsza edycja konkursu Nasłuchiwanie, którą ogłosiliśmy pod hasłem Niepodległość, spotkała się z ogromnym zainteresowaniem – powiedział Jacek Kopciński, przewodniczący jury konkursu. – Do redakcji Trójki wpłynęło 135 tekstów, spośród których w finale znalazło się pięć najbardziej oryginalnych sztuk. W konkursie wzięli udział zarówno znani dramaturdzy, jak i autorzy amatorsko zajmujący się twórczością literacką. Po otwarciu kopert z godłami jury z satysfakcją stwierdziło, że czterech spośród pięciu finalistów zadebiutuje w Teatrze Polskiego Radia. 

– Zaproponowany z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości temat okazał się bardzo inspirujący i zaowocował tekstami, które nie zawsze odwołują się do wydarzeń roku 1918  dodał przewodniczący jury.  Zgodnie z intencjami twórców konkursu, hasło NIEPODLEGŁOŚĆ zostało przez jego uczestników potraktowane w sposób szeroki i nieoczywisty. Wszystkie nadesłane sztuki świadczą zarazem o osobistym zaangażowaniu autorów.

Narodzone i wyróżnione dramaty zwróciły uwagę jury bardzo oryginalną, niekiedy wręcz zaskakującą formą radiową, która stanowi prawdziwe wyzwanie dla reżyserów przyszłych słuchowisk. Słuchowiska zrealizowane na podstawie nagrodzonych tekstów zostaną zaprezentowane na antenie Trójki 11, 18, 25 listopada oraz 2 i 9 grudnia o godzinie 20.05.

Maraton słuchowisk Nasłuchiwanie: Niepodległość, podczas którego zostaną zaprezentowane słuchowiska zrealizowane na podstawie nagrodzonych dramatów, odbędzie się 2 grudnia o godzinie 12.00 w Instytucie Teatralnym w Warszawie przy ulicy Jazdów 1.

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU