Nie tylko kebab, futbol i seriale, czyli radiowa Trójka w Stambule!

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2019 12:00
Jak wygląda, czym żyje, jak pachnie, no i wreszcie jak brzmi Stambuł – o tym wszystkim można było się przekonać w Trójce, niemal przez cały dzień.
Audio
  • Poranek nad Bosforem (Zapraszamy do Trójki - ranek)
  • Jak brzmi Stambuł? (Zapraszamy do Trójki - ranek)
  • Przegląd tureckiej prasy (Zapraszamy do Trójki - ranek)
  • Jak wielka jest miłość Turków do futbolu? (Zapraszamy do Trójki - ranek)
  • Czy tureccy kibice znają polskich piłkarzy? (Zapraszamy do Trójki - ranek)
  • Jak wygląda życie w Adampolu? (Do południa/Trójka)
  • Jak robić zakupy w Stambule? (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
  • Kim jest muezzin i jak często można go usłyszeć w Stambule? (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
Stambuł
StambułFoto: aji_20/Pixabay.com

Tygiel kulturowy i społeczny, serce Turcji, miasto dwóch kontynentów i trzech religii. Ale i tak dla miejscowych najważniejsza jest piłka nożna – opowiadał Kuba Witkowski z Programu 3 Polskiego Radia, który wybrał się z reporterskim mikrofonem nad Bosfor.

Dziennikarze z ul. Myśliwieckiej kontynuują reporterskie podróże po świecie – w ramach cyklu "Trójka – jesteśmy połączeni". A wszystko po to, by przybliżyć słuchaczom historię i teraźniejszość – zarówno tych znanych (czasem tylko pozornie), jak i bardziej "egzotycznych" miast. Kolejnym miejscem, które odwiedził Program 3 Polskiego Radia, był Stambuł.

Jeśli ktoś zamierza udać się w Stambule na zakupy, musi się przygotować na ostre negocjacje. Targowanie się i zbijanie cen to tutejsza tradycja, wręcz kwestia honoru i dobrego tonu. Nie targujesz się – jesteś podejrzany. I nie warto z Tobą handlować! To stara zasada, która obowiązuje także w biznesie – mówił Kuba Witkowski, który będąc w Stambule przyjrzał się z bliska również niezwykłej futbolowej pasji mieszkańców miasta oraz miejscowej kinematografii, która podbija świat, czego przykładem jest popularność w naszym kraju tureckich seriali.


Kuba Witkowski w Stambule Kuba Witkowski w Stambule

Nie zabrakło też innych rodzimych wątków. – Stambuł to miasto, w którym byli i są obecni Polacy. Co robią, jak się im tutaj żyje? Spróbowaliśmy na to pytanie odpowiedzieć. Zajrzęliśmy też do podstambulskiej miejscowości założonej w pierwszej połowie XIX wieku przez Adama Czartoryskiego, wówczas zwanej Adampolem, a dziś Polonezköy. Mieszkają tam Turkowie polskiego pochodzenia, którzy pielęgnują wiarę i tradycję przodków, mówią też po polsku – mówił reporter.

Jego relacji można było słuchać w środę 23 stycznia w porannym i popołudniowym wydaniu "Zapraszamy do Trójki" oraz w audycji "Do południa" – o godz. 6.40, 7.40, 10.40, 16.20 i 17.20.

Akcja "Trójka – jesteśmy połączeni" realizowana jest od 2016 roku przy współpracy z LOT-em. W jej ramach dziennikarze Programu 3 odwiedzili do tej pory: SeulTbilisiWenecjęTel Awiw i JerozolimęLos AngelesPulęPodgoricęOdessęKluż-NapokęKaliningrad, Nowy JorkBerlin, ChicagoTokio, Dubrownik, Los Angeles, Singapur, Niceę, Oslo, Pekin, Toronto i Genewę.

Czytaj także

Nie tylko Brama Brandenburska i currywurst, czyli "Trójka – jesteśmy połączeni" w Berlinie!

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2018 09:00
Jak dziś żyje się ludziom, zwłaszcza młodym, w stolicy Niemiec? Co jest takiego magicznego w tym mieście, że przyciąga przybyszów, ale nie tylko artystów, z całego świata? A wreszcie – czy Mur Berliński wciąż dzieli i kim jest Ampelmann?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie tylko Hollywood, Aleja Sław i Hank Moody, czyli Trójka nadaje z Los Angeles!

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2018 18:40
Tym razem w ramach akcji "Trójka – jesteś połączeni" ruszyła do Los Angeles. Po kalifornijskim mieście oprowadzał Państwa nasz wysłannik – Łukasz Karusta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie tylko Wikingowie, fiordy i renifery, czyli Trójka nadaje z Oslo

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2018 17:30
– Norwegia to chyba jedyny kraj na świecie, gdzie dzieci bawią się w agentów środowiska, a niedawno wystartował tu pierwszy elektryczny samolot – mówiła przed audycją Agnieszka Szwajgier, która wybrała się z reporterskim mikrofonem do Oslo. 
rozwiń zwiń